İletişim

Güncel

Ermenistan Azerbaycan’a saldırdı

Ekleme Tarihi:

-


Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında çatışma

Ermeni güçlerin sivil yerleşim birimlerini top atışına tutması sonucu bir Azerbaycanlı hayatını kaybetti

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun Azerbaycan mevzilerine 82 ve 120 milimetrelik havan topları, top ve büyük çaplı silahlarla ateş açtığı bildirildi. Terter ilinin Karağacı köyünde bir eve Ermeni güçlerinin attığı top mermisi isabet etti. Evde bir kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin yaralandığı bildirildi.

 

AZERBAYCAN KARŞILIK VERDİ

Ermenistan ordusunun askeri mevzilerin yanı sıra cephe hattına yakın bölgelerdeki yerleşim birimlerini de ateşe tuttuğu, Azerbaycan ordusunun da ateşle karşılık verdiği belirtildi.

Cephe hattında Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı, olaylarla ilgili kamuoyunun bilgilendirileceği kaydedildi.

3 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle sabah saatlerinden itibaren çatışmaların yaşandığı bölgede 3 Ermeni askerin öldürüldüğü bildirildi.

 

Güncel

100 lira getirmeyene hortumla dayak

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

100 lira getirmeyene hortumla dayak

İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ’ın talimatıyla başlatılan Suriyeli dilenci çocuklar operasyonunda çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Trafik ışıklarında dilenen 12 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun 5 ay önce polise başvurup “Ailem Halep ’te, bir çete bizi zorla dilendiriyor” sözleri üzerine operasyon için düğmeye basıldı.

AYLIK 300 BİN TL

Halep ’ten “Su ve mendil sattıracağız” denilerek ailelerinden koparılan çocukları İstanbul ’daki trafik ışıklarında aç ve susuz perişan bir halde dilendiren çete, tespit edildi. Çocukların tutulduğu evler tek tek basıldı. Gazete Habertürk’ten Nihat Uludağ ve Hasan Örnekoğlu’nun haberine göre çete üyelerinin, Halep ’te bulunan “Cebebin” aşiretinden olduğu belirlendi. Çocuklar kurtarılırken, çete üyeleri gözaltına alındı. Çetenin, zorla dilendirdiği Suriyeli çocuklara günlük 100 TL kazanma kotası koyduğu, bu hedefe ulaşamayanların da sıraya dizilerek hortumlarla dövüldüğü ortaya çıktı. Dilenirken bir aracın altında alan 12 yaşındaki H.Ş. de Halep ’e götürülüp toprağa verildi. Çete üyelerinin aç ve susuz zorla dilendirdiği çocukların sırtından lüks bir yaşam sürdüğü, aylık kazancın 300 bin TL ’yi bulduğu belirlendi. Çete üyelerinin bölgelerindeki kafelerde oturdukları, 2 saatte bir çocukları kontrol edip topladıkları paraları ellerinden aldıkları tespit edildi. Çetenin, milyonlarca lirayı aşiret üyesi olan “Amca” dedikleri Beyoğlu ’nda tekstilcilik yapan Abdüssamed C. aracılığıyla Suriye ’ye gönderdiği belirlendi. Çetenin kasası Abdüssamed C. de gözaltına alındı.

Taksim ’de dilenen Suriyeli çocuğun fotoğrafını çekerken yanımıza gelen bir kişi, “Bu çocuğun babası Suriyeli. 10 çocuğu var. Eğer akşama yeterince para toplayamazlarsa dayak yiyorlar. Adam Gezi Parkı ’nda akşama kadar içki içer” dedi.

EVLERİN İÇLER ACISI HALİ

Gazete Habertürk, dilendirilen çocukların barındırıldığı Küçükçekmece Halkalı ve Kanarya ’daki evleri de görüntüledi. Bodrum katta, depodan bozma evlerin hali içler acısı. Kötü koku ve pislikten içeri girmekte zorlandığımız evler, ranzalarla yatakhaneye dönüştürülmüş. Evdeki tek lüks ise çocukların kendi paralarıyla aldıkları internet…

ÇOCUKLAR İŞKENCEYİ ANLATTI

Çocukların maruz kaldığı işkence ve dayak, ifadelerine de yansıdı.

11 yaşındaki A.M.H.: Ali C., ailemi ikna etti. 7 çocukla birlikte Türkiye ’ye geldik. Büyük bir otobüsle İstanbul ’a getirdiler. 2 kat aşağıdaki evde demirden katlı yataklar vardı. Ali C., 100 liranın altında para getirirsek bizi dövüyordu. Hortumla beni dövdü. Para 100 lirayı geçince yemek yiyebiliyorduk.

12 yaşındaki A.Z.: Beni ve kardeşimi 200 bin Suriye Lirası karşılığında ailemden aldılar. Kilis ’e, oradan da İstanbul ’a geldik. Aynı gün 3 çocuk bizi, Bağcılar ’da trafik ışıklarında bıraktılar. 3 ’ümüz sadece 150 lira toplayabildik. Ali C. bize vurmaya başladı. Bacaklarımız morardı. Dayak yememek için ışıklarda otomobillerin arasına girmeye başladım. Yağmurlu bir gün bana araç çarptı, hastaneye götürdüler. Ali C., ayağıma alçı yapılır yapılmaz hastaneden kaçırdı. 2 gün sonra alçılı ayağımda dilendirmeye devam ettiler.

Tamamını Oku

Güncel

PKK’nın bombaladığı bebek terör mağduru değilmiş

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

PKK'nın bombaladığı bebek terör mağduru değilmiş

Hakkari ’nin Durankaya Beldesi Geçitli Köyü ’nde, 16 Eylül 2010 ’da, terör örgütü PKK ’nın yola döşediği bombayı patlatması sonucu 1 ’i çocuk 9 vatandaş yaşamını yitirdi. Aynı saldırıda, minibüse 4 yaşındaki kızı Sude Naz ve 11 aylık bebeği Zeynep ile binen 23 yaşındaki Şirin Kurt da can verdi. Zeynep ile Sude Naz da ağır yaralandı. Türkiye ’nin ‘mucize bebek ’ olarak tanıdığı Zeynep, bacaklarındaki kırık ve doku hasarı nedeniyle ablası Sude Naz ’a göre daha uzun bir tedavi süreci geçirdi. Bacaklarını kaybetme noktasına gelen Zeynep, yıllar sonra sağlığına kavuştu.

Ajda Pekkan ’ın da 7 yıl önce tedavi gördüğü hastanede ziyaret ettiği Zeynep, bugün 8 yaşında. Terör mağduru olarak Şirin Kurt ’un babası Hamit Kurt ile 2 kardeşe, 2012 yılının ağustos ayından itibaren maaş bağlandı. Ailenin tedavi masrafları da devlet tarafından karşılandı. Ta ki geçen yıla kadar.

Gazete Habertürk’ten Öznur Karslı’nın haberine göre Kurt Ailesi ’nin avukatı Orhan Fidan, babanın açtığı dava sonucunda ailenin teknik olarak terör mağduru sayılmaktan çıkarıldığını, maaşın kesildiğini ve ödenen miktarın da geri istendiğini söyledi. Fidan, bir süredir hastane ve ilaç masraflarını bile kendileri ödeyen Zeynep ve ailesinin hukuki mücadelesinin sürdüğünü kaydetti.

MAHKEME REDDETTİ DANIŞTAY BOZDU

Avukat Fidan, süreci şöyle anlattı: “2011 yılında İçişleri Bakanlığı aleyhine idare hukukuna göre 350 bin TL ’lik maddi-manevi tazminat davası açtık. Van İdare Mahkemesi talebimizi başta reddetti. Ailenin uğradığı zarar için ‘5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun ’dan kaynaklı bir zarardır ’ dedi. Bu maddeye göre ölüm halinde kişinin hak sahiplerine ödenecek tazminatlar her yıl güncellenir. Yine maddeye göre 70 yaşında olan biri de bir profesör de öldükten sonra hak sahiplerine aynı rakam ödenir. Yani yasa buna bir standart getiriyor. Biz mahkemenin bu kararını Danıştay ’a taşıdık. Destekten yoksun kalma tazminatının hesaplanması gerektiğini istedik. Danıştay lehimize mahkemenin kararını bozdu. ‘Zarar, idarenin kusursuz veya kusurlu sorumluluk ilkesine göre hesaplanmalı ’ dedi. Devletin bu durumda kusurunun tespiti zor. Terör saldırısına uğrayan vatandaşa da kusur olarak atfedilebilecek durum yok. Yani davanın gerekçesi idare mahkemesinin yorumundaki gibi 5233 sayılı maddeye girmiyor.”

‘TEKNİK OLARAK TERÖR MAĞDURU DEĞİLLER ’

Avukat Fidan, teknik olarak ailenin terör mağduru olmadığı yorumunun yapıldığını belirterek şöyle devam etti: “SGK, 5233 sayılı kanuna göre 2 çocuğa ve ölen kadının babasına bağladığı yetim aylıklarını kesti. Faiziyle geri istiyor. Biz davamızı Anayasa ’nın 125 ’inci maddesine dayanarak açtık. Maddeye göre devlet güvenlik, sağlık gibi her şeyden sorumludur. Bir köyde gerçekleşen terör olayında devletin kusurunu değerlendiremeyiz. Baba Hamit Kurt bu zamana kadar 2 kızı için devletten 22 bin TL aldı. Bu parayı SGK faiziyle geri istiyor. Aileye yazı ulaştı. İtiraz yolu var ancak dava sürecini bekliyoruz. Dava birkaç ay içinde sonuçlanacak. Ancak idare mahkemesi, ailenin uğradığı zararı yeniden hesaplayacak.”

Eşini teröre kurban veren Hamit Kurt ise 1 yıldır kızlarının tedavisi için gerekli olan ilaçları kendisinin karşıladığını kaydetti. Kurt, “Devlete açtığımız tazminat davası sonrası geçen yıl maaş kesildi. Evime, kızlarım için ödenen paranın faiziyle birlikte 7 iş günü içinde ödenmesini belirten bir kâğıt geldi. İlk zamanlarda, sistemde kızlarım şehit yakını göründüğü için sağlık ihtiyaçlarımız, ilaçlarımız ücretsizdi. Hastanelerde sıra beklemiyorduk. Artık para ödemek zorundayız. Bugüne kadar verilen bu hak ne oldu da kesildi? 1500 lira maaşla çalışıyorum. 3 çocuğumla ne yaparım bilmiyorum.”

‘TERÖRLE MÜCADELE YASASI ’NA GİRMİYORMUŞ

SGK Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ’nden Kurt Ailesi ’ne giden yazıda, anne Şirin Kurt ’un terör saldırısında hayatını kaybetmesi nedeniyle kızları Sude Naz ve Zeynep Kurt ile babası Cahit Erol ’a bağlanan maaşın, Danıştay 10. Dairesi ’nin 31 Mart 2016 ’da verdiği 1836 sayılı karara göre anne Şirin Kurt ’un ölümü terör kapsamına girmediği için 2016 ’nın ekim ayından itibaren kesildiği belirtildi. Aileye 4 yıl ödenen maaşın yersiz tahsil edildiği de ifade edilen yazıda, 8 yaşındaki Zeynep Kurt için 10 bin 131 TL, abla Sude Naz Kurt için 10 bin 133 TL ile dedeleri Cahit Erol ’a ödenen 10 bin 139 TL ’lik borcun tahakkuk ettiği kaydedildi.

Tamamını Oku

Güncel

Akın ettiler!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Akın ettiler!
Türkiye ’nin otel arama motoru neredekal.com, Türkiye ’nin değişik coğrafyalarında seyahat edenlerin ilgisini çeken ve seyahatleri esnasında en çok ziyaret edilen camilerini dunyavegercekler.com okuyucuları için derledi.


1 – Habib-i Neccar / Antakya Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki en eski cami olduğu söylenen Habib-i Neccar Camisi, Antakya’da yer almaktadır. Araştırmalara göre cami, 7. yüzyılda Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir.


2 – Yeşil Cami/ Bursa Yeşil külliyesi yapılarından olan cami, Bursa’da inşa edilmiş ilk dönem Osmanlı mimarisinin en özel örneklerindendir. Yeşil Cami, adını Bursa’nın bir semti olan ve camiye ev sahipliği yapan Yeşil semtinden almaktadır.


3 – Hisar Cami / İzmir Kesme taşlardan inşa edilen camiinin içi, Osmanlı süsleme sanatının en güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. 1592 yılında Yakup Bey tarafından yaptırılan Hisar Cami, İzmir’in Konak ilçesine bağlı, adını verdiği Hisarönü bölgesindedir.


4 – Ulu Cami / Bursa Şehrin simgesel bir yapısı haline gelen Ulu Cami, Bursa’nın şehir merkezinde olup I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmıştır. Bu ihtişamlı cami Bursa kadar Türkiye’nin de en ünlü yapılarındandır.


5 – Sultan Ahmet Cami / İstanbul Dönemin Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından 1609-1617 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımada olarak nitelendirilen bölgesinde yaptırılmıştır. Yapımında kullanılan mavi, yeşil ve beyaz İznik çinilerinden dolayı Avrupalıların Blue Mosque (Mavi cami) olarak adlandırdıkları caminin mimarı Sedefkâr Mehmed Ağa’dır.


6 – Diyarbakır Ulu Cami / Diyarbakır Şehrin en büyük ve en ünlü tarihi camisi olarak bilinen Ulu Cami, Anadolu ’nun en eski camiler arasında da yer alır. Diyarbakır Kalesi’nin surları üzerinde, Harput Kapısı ile Mardin Kapısı’nı birleştiren eksenin batısında konumlanmaktadır.


7 – Selimiye Cami /Edirne Dönemin Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Sinan’ın 90 (bazı kaynaklara göre 80) yaşında yaptığı ve ‘Ustalık Eserim’ dediği ünlü mabettir.


8 – Hacı Bayram Cami / Ankara Başkent Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtinde yer alır. Augustus Tapınağı’nın bitişiğindeki tarihi cami, yapım tarihi hicri 831 yılı olarak bilinir ve caminin ilk mimarı hakkında pek fazla bilgiye ulaşılamayan Mehmet Bey’dir.


9 – Yivli Minare Cami / Antalya 1230 yılında dönemin Anadolu Selçuklu hükümdarı olan 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Antalya’nın simgelerinden biri olarak gösterilen Yivli Minare Cami, Anadolu Türk mimarisinde eşi benzeri olmayan yivli minaresiyle ünlüdür. Camiyi özel kılan bir diğer unsur da Anadolu ’daki çok kubbeli camiler arasında günümüze ulaşanlardan en eskidir.


10 – Fethiye Cami / Kars Şehir merkezinde yer alan bu cami ilk olarak 19. yüzyılın başlarında Rusya’nın şehri işgali sırasında kilise olarak yapılmış. Kiliseden devşirilen bu caminin içinde çepeçevre bir balkon bulunmaktadır.


11 – Pertevniyal Valide Sultan Cami – Aksaray Valide Cami / İstanbul Padişah II. Mahmut’un eşi ve Sultan Abdülaziz’in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılan cami onun adıyla anılmaktadır. 1869-1871 yılları arasında 29 ayda inşası tamamlanan caminin tasarımı mimar Serkis Balyan’a aittir. Aksaray Valide Cami olarak da bilinen yapı İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Aksaray semtinde bulunmaktadır.


12 – Sabancı Merkez Cami / Adana 1998 yılında ibadete açılan cami, Adana’nın Reşatbey semtinde yer alır. Merkez Park’ın güneyinde ve Seyhan Nehri’nin batı kıyısında bu yapı yüksek minareleriyle uzaktan görünüyor olması nedeniyle, şehrin adeta sembolü haline gelmiştir.


13 – Konak Cami / İzmir 18. yüzyılın klasik Osmanlı mimari tarzında inşa edilmiştir. Firuze çinilerle süslü olan tarihi cami, İzmir’in en ünlü noktalarından biri olan Konak meydanında, Hükümet Konağı’nın hemen önündedir. yer alan cami. Günümüzde meydanla özdeşleşmiş bir mabettir.


14 – Tarsus Ulu Cami / Mersin Tarsus şehir merkezinde bulunan cami, Türk-İslam mimarisinin önde gelen yapılarından biridir. Bulunduğu semte de ismini veren yapı yerli halk tarafından Cam-i Nur adıyla anılmaktadır.


15 – Lala Mustafa Cami / Kıbrıs Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük iki camisinden biri olan bu tarihi yapının orijinal ismi Aziz Nikolas Katedrali’dir. Osmanlı’nın Kıbrıs’ı ele geçirmesiyle eski bir Katolik mabedi olan yapı camiye dönüştürülmüştür.


16 – İznik Ayasofya (Orhan Cami) / Bursa

İznik’in tam ortasında yer alan bu yapı tarihte Hıristiyanlıkla ilgili önemli kararların alındığı 7. Konsüle ev sahipliği yapmıştır. Kiliseden camiye çevrilen yapı 1331 yılından sonra Orhan Gazi Cami adını almıştır. Kilise olarak kurulan ve tarihsel süreçte cami olarak kullanılan İznik Ayasofya, daha sonra müzeye dönüştürülmüştür.

Tamamını Oku
100 lira getirmeyene hortumla dayak 100 lira getirmeyene hortumla dayak
Güncel44 dakika önce

100 lira getirmeyene hortumla dayak

İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ’ın talimatıyla başlatılan Suriyeli dilenci çocuklar operasyonunda çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Trafik ışıklarında dilenen 12...

PKK'nın bombaladığı bebek terör mağduru değilmiş PKK'nın bombaladığı bebek terör mağduru değilmiş
Güncel44 dakika önce

PKK’nın bombaladığı bebek terör mağduru değilmiş

Hakkari ’nin Durankaya Beldesi Geçitli Köyü ’nde, 16 Eylül 2010 ’da, terör örgütü PKK ’nın yola döşediği bombayı patlatması sonucu...

Akın ettiler! Akın ettiler!
Güncel4 saat önce

Akın ettiler!

Türkiye ’nin otel arama motoru neredekal.com, Türkiye ’nin değişik coğrafyalarında seyahat edenlerin ilgisini çeken ve seyahatleri esnasında en çok ziyaret edilen...

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü
Güncel5 saat önce

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü

Trump, Beyaz Saray’da ağırladığı Malezya Başbakanı Rezak ve heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdi ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İki ülke arasındaki...

AP'de Yunan karikatüristlere sansür AP'de Yunan karikatüristlere sansür
Güncel5 saat önce

AP’de Yunan karikatüristlere sansür

Avrupa Parlamentosu’nda karikatür sansürü Yunan sanatçıların, AP’de düzenlenecek bir sergiye gönderdiği bazı karikatürleri, “sert eleştiri içerdiği” gerekçesiyle reddedildi. 1/12Yunan basınındaki...

TBMM'ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR TBMM'ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR
Güncel5 saat önce

TBMM’ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR

Sistemle Meclis üzerindeki izinsiz uçuşlara karşı önlem alınması hedefleniyor. Ayrıca TBMM’ye giren araçlara yönelik önlemler de alınırken, Dikmen kapısına plaka...

AP'de Türkiye oturumu yapıldı AP'de Türkiye oturumu yapıldı
Güncel5 saat önce

AP’de Türkiye oturumu yapıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya...

AP Türkiye oturumunda 'hasta adam' ayarı! AP Türkiye oturumunda 'hasta adam' ayarı!
Güncel6 saat önce

AP Türkiye oturumunda ‘hasta adam’ ayarı!

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya...

Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı! Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı!
Güncel6 saat önce

Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı!

Alman Taz gazetesi, Türkiye’ye AB müzakerelerinde yapılan haksızlığı anlattı ve Alman yönetimini FETÖ konusunda uyardı. Erdoğan ve Türk halkının AB...

Türkiye'nin ilk 'Ayyıldızlı Camisi' yapılıyor Türkiye'nin ilk 'Ayyıldızlı Camisi' yapılıyor
Güncel7 saat önce

Türkiye’nin ilk ‘Ayyıldızlı Camisi’ yapılıyor

Sivas Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk defa ay yıldız temalı olarak inşa edilecek olan “Ayyıldız Camii”nin temeli düzenlenen törenle atıldı.   ...

Bunlar Çok Okundu