İletişim

Güncel

Dikkat çeken uyarı

Ekleme Tarihi:

-


Terör örgütü PKK’nın Akdeniz koridoruna dikkat

Rakka ve Mümbiç’e düzenlenecek temizlik operasyonun önemine değinen askeri strateji uzmanları, aksi takdirde Akdeniz’e açılan PKK koridorunun gündeme geleceğine dikkati çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fırat Kalkanı Harekâtı’nda El Bab’tan sonraki hedefin Münbiç ve Rakka olduğunu söylemesinin ardından, milli güvenlik sorununu siyasete alet eden kesimlerden yine ‘Bizim ne işimiz var orada’ sesleri yükseldi. Askeri strateji uzmanları ise Türkiye’nin mevcut ve potansiyel güvenlik sorunları için bu operasyonların kaçınılmaz olduğunu söyledi. Türkiye’nin olası Rakka ve Münbiç operasyonlarının her adımının Rusya ve ABD’yle koordineli olarak atıldığına dikkati çeken uzmanlar, Türkiye’nin hem iç güvenliği hem de Ortadoğu’nun yeni haritası çizilirken masada olabilmek için bu operasyonların şart olduğu görüşünde.

İKİ AMAÇ VAR

Fırat Kalkanı Harekâtı’nın en önemli kısmı Suriyeli mültecilerin evlerine dönebilecek olması ve Türkiye’ye yönelik saldırıların merkezi haline gelen bölgenin terör örgütleri PKK ve PYD’den temizlenmesi. Eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi Uzmanı emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, bu amaçla ilk etapta 5 bin kilometre karelik bir güvenli alan düşünüldüğünü belirterek, “DEAŞ’ın 40-50 kilometre ötemizde bulunan El Bab’tan süpürülmesiyle, terör örgütünün Türkiye’ye füzelerle saldırı ve sızma olasılığı bertaraf edilecek. Ancak güvenli bir bölgeye dönüşmesi için Münbiç’in de PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’den de temizlenmesi ve bu alanın düzenli ÖSO birlikleri tarafından korunması gerekir” diye konuştu.

ÖSO’YA TAKVİYE

5 bin kilometre karelik güvenli alanın oluşmasının ardından ülkelerine dönecek Suriyeli gençler ile mutlaka ÖSO’nun takviye edilmesi gerektiğine dikkati çeken Erenel, “Türkiye, DEAŞ’ın füze saldırısı ve canlı bomba sızmalarına karşı önlem aldı ancak ele geçen bölgelerin güvenli alana dönüşmesi için şehirlerde düzenli polis veya asker gücü oluşması lazım. Suriyeli göçmenler arasında çok iyi asker olup kendi vatanını koruyabilecek gençler var” dedi.

PKK’NIN KORİDOR TEHLİKESİNE DİKKAT

Türkiye’nin, bölgeyi DEAŞ’ın yanı sıra PKK-PYD teröründen de temizlemek için Fırat Kalkanı Harekâtı’nı başlattığını hatırlatan Erenel, “Münbiç’te PYD durduğu sürece, PKK koridoru riski bertaraf edilmiş olmayacak. Ayrıca Türkiye harekât planında yer almasa da Rakka operasyonuna katılabilir. Çünkü Münbiç PYD’den temizlense de Rakka operasyonunda yer alırsa bu defa El Bab’ın güneyinden Akdeniz’e açılan PKK koridoru gündeme gelebilir. Bu da Suriye’nin neredeyse yarısına ulaşan bir alanda PKK’nın hâkimiyetine yol açar” diye konuştu.

YAKIN BİR TARİH

Bölgenin coğrafi özelliklerini iyi bilen isimlerden olan emekli Tuğgeneral Erenel,”Rakka’ya yapılacak operasyon için en ideal zaman Nisan ayı gibi görünüyor. Çünkü sonrasında aşırı sıcaklar söz konusu olacaktır, şimdi ise karasal iklim nedeniyle sert kış iklimi söz konusu” dedi. Erenel, Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki dağlık alanda süren PKK varlığı, hem bu kış şartları hem de TSK operasyonları nedeniyle PYP/YPG bölgesine sızmış gibi duruyor. Münbiç operasyonu, bu açıdan da önemli” ifadesini kullandı.

 

Güncel

Aileye pompalı saldırı: Ölü ve yaralılar var!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Evin önünde oturan aileye pompalı saldırı!

Olay Ordu ’nun Kabataş İlçesi Tavutlu Mahallesi ’nde dün gece meydana geldi. Evlerinin önünde oturan 55 yaşındaki Alahattin Yılmaz, eşi 52 yaşındaki Fatma Yılmaz ve ağabeyi 63 yaşındaki Temel Yılmaz’a karşı bahçelerinden kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından pompalı av tüfeğiyle ateş edildi.

Saldırıda, fındık bahçesi sahibi Alahattin Yılmaz olay yerinde hayatını kaybederken, eşi ve ağabeyi ambulansla ağır yaralı olarak önce Aybastı Devlet Hastanesi’ne, ardından ise Fatsa Devlet Hastanesi ’ne kaldırıldı.

Yaralıların sağlık durumları ciddiyetini korurken, Alahattin Yılmaz ’ın cansız bedeni otopsi için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Jandarma ’nın olayla ilgili soruşturması devam ediyor.

Tamamını Oku

Güncel

Babası vasiyet etti! Bu işi yapan tek o kaldı

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Babası vasiyet etti! Bu işi yapan tek o kaldı

Ulaşımın binek hayvanlarla sağlandığı yıllarda gözde mesleklerden sayılan saraçlık günümüzde adeta yok olmaya yüz tutuyor. Bir diğer yandan gelişen teknolojinin hızına direnemeyen eyer ve semercilik olarak da bilinen meslek, ustalarını birer birer yitirdi. Erzurum ’da mesleğin son erbabı olarak bilinen 57 yaşındaki Abdülhamit Akbulut dededen ve babadan gelen mesleğini devam ettirmeye çalışıyor. Sipariş üzerine eyer üretimi ve tamiratı yapan Akbulut, bir eyer için bir gün boyunca emek veriyor. Mesleğinde yetişen çırak olmadığı için dükkanında işini tek başına yapan saraç, mesleğinin tarihe karışmasından endişe duyuyor.

Yıllar öncesinde babasıyla birlikte çalışırken kendi tabiriyle kolay para kazanma hevesiyle kuyumculuğa ve oto elektrikçiliğine yönelen ve bu serüvenini 11 yılın sonunda noktalayan Akbulut, “Ben 1968 ’de yani 8 yaşındayken babamın yanında bu mesleğe başladım. Bir süre çalıştıktan sonra amcam beni ‘Bu meslek yarın bir gün bitecek, çökecek sen gel oto elektrikçisi ol teknolojiye yönel ’ dedi. Beni oto elektrikçisine çırak verdi. Gittim 5 yıl orada çalıştım daha sonra ayrıldım. Bir süre sonra da kuyumculuğu önerdiler. Biraz daha temiz iş diye karar verdim çalışmaya başladım. 8 sene sonunda kalfalık dönemine geçince kuyumculuğu da bıraktım” diye konuştu.

Babasının vasiyetini dinledi

Meslek ve hayat hikayesini anlatan Abdülhamit Akbulut, duygu dolu anlar yaşadı. 11 yıl sonunda tekrar babasının yanına döndüğünü belirten Akbulut, “Babamın yanına döndüğümde babam bana vasiyet etti ki; ‘Oğlum sen gittin tekrar döndün geldin. Diğer o yaptığın işler insanı aç bırakır ama meslek aç bırakmaz insanı. Benim sana vasiyetim olsun bu. Ben öldükten sonra da bu mesleği bırakma ’ ben de elin yanında ağa olana kadar babamın yanında hizmetkar olurum dedim.”

“Önlem alınmazsa meslek kaybolacak”

8 yaşından beri saraçlık yapan Akbulut, “Ben daha öncesinde farklı mesleklerde de çalıştım ancak dede ve baba mesleğim saraçlığa gönül verdim. Şimdi nerdeyse tekiz yetişen kimse yok. Meslek böyle giderse önümüzdeki yıllarda kaybolup gidecek. Biz şu anda saraçlığı sürdürmeye çalışıyoruz ama hiç çırak yetiştiremiyoruz. Devlet desteği gibi konularda destek bekliyoruz. Gün gelecek ki bu meslek kaybolup gidecek. Şimdiden önlem alınmazsa eğer meslek kaybolacak” dedi.

 

Tamamını Oku

Güncel

Dünyanın en tehlikeli yolları arasında

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Dünyanın en tehlikeli yolları arasında
Dünyanın en tehlikeli yolları arasında gösterilen Trabzon’un Çaykara ilçesi Derebaşı virajları halen sürücüler tarafından nadir olsa da kullanılıyor.

 


Derebaşı virajları olarak bilinen ve Karaçam ’da bulunan Of-Çaykara-Bayburt D915 karayolu 2 bin 35 metre yüksekliğindeki Soğanlı Dağı eteklerinde yer alıyor.

 


1916 yılında Ruslar tarafından yaptırılan yolun kenarlarında korkuluk olmaması dolayısıyla bu gibi yolları araştıran bir site, dünyanın en tehlikeli yolların arasında göstermişti.

 


29 keskin virajdan oluşan yol, 2 bin 35 metre yüksekliğindeki Soğanlı Dağı eteklerinde yer alıyor.

Derebaşı tesislerinin bulunduğu bölümde genelde kar ve tipi nedeniyle kışın kapalı oluyor. Araçların virajları 2-3 manevra ile döndüğü eski yol, zamanla genişletilerek az da olsa sürücülerin rahat geçmeleri sağlanmıştı.

Tehlikeli olan yola alternatif olarak yeni yol yapılırken, eski yolun her iki girişinde kapalı olduğu levhaları dikildi. Bu levhalara rağmen yol, yöre halkı tarafından nadir olarak olsa da halen kullanılıyor.  


Çin ’in Sichuan Eyaleti ’nin Zhaojue kasabasında öğrenciler, evlerinden okullarına gidip gelmek için 800 m ’lik uçurumu inip çıkmak zorunda kalıyor.

 


 72 haneli Atuder dağ köyünde yaşayan öğrenciler, bu tehlikeli yolculuk için uçuruma monte edilen 17 merdivenli bu yola tırmanmak ve inmek için 2 saatlerini harcıyor. 

 


En küçüğü 6, en büyüğü 15 yaşında olan bu çocukların, velilerinin refakati eşliğinde her gün kat ettikleri bu zorlu ve ölümcül yol, Pekin News fotoğrafçısı Chen Jie tarafından görüntülendi. 

 


Jie ’nin çektiği fotoğraflar World Press Photo ödülüne layık görüldükten sonra ülke gündemine oturdu.

 


Jie, şimdiye kadar 8 kişinin ölümüne yol açan tırmanışla ilgili “Umarım bu fotoğraflar, bu köyün acı verici gerçeklerini değiştirmek için yardımcı olur” dedi.

 


‘Dangerousroads’ sitesi Türkiye’nin de en tehlikeli yollarını belirlendi. İşte yüzlerce kişinin geçtiği zorlu yollar.

 


Kuş Yuvası Geçidi
Karapınar – Gümüşkavak Yolu üzerindeki Kuş Yuvası Geçidi, yokuş yukarı, keskin zikzaklarla dolu ve dar bir geçittir. 1401 metre yükseklikte bir noktada yer alır.

 


Bayburt – Of Yolu
Dünyanın en zorlu yollarından biri olan bu yol dağ eteklerindeki yüzlerce kilometre ve yol boyunca bariyer yok.

 


Bu yol ölüm riskinin ne kadar yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.

 


Sertavul Geçidi
Karaman ile Mersin sınırlarında yer alan, Torosların eteklerinde seyreden 1660 metre yükseklikteki Sertavul Geçidi, tehlikeli bir dağ geçididir.

 


Ovit Dağı Geçidi
Türkiye’nin kuzeydoğusunda, Rize ile Erzurum arasında yer alan Ovit Dağı Geçidi 2640 rakımdadır.

 


Uzungöl Yolu
Uzungöl Yolu, Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan 1125 metre yükseklikteki bir dağ gölü yoludur

 


Kemaliye Taş Yolu
Kemaliye Taş Yolu dünyanın en keskin yollarından biridir.

 


Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bu yol, çeşitli tünelleri, bariyersiz yolları ve sert virajlarıyla dünyaca ünlü Guoliang Tünel’inden bile korkutucudur.

 


Gezbeli Geçidi
Adana’nın Tufanbeyli ilçesi üzerinden konuşlanan bu yol 1990 metre yükseklikte yer alan bir dağ yoludur.

 


Kop Dağı Geçidi
Kop Geçidi Erzurum dolaylarında, 2409 rakımda yer alan bir geçittir. Aşırı yükseklik ve bölgenin sert ikliminin yanında arazinin engebesi nedeniyle de oldukça tehlikeli bir yoldur.

 


D-687 Yolu
Beyşehir ve Taşağıl arasındaki 148 kilometre uzunluğundaki bu dağ yolu, 22 km süren çakıllı kısmıyla dünyadaki bisikletçiler arasında oldukça ünlüdür.

 


Ağzıaçık Geçidi
2248 metre yükseklikteki bir dağ yoludur.


Yağdonduran Geçidi
Sivas’ta, 1750 metre yüksekliğe kurulmuş olan dağ yolunun yerleştiği coğrafyanın yağı bile dondurabiliren soğuğu nedeniyle adı Yağdonduran Geçidi olmuştur.


Ilgazdağı Geçidi
Türkiye’nin en kuzey noktalarından birinde, Kastamonu dolaylarında yer alan bu yol 1875 metre yükseklikte bir dağ yoludur.


Çukuryurt Geçidi
İç Anadolu Bölgesi’de Konya üzerinde yer alan oldukça sarp bir dağ yoludur.


Karasar Geçidi
1950 metre yükseklikte, Sivas’ta yer alan bir dağ yoludur.


Dallıkavak Geçidi
2349 metre yükseklikte yer alan, oldukça sert virajlara ve sık sık buzlanan yollara sahip bir yoldur.


Zigana Geçidi
Zigana Geçidi, Kuzey Anadolu Dağları’nda, Gümüşhane ili sınırları içerisindeki bir geçittir. Rakımı 2032 metredir. Yer yer daralan ve keskin virajları bulunan yol, özellikle kış aylarında çok tehlikeli bir hal alıyor.


Gölyurt Geçidi
Yine Erzurum’da yer alan 2380 m rakımlı bir geçit. Gölyurt Geçidi yüksek yamaçlarda çoğu zaman bariyersiz virajlarıyla listede yerini alıyor.

 


Geminbeli Geçidi
2010 metrelik rakımı ve dar yollarıyla listeye giren Geminbeli Geçidi Sivas’ta bulunmaktadır.

 


Eğribel Geçidi

 


Karabel Geçidi

 


Van’da bulunan ve Türkiye’nin en yüksek geçidi olan Karabel aynı zamanda dünyanın araç geçişi yapılabilen en yüksek 25. geçididir.

 


Çimenli Geçidi
Erzurum’da yer alan Çimenli Geçidi 2335 metrede kurulmuş bir yoldur.

 


Dünyanın en tehlikeli yolu
Norveç’in Molde ve Kristiansund şehirleri arasındaki sahil yolu dünyanın en tehlikeli yolu olarak değerlendirildi.

 


Atlantik okyanusu kıyısındaki 8,3 km ’lik yol keskin virajlar, yola vuran dalgalar ve aşırı rüzgâr nedeniyle dünyanın en tehlikeli yolu olarak gösteriliyor.

 


Yolla ilgili görüntüler sosyal medyada tıklanma rekorları kırıyor.

 


1989 yılında inşa edilen yolu kullanan sürücülerin, denizden esen aşırı rüzgar, dalgalar ve özellikle kışın donması nedeniyle çok dikkatli ve çok usta olmaları gerektiği belirtildi.

 


Norveçli yetkililer özellikle turistlerin çok dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çektikleri yolda bugüne kadar 12 büyük fırtınanın yaşandığını ve yolda manzarayı izleyen 70 yaşında İsrailli bir turistin hayatını kaybettiğini söyledi.

 


Oldukça fazla turist çeken bölgedeki denizde de çok sayıda geminin kaza yaptığı bildirildi.

 


Okul yolunda ölüm tehlikesi! 
Bu ipten köprü Sumatra’da. Ve sadece çocuklar okula gidebilsin diye yapılmış.

 


İpten köprünün sonu da hiç iyi bir yere çıkmıyor…

 


Burası Endonezya ve bu dağcılık eğitimi değil, tamir edilmeyen bir köprü…

 


Üstelik nehirden 10 metre yükseklikte.

 


Muş’ta da benzer bir köprü öğrencileri eğitime taşıyor.

 


Kamboçya’daki çocuklar okula gitmek için ilkelin de ilkeli bir teleferik kullanıyor.

 


Filipinlerde ise nehirleri geçmek için kamyon lastiğine tıkışıyor.

 


Eski bir su kemerinin üstünde…

 


Onlarca metre yükseklikte…

 


Kurşunların arasında…

 


Ya da dağların tepesinde…

 


Hakkari’de otostop çekerek…

 


Nepal’de hayatlarını hiçe sayarak…

 


Vietnam’da bir kamyon lastiği yardımı ile bile değil…

 


İŞTE TÜRKİYE’DEN İLGİNÇ OKUL YOLU FOTOĞRAFLARI
TRABZON

 


ŞANLIURFA

 


TRABZON

 


MUĞLA

 


MUĞLA

 


ORDU

 


ERZURUM

 


HAKKARİ

 


HAKKARİ

 


MUŞ

 


VAN

 


SAMSUN

 


MUŞ

 


HATAY

 

Tamamını Oku
Evin önünde oturan aileye pompalı saldırı! Evin önünde oturan aileye pompalı saldırı!
Güncel40 dakika önce

Aileye pompalı saldırı: Ölü ve yaralılar var!

Olay Ordu ’nun Kabataş İlçesi Tavutlu Mahallesi ’nde dün gece meydana geldi. Evlerinin önünde oturan 55 yaşındaki Alahattin Yılmaz, eşi 52...

Babası vasiyet etti! Bu işi yapan tek o kaldı Babası vasiyet etti! Bu işi yapan tek o kaldı
Güncel40 dakika önce

Babası vasiyet etti! Bu işi yapan tek o kaldı

Ulaşımın binek hayvanlarla sağlandığı yıllarda gözde mesleklerden sayılan saraçlık günümüzde adeta yok olmaya yüz tutuyor. Bir diğer yandan gelişen teknolojinin...

Dünyanın en tehlikeli yolları arasında Dünyanın en tehlikeli yolları arasında
Güncel40 dakika önce

Dünyanın en tehlikeli yolları arasında

Dünyanın en tehlikeli yolları arasında gösterilen Trabzon’un Çaykara ilçesi Derebaşı virajları halen sürücüler tarafından nadir olsa da kullanılıyor.   Derebaşı...

Adnan Menderes'in 53 yıl önceki konuşması Adnan Menderes'in 53 yıl önceki konuşması
Güncel41 dakika önce

Adnan Menderes’in 53 yıl önceki konuşması

Adnan Menderes’in 53 yıl önceki konuşması

İran: ABD'nin komutanlığına sızdık, ifşa edeceğiz İran: ABD'nin komutanlığına sızdık, ifşa edeceğiz
Güncel42 dakika önce

İran: ABD’nin komutanlığına sızdık, ifşa edeceğiz

İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Komutanı Tuğgeneral Emirali Hacızade, “Yakın gelecekte büyük olasılıkla ABD’nin Irak ve Suriye’de ne tür girişimlerde bulunduğuna...

Antilobun aslanlardan inanılmaz kurtuluşu Antilobun aslanlardan inanılmaz kurtuluşu
Güncel42 dakika önce

Antilobun aslanlardan inanılmaz kurtuluşu

Vahşi yaşamda av ve avcının karşılaştığı o anlardan biri. Savunmasız olduğunu düşündükleri antilobu gözlerine kestiren dört aslan, onu avlamak için...

Suç makinası yakalandı! Suç makinası yakalandı!
Güncel42 dakika önce

Suç makinası yakalandı!

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından 49 suç kaydı olan ve hakkında farklı suçlardan...

Adnan Menderes'in idam edildiği kara gün Adnan Menderes'in idam edildiği kara gün
Güncel43 dakika önce

Adnan Menderes’in idam edildiği kara gün

Siyasi iradenin temsilcisi, ülkenin Başbakanı Adnan Menderes; darbeci askerler tarafından küçük düşürülmüş, işkence görmüş ve idam edilmişti.   Bugün, Türkiye’nin...

Erdoğan noktayı koydu: TEOG kaldırılıyor! Erdoğan noktayı koydu: TEOG kaldırılıyor!
Güncel43 dakika önce

Erdoğan noktayı koydu: TEOG kaldırılıyor!

ABD ziyareti öncesi havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEOG sınavının kaldırılması için bir mani olmadığını ve bu konuda Başbakan’da...

Erdoğan'dan Barzani'ye sert uyarı! Erdoğan'dan Barzani'ye sert uyarı!
Güncel43 dakika önce

Erdoğan’dan Barzani’ye sert uyarı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’nin New York şehrine hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.  ABD’de Trump...

Bunlar Çok Okundu