İletişim

Yerel Haberler

Kentsel dönüşüm Ayaş’ı uçuracak

Ekleme Tarihi:

-


Ankara’nın Ayaş ilçesinde bugüne kadar yeterince değerlendirilemeyen tarihi zenginliğini ön plana çıkarmak için harekete geçildi. Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, “Tarihi ve modern kent ayrımını yaparak Ayaş’ı turizm cenneti ve Ankara’nın gözde yeri haline getireceğiz” dedi.

15 OCAK’TA BAŞLIYOR

Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeni bir yaşam alanı oluşturulacağını fakat bu uygulama sırasında tarihi dokunun korunacağını anlatan Taşan, sözlerine şöyle devam etti: “1600 yıllık sancak merkezi olan bir kentten bahsediyoruz. Bu bölge tarihi sit alanı içerisinde. Yaşam kenti oluştururken, aynı zamanda tarihi kenti de korumamız lazım. Bu bir miras. Bu dönüşüm için 15 Ocak’ta düğmeye basıyoruz. Dönüşüm tamamlanınca Ayaş kültürün, turizmin, tarihin merkezi olacak.”

KİRAZDİBİ DERESİ ISLAH EDİLECEK

“Burada yaşayan insanların doğalgazlı, yolları daha düzgün bir kentte oturma hakkı var” diyen Taşan, şöyle konuştu: “O anlamda Ayaş’ı 3 bölgeye ayırdık. İlk bölge tarihi kent içindeki bölge. Bu bölge dışında kalan binalarda bu yapıya ayak uydurmak zorunda. 15 Ocak’ta yenilemelere ilk olarak belediye binasından başlayacağız. İhale yapılacak. Belediye ve çarşı binasının tamamı yıkılıp buralara tarihi Osmanlı Çarşısı ve evleri tarzında butik çarşı ve oteller düşünüyoruz. Meydan Projesi 1 yıl içinde hem yıkılacak hem de yapılacak. İlçenin içerisinden geçen Kirazdibi Deresi ıslahı da aynı şekilde. Bu derenin çevresi de vatandaşlar için sayfiye alanı olacak şekilde düzenlenecek.”

‘MEYDAN TRAFİĞE KAPATILACAK’

Yapılan çalışmalarla idari merkez ile ticari merkezi ayırmayı düşündüklerini vurgulayan Taşan, “Merkezde belediye binası ve idari binaların hiçbiri olmayacak. İleride kaymakamlık binasını da merkezin dışına taşımayı hedefliyoruz. Meydan tamamen otel ve ‘bedesten’ diye tabir ettiğimiz, tarihi kosepte uygun tarihi alışveriş merkezlerinden oluşacak. Meydanın yenilenmesi bittikten sonra trafiğe de kapatılacak. İncek artık doldu, taşıyor. Bu nedenle sakin huzurlu bir yaşam isteyenlerin yeni adresinin Ayaş olacağını düşünüyoruz” dedi.