İletişim

Dünya

Ülkenin ana gündemi oldu

Ekleme Tarihi:

-


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahreyn’e gerçekleştirdiği ziyaret, ülke basınında ana gündem maddesi oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bahreyn’e gerçekleştirdiği ziyaret, ülkede yayımlanan birçok gazetenin manşetleri ile köşe yazılarında geniş yer buldu.

El Eyyam gazetesi Erdoğan’ın ziyaretini, “Kral, Türkiye Cumhurbaşkanına Şeyh İsa bin Selman Al Halife Madalyası tevdi etti. Kral: ‘Türkiye ile örnek bir stratejik ortaklık’, Erdoğan: ‘Türkiye hem iyi hem de kötü gününde Bahreyn’in yanında olmayı sürdürecektir.” sürmanşetiyle duyurdu.

4 ANLAŞMA

El Bilad gazetesi ziyareti, “Bahreyn-Türkiye zirvesinin semeresi 4 anlaşma… Silahlanma ve Kral Al Halife Köprüsü inşasında iş birliği”, Ahbar El Halic gazetesi, “Kral ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında verimli görüşmeler…. Bölgedeki sorunları ve krizleri çözmek için ortak çaba üzerinde mutabakat” ve El Vasat gazetesi de “Türkiye ile Bahreyn, vize harçlarının karşılıklı olarak kaldırılmasına karar verdi.” manşetleriyle verdi.

STRATEJİK ORTAKLIK!

Haberlerde Al Halife’nin Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Türkiye’nin güvenlik ve istikrarını güçlendirme ile bütün kalkınma, gelişme konularında attığınız adımlarda size ve hükümetinize olan tam desteğimizi yineliyoruz.” şeklindeki açıklamaları öne çıkarıldı. Ayrıca Kralın, “bu ziyaretin örnek bir stratejik ortaklık kuracağı” yönündeki ifadeleri de aktarıldı.

AZİZ KARDEŞİM EBU SELMAN

Başta El Eyyam gazetesi olmak üzere birçok gazetede Erdoğan’ın Bahreyn Kralına “Aziz kardeşim Ebu Selman” diye hitap ettiği vurgulandı.

Ahbar El Halic gazetesi köşe yazarı İbrahim eş-Şeyh de “Türkiye cumhurbaşkanı Körfez’de” başlığıyla yayımlanan yazısında Erdoğan ziyaretinin çok yönlü olduğuna işaret ederek, bunun geçici olmadığını, Bahreyn Kralı Al Halife’nin de açıkladığı gibi tarihi ilişkiler çerçevesinde iki ülke arasında stratejik ortaklık kurulmasının hedeflendiğini belirtti.

Şeyh, iki ülke arasında “Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri İçin Vize Harçlarının Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu ile Bahreyn Krallığı Eğitim Bakanlığı Arasında Yüksek Öğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı” ve “Savunma Sanayi İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ve benzer anlaşmaların imzalanması da Bahreyn-Türkiye ilişkilerinin ne kadar stratejik olduğunun göstergesidir.” değerlendirmesini yaptı.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR”

Aynı gazetede “Türkiye cumhurbaşkanının ziyareti” başlıklı makaleyi kaleme alan yazar Hişam Abdulvehhab ez-Zeyyani ise ziyaretin zamanlamasına atıfta bulunarak, “Bu ziyaret, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin olduğu bir dönemde gerçekleştirildi. Türkiye, güçlü itibarı ve Avrupa ile İslam ülkeleri arasında temsil ettiği yeri hasebiyle uluslararası sahnede büyük ve önemli bir rol oynuyor.” ifadesini kullandı.

Zeyyani, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döneminde Türkiye’nin güçlü, mamur ve yükselen ekonomisinin yanı sıra doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birbirine bağlayan stratejik konumunun ülkeyi önemli bir noktaya taşıdığını ve uluslararası arenada güçlü ve büyük bir oyuncu haline getirdiğini aktardı.

İSLAMI MÜDAFAA EDEN

Türkiye ve Bahreyn arasında muhabbet, karşılıklı saygı, güven ve ortak maslahatlar üzerine kurulmuş mükemmel bir ilişki olduğunu ifade eden Zeyyani, Türkiye’yi, “Güçlü, bölgenin güvenliğini sarsmaya yönelik çalışmalar karşısında duran, İslamı müdafaa eden, Müslüman bir ülke.” şeklinde nitelendirdi.

Yazar Zeyyani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği makalesini, ilişkilerin daha da güçlenmesi ve iki ülke arasındaki ekonomik ortaklığın artması temennisiyle sonlandırdı.

Dünya

Trump’ın yüzüne söyledi: Kalplerini kazanın!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Trump'ın yüzüne söyledi: Kalplerini kazanın!

Trump, Beyaz Saray’da ağırladığı Malezya Başbakanı Rezak ve heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdi ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin özellikle ekonomik anlamda geliştiğine işaret eden Trump, Malezya ile 10 ila 20 milyar dolar arasında toplam hacmi olan birkaç anlaşma üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Malezya’nın ABD’deki önemli yatırımcı ülkelerden biri olduğunu dile getiren Trump, “ABD’de yaptığınız tüm yatırımlar için teşekkür ediyorum. Ayrıca Başbakan, (Malezya’da) DEAŞ ve diğer terör örgütlerini engellemede önemli bir rol oynamaktadır ve terörle mücadelede oldukça güçlüdür. Bu da ABD için oldukça önemlidir.” şeklinde konuştu.

Malezya’nın artık Kuzey Kore ile iş yapmadığına da vurgu yapan Trump, bu konuda da Başbakan Rezak’ı tebrik ettiğini ifade etti.

REZAK’TAN TRUMP’A: KALPLERİ KAZANIN

Daha sonra söz alan Rezak ise başta DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı verdikleri mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğini belirtti.

Rezak, “İdeolojik savaş anlamında da katkı yapacağız çünkü kalpleri ve zihinleri de kazanmalısınız. Buradaki anahtar nokta, dünya genelindeki ılımlı ve ilerlemeci rejimleri ve yönetimleri desteklemektir; çünkü İslam’ın gerçek ve otantik yüzü budur. İlerlemeci ve ılımlı rejimlere ne kadar yakın olursanız Müslüman dünyanın kalbini ve zihnini kazanma anlamında o kadar iyi olur.” şeklinde konuştu.

MALEZYA’DAN ABD’YE DAHA FAZLA YATIRIM SÖZÜ

Rezak, ABD’ye somut önerilerle geldiklerini anlattı ve ikili ilişkilerde 60. yılı kutladıklarını hatırlattı.

Malezya Havayolları’nın Boeing’den 33 yolcu uçağı alımı noktasında çaba gösterdiğini kaydeden Rezak, 5 yıllık süre içinde yaklaşık 10 milyar dolarlık bu anlaşmayı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Malezya Başbakanı ayrıca, ülkesinin önemli fonlarından birinin ABD’de 7 milyar dolarlık bir yatırım yapmak üzere olduğunu ifade etti.

Tamamını Oku

Dünya

Avrupa Birliği’nde ücretsiz internet dönemi

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Avrupa Birliği'nde ücretsiz internet dönemi

Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, Portekizli Sosyal Demokrat üye Carlos Zorrinho’nun “WiFi4EU” olarak bilinen üye ülkelerde kamuya açık alanlarda ücretsiz ve güvenli internet bağlantısını öngören tasarısını oylayarak kabul etti.

98’e karşı 582 üyenin kabul oyu verdiği tasarı hakkında 9 üye de çekimser oy kullandı.

Avrupa Birliği'nde ücretsiz internet dönemi

“TÜM AB VATANDAŞLARINA EŞİT KALİTEDE İNTERNET”

Raportör Zorrinho, “WiFi4EU projesi yakında tüm Avrupa’da gerçeğe dönüşecek güçlü bir siyasi hedefti” diyerek AB içerisinde geliri ve sosyal statüsüne bakılmaksızın tüm vatandaşların eşit kalitede internet erişimine sahip olacağını kaydetti.

Kabul edilen tasarıya göre, ilk etapta AB içindeki 6 binden fazla noktada hastaneler, kütüphaneler, resmi kuruluşlar ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere halka açık alanlarda ücretsiz internet bağlantısı sağlanacak.

Avrupa Birliği'nde ücretsiz internet dönemi

Ücretsiz internet bağlantısında reklam olmayacak ve veri güvenliği temin edilecek.

Projeyi hayata geçirecek şehirler “ilk gelen alır” yaklaşımıyla seçilecek ve en az 3 yıl projeyi mali desteksiz yürütebilme kapasitesine sahip olanlar tercih edilecek. AB, yapılan harcamaları daha sonra karşılayacak.

İnternet bağlantısını yerel dil ve bir başka AB resmi dilinde sunan belediyeler proje desteği kabulünde tercih nedeni olacak.

Tamamını Oku

Dünya

BBC muhabiri Arakan’daki vahşeti görüntülendi

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

BBC muhabiri Arakan'daki vahşeti görüntülendi
BBC muhabiri Arakan’daki vahşeti görüntülendi

(daha&helliip;)

Tamamını Oku
Akın ettiler! Akın ettiler!
Güncel1 saat önce

Akın ettiler!

Türkiye ’nin otel arama motoru neredekal.com, Türkiye ’nin değişik coğrafyalarında seyahat edenlerin ilgisini çeken ve seyahatleri esnasında en çok ziyaret edilen...

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü
Güncel2 saat önce

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü

Trump, Beyaz Saray’da ağırladığı Malezya Başbakanı Rezak ve heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdi ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İki ülke arasındaki...

AP'de Yunan karikatüristlere sansür AP'de Yunan karikatüristlere sansür
Güncel2 saat önce

AP’de Yunan karikatüristlere sansür

Avrupa Parlamentosu’nda karikatür sansürü Yunan sanatçıların, AP’de düzenlenecek bir sergiye gönderdiği bazı karikatürleri, “sert eleştiri içerdiği” gerekçesiyle reddedildi. 1/12Yunan basınındaki...

TBMM'ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR TBMM'ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR
Güncel2 saat önce

TBMM’ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR

Sistemle Meclis üzerindeki izinsiz uçuşlara karşı önlem alınması hedefleniyor. Ayrıca TBMM’ye giren araçlara yönelik önlemler de alınırken, Dikmen kapısına plaka...

AP'de Türkiye oturumu yapıldı AP'de Türkiye oturumu yapıldı
Güncel2 saat önce

AP’de Türkiye oturumu yapıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya...

AP Türkiye oturumunda 'hasta adam' ayarı! AP Türkiye oturumunda 'hasta adam' ayarı!
Güncel3 saat önce

AP Türkiye oturumunda ‘hasta adam’ ayarı!

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya...

Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı! Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı!
Güncel3 saat önce

Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı!

Alman Taz gazetesi, Türkiye’ye AB müzakerelerinde yapılan haksızlığı anlattı ve Alman yönetimini FETÖ konusunda uyardı. Erdoğan ve Türk halkının AB...

Türkiye'nin ilk 'Ayyıldızlı Camisi' yapılıyor Türkiye'nin ilk 'Ayyıldızlı Camisi' yapılıyor
Güncel4 saat önce

Türkiye’nin ilk ‘Ayyıldızlı Camisi’ yapılıyor

Sivas Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk defa ay yıldız temalı olarak inşa edilecek olan “Ayyıldız Camii”nin temeli düzenlenen törenle atıldı.   ...

Nefes kesen av! Nefes kesen av!
Güncel4 saat önce

Nefes kesen av!

Afrika’da sıklıkla rastlanmayacak bir olay gerçekleşiyor. Aç bir çita gözüne kestirdiği impalayı dakikalar içinde yakalayarak, daha sakin bir yere sürüklüyor....

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tarihi çark! Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tarihi çark!
Güncel5 saat önce

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan tarihi çark!

Terörle amansız mücadele eden Hükümete ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yalan ve iftirayla yıpratmayı hedefleyen CHP, teröristlere destek açıklamaları yaptı. CHP’li...

Bunlar Çok Okundu