İletişim

Güncel

SAS’lar El Bab’da!

Ekleme Tarihi:

-


SAS’lar El Bab’da!

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bab’da büyük oranda kontrolü sağlayan TSK, mahallelerde mayın, bubi tuzağı ve el yapımı patlayıcıları (EYP) temizleme aşamasına geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), geçen yıl 9 Aralık’ta Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında başlattığı operasyonla El Bab’da önemli ölçüde kontrolü sağlarken, kent merkezinde ele geçirilen mahallelerde mayın, bubi tuzağı ve el yapımı patlayıcıların (EYP) temizlenmesine geçildi.

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Özel Kuvvetler (Bordo Bereliler) Komutanlığı Mayın İmha Timleri’nin yanı sıra Deniz Kuvvetleri Sualtı Savunma (SAS) Grup Komutanlığı’na bağlı timler de görev almaya başladı. EYP, bubi tuzağı ve mayın temizlemede son derece uzman olan SAS timleri, terör örgütü PKK’nın Güneydoğu’daki şehir yapılanmasına karşı Aralık 2015’te Cizre’de de görev alarak, birçok tuzağı etkisiz hale getirmişti.

3750 EYP, 66 MAYIN İMHA EDİLDİ

Askeri kaynaklar, El Bab’da terör örgütü DEAŞ’ın evlerde ve sokaklarda akıl almaz yöntemlerle tuzaklama yaptığını belirterek, bu tuzakların temizlenmesinin zaman aldığını, bu nedenle tam kontrol sağlamanın uzadığını söyledi. Aynı kaynaklar, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın başladığı 24 Ağustos 2016 ile 9 Şubat 2017 tarihleri arasında Suriye’nin kuzeyinde ele geçirilen bölgelerde 3 bin 750 EYP ve 66 mayının imha edildiği bilgisini paylaştı.

EL BAB’DA KARDAK FORMÜLÜ

Türkiye’nin desteğindeki Özgür Suriye Ordusu ile Rusya’nın desteğindeki rejim güçlerinin olası çatışmalarını önlemek için yeni bir formül üzerinde mutabakat sağlandığını da gözler önüne serdi. 1996’da Kardak kayalıklarında Türk ve Yunan komandoları arasında çatışma yaşanmasını engelleyen, “İkiz Kayalık” formülüne benzer bir yöntem El Bab harekâtında uygulamaya sokuldu. Buna göre El Bab operasyonunu OSÖ güçleri yürütürken, El Bab’ın banliyösü niteliğindeki Tadif ise rejim güçlerine bırakıldı. El Bab ile Tadif’i bağlayan karayolunun kavşak bölümünde filen bir sınır hattı oluştu.

El Bab ile Tadif arasında M4 karayolu üzerindeki kavşak ise ÖSO ile rejim güçleri arasında fiili sınır özelliği kazandı. 1996’da çıkan Kardak krizinde Türk ve Yunan komandoları karşı karşıya gelmişti. Ancak Türk komandoları Yunan askerinin bulunduğu kayalık yerine karşısındaki ikiz kayalığa çıkmış ve bu çatışmanın önlenmesindeki en önemli faktörü oluşturmuştu.

Güncel

Akın ettiler!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Akın ettiler!
Türkiye ’nin otel arama motoru neredekal.com, Türkiye ’nin değişik coğrafyalarında seyahat edenlerin ilgisini çeken ve seyahatleri esnasında en çok ziyaret edilen camilerini dunyavegercekler.com okuyucuları için derledi.


1 – Habib-i Neccar / Antakya Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki en eski cami olduğu söylenen Habib-i Neccar Camisi, Antakya’da yer almaktadır. Araştırmalara göre cami, 7. yüzyılda Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir.


2 – Yeşil Cami/ Bursa Yeşil külliyesi yapılarından olan cami, Bursa’da inşa edilmiş ilk dönem Osmanlı mimarisinin en özel örneklerindendir. Yeşil Cami, adını Bursa’nın bir semti olan ve camiye ev sahipliği yapan Yeşil semtinden almaktadır.


3 – Hisar Cami / İzmir Kesme taşlardan inşa edilen camiinin içi, Osmanlı süsleme sanatının en güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. 1592 yılında Yakup Bey tarafından yaptırılan Hisar Cami, İzmir’in Konak ilçesine bağlı, adını verdiği Hisarönü bölgesindedir.


4 – Ulu Cami / Bursa Şehrin simgesel bir yapısı haline gelen Ulu Cami, Bursa’nın şehir merkezinde olup I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmıştır. Bu ihtişamlı cami Bursa kadar Türkiye’nin de en ünlü yapılarındandır.


5 – Sultan Ahmet Cami / İstanbul Dönemin Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından 1609-1617 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımada olarak nitelendirilen bölgesinde yaptırılmıştır. Yapımında kullanılan mavi, yeşil ve beyaz İznik çinilerinden dolayı Avrupalıların Blue Mosque (Mavi cami) olarak adlandırdıkları caminin mimarı Sedefkâr Mehmed Ağa’dır.


6 – Diyarbakır Ulu Cami / Diyarbakır Şehrin en büyük ve en ünlü tarihi camisi olarak bilinen Ulu Cami, Anadolu ’nun en eski camiler arasında da yer alır. Diyarbakır Kalesi’nin surları üzerinde, Harput Kapısı ile Mardin Kapısı’nı birleştiren eksenin batısında konumlanmaktadır.


7 – Selimiye Cami /Edirne Dönemin Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Sinan’ın 90 (bazı kaynaklara göre 80) yaşında yaptığı ve ‘Ustalık Eserim’ dediği ünlü mabettir.


8 – Hacı Bayram Cami / Ankara Başkent Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtinde yer alır. Augustus Tapınağı’nın bitişiğindeki tarihi cami, yapım tarihi hicri 831 yılı olarak bilinir ve caminin ilk mimarı hakkında pek fazla bilgiye ulaşılamayan Mehmet Bey’dir.


9 – Yivli Minare Cami / Antalya 1230 yılında dönemin Anadolu Selçuklu hükümdarı olan 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Antalya’nın simgelerinden biri olarak gösterilen Yivli Minare Cami, Anadolu Türk mimarisinde eşi benzeri olmayan yivli minaresiyle ünlüdür. Camiyi özel kılan bir diğer unsur da Anadolu ’daki çok kubbeli camiler arasında günümüze ulaşanlardan en eskidir.


10 – Fethiye Cami / Kars Şehir merkezinde yer alan bu cami ilk olarak 19. yüzyılın başlarında Rusya’nın şehri işgali sırasında kilise olarak yapılmış. Kiliseden devşirilen bu caminin içinde çepeçevre bir balkon bulunmaktadır.


11 – Pertevniyal Valide Sultan Cami – Aksaray Valide Cami / İstanbul Padişah II. Mahmut’un eşi ve Sultan Abdülaziz’in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılan cami onun adıyla anılmaktadır. 1869-1871 yılları arasında 29 ayda inşası tamamlanan caminin tasarımı mimar Serkis Balyan’a aittir. Aksaray Valide Cami olarak da bilinen yapı İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Aksaray semtinde bulunmaktadır.


12 – Sabancı Merkez Cami / Adana 1998 yılında ibadete açılan cami, Adana’nın Reşatbey semtinde yer alır. Merkez Park’ın güneyinde ve Seyhan Nehri’nin batı kıyısında bu yapı yüksek minareleriyle uzaktan görünüyor olması nedeniyle, şehrin adeta sembolü haline gelmiştir.


13 – Konak Cami / İzmir 18. yüzyılın klasik Osmanlı mimari tarzında inşa edilmiştir. Firuze çinilerle süslü olan tarihi cami, İzmir’in en ünlü noktalarından biri olan Konak meydanında, Hükümet Konağı’nın hemen önündedir. yer alan cami. Günümüzde meydanla özdeşleşmiş bir mabettir.


14 – Tarsus Ulu Cami / Mersin Tarsus şehir merkezinde bulunan cami, Türk-İslam mimarisinin önde gelen yapılarından biridir. Bulunduğu semte de ismini veren yapı yerli halk tarafından Cam-i Nur adıyla anılmaktadır.


15 – Lala Mustafa Cami / Kıbrıs Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük iki camisinden biri olan bu tarihi yapının orijinal ismi Aziz Nikolas Katedrali’dir. Osmanlı’nın Kıbrıs’ı ele geçirmesiyle eski bir Katolik mabedi olan yapı camiye dönüştürülmüştür.


16 – İznik Ayasofya (Orhan Cami) / Bursa

İznik’in tam ortasında yer alan bu yapı tarihte Hıristiyanlıkla ilgili önemli kararların alındığı 7. Konsüle ev sahipliği yapmıştır. Kiliseden camiye çevrilen yapı 1331 yılından sonra Orhan Gazi Cami adını almıştır. Kilise olarak kurulan ve tarihsel süreçte cami olarak kullanılan İznik Ayasofya, daha sonra müzeye dönüştürülmüştür.

Tamamını Oku

Güncel

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü

Trump, Beyaz Saray’da ağırladığı Malezya Başbakanı Rezak ve heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdi ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin özellikle ekonomik anlamda geliştiğine işaret eden Trump, Malezya ile 10 ila 20 milyar dolar arasında toplam hacmi olan birkaç anlaşma üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Malezya’nın ABD’deki önemli yatırımcı ülkelerden biri olduğunu dile getiren Trump, “ABD’de yaptığınız tüm yatırımlar için teşekkür ediyorum. Ayrıca Başbakan, (Malezya’da) DEAŞ ve diğer terör örgütlerini engellemede önemli bir rol oynamaktadır ve terörle mücadelede oldukça güçlüdür. Bu da ABD için oldukça önemlidir.” şeklinde konuştu.

Malezya’nın artık Kuzey Kore ile iş yapmadığına da vurgu yapan Trump, bu konuda da Başbakan Rezak’ı tebrik ettiğini ifade etti.

REZAK’TAN TRUMP’A: KALPLERİ KAZANIN

Daha sonra söz alan Rezak ise başta DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı verdikleri mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğini belirtti.

Rezak, “İdeolojik savaş anlamında da katkı yapacağız çünkü kalpleri ve zihinleri de kazanmalısınız. Buradaki anahtar nokta, dünya genelindeki ılımlı ve ilerlemeci rejimleri ve yönetimleri desteklemektir; çünkü İslam’ın gerçek ve otantik yüzü budur. İlerlemeci ve ılımlı rejimlere ne kadar yakın olursanız Müslüman dünyanın kalbini ve zihnini kazanma anlamında o kadar iyi olur.” şeklinde konuştu.

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü

MALEZYA’DAN ABD’YE DAHA FAZLA YATIRIM SÖZÜ

Rezak, ABD’ye somut önerilerle geldiklerini anlattı ve ikili ilişkilerde 60. yılı kutladıklarını hatırlattı.

Malezya Havayolları’nın Boeing’den 33 yolcu uçağı alımı noktasında çaba gösterdiğini kaydeden Rezak, 5 yıllık süre içinde yaklaşık 10 milyar dolarlık bu anlaşmayı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Malezya Başbakanı ayrıca, ülkesinin önemli fonlarından birinin ABD’de 7 milyar dolarlık bir yatırım yapmak üzere olduğunu ifade etti.

Tamamını Oku

Güncel

AP’de Yunan karikatüristlere sansür

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

AP'de Yunan karikatüristlere sansür

Avrupa Parlamentosu’nda karikatür sansürü

Yunan sanatçıların, AP’de düzenlenecek bir sergiye gönderdiği bazı karikatürleri, “sert eleştiri içerdiği” gerekçesiyle reddedildi.

1/12Yunan basınındaki haberlere göre, Radikal Sol İttifak Partisinin (SYRİZA) AP Milletvekili Stelios Kuloğlu, Brüksel’de AP’de açılacak bir sergiye, Yunan karikatüristlerin de eserlerini gönderdiklerini belirtti.

2/12 Gönderilen, Avrupa Birliğine (AB) yönelik eleştirilerin yer aldığı 28 karikatürden 12’sinin sergiye kabul edilmediğini ileri süren Kuloğlu, Yunan sanatçıların karikatürleriyle ilgili kararı “AP’de görülmemiş bir sansür girişimi” olarak niteledi.

3/12 Kuloğlu, konuyla ilgili AP Başkanı Antonio Tajani’ye şikayette bulunacağını belirtti.

4/12 Yunan medyası ise benzer sansür girişimlerinin daha önce de yaşandığını, bir süre önce Yunan ve İngiliz sanatçıların Atina’da yaptığı karikatür sergisinin AP yetkililerinin tepkisine neden olduğunu iddia etti.

5/12 Yunan “Documentonews.gr” internet sitesi de “Görülmemiş sansür” başlığını kullandığı konuyla ilgili haberinde, “AB, Avrupalı komiserlerin basın hürriyeti konusundaki anlayışını ortaya koyarak, (AB’nin) yapısını ya da uygulanan politikaları eleştirmeye cüret eden yaratıcılara dişlerini gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı.

6/12  

7/12  

8/12  

9/12  

10/12  

11/12  

12/12

Tamamını Oku
Akın ettiler! Akın ettiler!
Güncel2 saat önce

Akın ettiler!

Türkiye ’nin otel arama motoru neredekal.com, Türkiye ’nin değişik coğrafyalarında seyahat edenlerin ilgisini çeken ve seyahatleri esnasında en çok ziyaret edilen...

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü
Güncel3 saat önce

Trump Malezya Başbakanı Rezak ile görüştü

Trump, Beyaz Saray’da ağırladığı Malezya Başbakanı Rezak ve heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdi ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İki ülke arasındaki...

AP'de Yunan karikatüristlere sansür AP'de Yunan karikatüristlere sansür
Güncel3 saat önce

AP’de Yunan karikatüristlere sansür

Avrupa Parlamentosu’nda karikatür sansürü Yunan sanatçıların, AP’de düzenlenecek bir sergiye gönderdiği bazı karikatürleri, “sert eleştiri içerdiği” gerekçesiyle reddedildi. 1/12Yunan basınındaki...

TBMM'ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR TBMM'ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR
Güncel3 saat önce

TBMM’ye anti-drone sistemli koruma: İHTAR

Sistemle Meclis üzerindeki izinsiz uçuşlara karşı önlem alınması hedefleniyor. Ayrıca TBMM’ye giren araçlara yönelik önlemler de alınırken, Dikmen kapısına plaka...

AP'de Türkiye oturumu yapıldı AP'de Türkiye oturumu yapıldı
Güncel3 saat önce

AP’de Türkiye oturumu yapıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya...

AP Türkiye oturumunda 'hasta adam' ayarı! AP Türkiye oturumunda 'hasta adam' ayarı!
Güncel4 saat önce

AP Türkiye oturumunda ‘hasta adam’ ayarı!

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya...

Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı! Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı!
Güncel4 saat önce

Alman gazetesi uyardı: Erdoğan haklı!

Alman Taz gazetesi, Türkiye’ye AB müzakerelerinde yapılan haksızlığı anlattı ve Alman yönetimini FETÖ konusunda uyardı. Erdoğan ve Türk halkının AB...

Türkiye'nin ilk 'Ayyıldızlı Camisi' yapılıyor Türkiye'nin ilk 'Ayyıldızlı Camisi' yapılıyor
Güncel5 saat önce

Türkiye’nin ilk ‘Ayyıldızlı Camisi’ yapılıyor

Sivas Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk defa ay yıldız temalı olarak inşa edilecek olan “Ayyıldız Camii”nin temeli düzenlenen törenle atıldı.   ...

Nefes kesen av! Nefes kesen av!
Güncel5 saat önce

Nefes kesen av!

Afrika’da sıklıkla rastlanmayacak bir olay gerçekleşiyor. Aç bir çita gözüne kestirdiği impalayı dakikalar içinde yakalayarak, daha sakin bir yere sürüklüyor....

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tarihi çark! Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tarihi çark!
Güncel6 saat önce

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan tarihi çark!

Terörle amansız mücadele eden Hükümete ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yalan ve iftirayla yıpratmayı hedefleyen CHP, teröristlere destek açıklamaları yaptı. CHP’li...

Bunlar Çok Okundu