İletişim

Ekonomi

İş dünyası bu mektubu konuşuyor!

Ekleme Tarihi:

-


İş dünyası bu mektubu konuşuyor!

İzmir Ticaret Odası 75, Ege Bölgesi Sanayi Odası da 5 bin üyesine mektup göndererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğine katılmaları çağrısında bulundu.

İzmir iş dünyası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB Ekonomi Şurası’nda açıkladığı ‘istihdam seferberliği’ için teyakkuza geçti. İzmir Ticaret Odası (İTO) 75, Ege Bölgesi Sanayi Odası da (EBSO) 5 bin üyesine birer mektup göndererek patronlara seferberliğe katılmaları çağrısında bulundu.

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, “Hedefimizde en az 100 bin istihdam sağlamak var. Artık sıra bizde. Her işletmenin en az 1 işçi almasını hedefleyin’ çağrısında bulunduk” dedi. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar da mektubunda sanayicilere “Şimdi sıra bizde. Bu destekten yararlanın” diye seslendi.

FABRİKALARI LİSTELEDİK

İzmir’de işsizlik oranını aşağı çekebilmek için yoğun bir mesaiye başladıklarını ifade eden Demirtaş, Türkiye’nin ekonomik bir savaşın içinde olduğunu, topyekun tüm kesimlerin bu savaşta üzerine düşen görevi yapma mecburiyetinde olduğunu dile getirdi. Demirtaş, “Cumhurbaşkanımızın talimatının ardından öncelikle organize sanayi bölgelerimizdeki tüm sanayicilerimizi bankalarımızın bölge müdürleriyle bir araya getirdik. Finansman konusunda kolaylıklar yapılması için protokoller imzaladık. İnşaatı yarım olan olan fabrikaları listeledik. Bunların devreye alınması ve istihdama önemli katkıda bulunmasını hedefledik” diye konuştu.

EN AZ 10 BİN KİŞİYE İŞ

İzmir Ticaret Organize Sanayi Bölgesi’nde 330 fabrika bulunduğunu belirten Demirtaş, “Bunların yarısı üretimde. Bu firmalara işletme kredisini vererek her birinin ilave 10 kişi istihdam etmesini sağlarsak yaklaşık 2 bin kişi yapar. 100 fabrikayı devreye alsak en az 10 bin kişilik istihdam da buradan yaratılır” dedi.

Demirtaş, Nefes Kredisi ve Vakıfbank ile yapılan protokollerle 1243 üyeye 165 milyon lira kredi kullandırdıklarını aktardı.

Gelecek hafta başka bir bankayla daha protokol imzalanacağına dikkati çeken Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm üyelerimize bir mesaj göndererek, bu seferberliğe katılmalarını istedik. Mesajda hükümetin sicil affı çıkardığını, sigortayla ilgili sorunların çözüldüğünü, vergi barışının sağlandığını ve pek çok konuda vergilerin indirildiğini belirterek, ‘artık sıra bizde. Her işletmenin en az 1 işçi almasını hedefleyin’ çağrısında bulunduk. 75 bin üyemiz var. Hedefimizde en az 100 bin istihdam sağlamak var. Cumhurbaşkanımıza verdiğimiz sözü yerine getirmek için çalışıyoruz.” EBSO Başkanı Yorgancılar da mektubunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu ‘istihdam seferberliği’nin detaylarını anlatarak sanayicilere “Bu destekten yararlanın” çağrısı yaptı.

Yorgancılar, mektubunda şu ifadeleri kullandı:

ÇABALARIMIZ SÜRECEK

“Hükümetin geçen seneden bu yana daha proaktif davranarak piyasayı canlandırmaya yönelik adımlarını takdirle karşılıyoruz. Üretim, istihdam ve ihracatta uygulamaya konan teşvik mekanizmalarının yaratacağı motivasyon ülke ekonomisine pozitif katkı sunacaktır. Özellikle, 2017 özelinde yatırımcıların iştahını kabartacak desteklerin ardından işsizlik oranının yükselişte olduğu bir süreçte istihdam paketi ile hem ekonomik hem de toplumsal açıdan oldukça önemli bir adım atılmış oldu. Şimdi sıra bizde. Biz de üzerimize düşen sorumluluğu üstleneceğiz. Bölgemizde, kentimizde istihdamı, üretimi artırmak için her türlü desteği, çabayı göstermeye devam edeceğiz.”

VERGİ VE PRİMLERİNİ DEVLET ÖDEYECEK

1.5 milyon kişiyi iş sahibi yapacak şekilde tasarlanan istihdam seferberliği kapsamında kadınlar başta olmak üzere engelli ve eski mahkumlar gibi dezavantajlı kesimlere de 100 bin kişilik kontenjan ayrıldığını hatırlatan Yorgancılar, “200 bin kişiye mesleki eğitim, topluma yararlı çalışma kapsamında 150 bin kişiye istihdam, Aralık sonu itibarıyla ilave yaratılan her istihdam için artı istihdam desteği, işbaşı eğitimi ile 500 bin kişiye istihdam imkanı sağlanabilecek. Artı istihdam desteği ile; Şubat ayından itibaren alınacak her işçi için yıl sonuna kadar 773 lira devlet desteği öngörülüyor.

Böylece bir işçinin işverene maliyeti, yıl sonuna kadar 2 bin 88 liradan bin 314 liraya çekilmiş olacak” dedi. Yorgancılar, 3 aylık işbaşı eğitimi sürecince kişilerin maaşlarının devlet tarafından ödeneceğini anımsattı.

Ekonomi

Apple’a yeni günde şok! Tanıtım yapıldı ama…

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Apple'a yeni günde şok! Tanıtım yapıldı ama...

Dün yeni akıllı telefon modellerinden iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8  Plus’ı tanıtan Apple’ın hisse başına değeri düşmeye devam ediyor.

Apple’ın hisse senetleri, CEO Tim Cook’un giderek artan rekabeti savuşturmayı hedefleyen yeni ürününü dün tanıtmasının hemen ardından yüzde 0.4 gerilemişti. 

ABD borsalarının bugün açılması ile şirketin hisselerindeki değer kaybı daha da arttı. Açılışta yüzde 1,2 kayıp yaşayan Apple hisseleri şu sıralar günlük bazda yüzde 1,62 düşüşle 158,31 dolardan işlem görüyor.

Apple hisseleri bu yıl yüzde 40 değer kazanmıştı. Yeni ürünlerin satışları destekleyeceğine yönelik iyimserlik de Apple hisselerinin yükselişinde kısmen etkili olmuştu. 

ABD BORSALARI KARIŞIK AÇILDI

Öte yandan New York borsası güne karışık seyirle başladı. Açılışta, Dow Jones Sanayi Endeksi 11,18 puan (yüzde 0,05) artışla  22.130,04 puana yükseldi.

Standard & Poor’s 500 Endeksi ise 1,82 puan (yüzde 0,07) düşüşle  2.494,66 puana, NasdaqTeknoloji Endeksi de 13,52 puan (yüzde 0,21) değer kaybıyla 6.440,76 puana geriledi. Böylece, her iki endeks dünü rekor seviyelerden tamamladıktan sonra bugüne kayıplarla başladı. 

Tamamını Oku

Ekonomi

İstavrit bolluğu fiyatlara yansıdı

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

İstavrit bolluğu fiyatlara yansıdı

Geçen balık mevsimini kilogramı 15 liradan kapatan istavritin fiyatı, bolluk nedeniyle 10 liraya kadar düştü.

Sezonun başlamasıyla denizlerdeki bereket tezgahlara da yansıdı. Sezon başında uskumruda görülen bolluk bugünlerde istavritte de yaşanıyor.

Ucuz balık hem vatandaşları hem de balıkçıları sevindirdi

Edirne Balık Pazarı balıkçılarından Hamza Köksoy, bu yıl sezonun çok güzel başladığını söyledi.

Bereketli bir dönem geçirdiklerini ifade eden Köksoy, “Bu sezon çok güzel başladı. Çok memnunuz. Sezon başlamasıyla uskumru bolluğu yaşadık. Uskumrudaki bolluk devam ediyor ve kilogramını 5 liraya satıyoruz. Şimdi sıra istavrite geldi. Denizlerde çok güzel istavrit bolluğu var. İstavritin kilogramını 10 liradan satıyoruz.” dedi.

‘Böyle giderse daha da düşer’

Balıkçı Feridun Bisteren de istavritin kilogram fiyatının daha da düşmesini beklediklerini belirtti.

Tezgahlarda istavrit bereketi yaşandığını vurgulayan Bisteren, “Tezgahlarımızı istavrit süslüyor. İstavritin fiyatı geçtiğimiz sezon sonuna göre yüzde 50 düştü. Satışlar çok güzel. Vatandaşın ilgisi çok iyi. Denizlerimizin bereketini yaşıyoruz.” diye konuştu.

İstavrit satın alan vatandaşlardan Hasan Kara ise denizlerdeki balık bolluğunun vatandaşı memnun ettiğini kaydetti.

Tamamını Oku

Ekonomi

Altının kilogramı yükseldi!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Altının kilogramı 146 bin 200 liraya yükseldi

Altın piyasasında, 8 işlemde 17 milyon 763 bin 287,73 liralık ve 22 işlemde 57 milyon 277 bin 552,38 dolarlık işlem hacmi kaydedildi.

Gümüş piyasasında ise 8 işlemde 1 milyon 285 bin 725 liralık ve 1 işlemde 215 bin 610,84 dolarlık işlem hacmi görüldü.

Altın borsasında bugün en fazla işlem gerçekleştiren kurumlar Vakıf Katılım Bankası, Halkbank, Troy Kıymetli Maden Ticareti, Rona Döviz ve Kıymetli Maden Ticareti ve Güneşgil Kuyumculuk İhracat İthalat Ticaret ve Sanayi şeklinde sıralandı.

BIST Altın Endeksi, önceki kapanışa göre yüzde 0,42 değer kazandı.

Tamamını Oku
Herakles Lahdi Türkiye ’de Herakles Lahdi Türkiye ’de
Güncel3 saat önce

Herakles Lahdi Türkiye ’de

Antalya ’nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti ’ndeki kaçak kazılar sırasında bulunan ve yurt dışına çıkarılan Herakles Lahdi, bakanlık yetkilileri...

Ünlü oyuncu hayatını kaybetti! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti!
Güncel3 saat önce

Ünlü oyuncu hayatını kaybetti!

Ünlü oyuncu Frank Vincent’ın, kalp ameliyatı sırasında oluşan komplikasyonlar sonucu kalp krizi geçirdiği ve kurtarılamadığı belirtildi. Frank Vincent, Goodfellas filminde...

ABD'den antivirüs programı devine yasak! ABD'den antivirüs programı devine yasak!
Güncel3 saat önce

ABD’den antivirüs programı devine yasak!

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın konuyla ilgili yazılı açıklamasında, kurumların 30 gün içinde kullandıkları Kaspersky programları ile ilgili rapor sunmaları, 2...

İşte Türkiye'nin en gizemli yeri! İşte Türkiye'nin en gizemli yeri!
Güncel4 saat önce

İşte Türkiye’nin en gizemli yeri!

Aksaray’ın Gülağaç ilçesinde Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’nde görenleri şaşırtıyor.  Aziz Mercurius Yeraltı Şehri, kilisesi, toplu mezarı ve sürgü taşlarıyla turistlerin...

Rus uzman: Türkiye puzzle'ı bozdu Rus uzman: Türkiye puzzle'ı bozdu
Güncel4 saat önce

Rus uzman: Türkiye puzzle’ı bozdu

Rus siyasi uzman, tarihçi ve yazar Stanislav Hatuntsev, Sputnik ’e verdiği röportajda S-400 sistemlerinin Ankara ’ya satış kontratın ABD ve...

Maltepe'de kahvehaneye silahlı saldırı Maltepe'de kahvehaneye silahlı saldırı
Güncel5 saat önce

Maltepe’de kahvehaneye silahlı saldırı

Olay saat 21.00 sıralarında Maltepe Aydınevler Mahallesi Uyanık Caddesi üzerindeki bir kahvehanede meydana geldi. Alınan bilgiye göre, silahlı kişilerin bulunduğu...

Tıpkısının aynısı! Bu kadarına da pes! Tıpkısının aynısı! Bu kadarına da pes!
Güncel5 saat önce

Tıpkısının aynısı! Bu kadarına da pes!

Bir sanat galerisine gittiğinizde kendinize benzeyen bir yüzün tablosuyla karşılaşmak kadar şaşkınlık verici bir durum olamaz herhalde…   Sosyal medya...

Türk Jetleri bombaladı! Tamamı yok oldu Türk Jetleri bombaladı! Tamamı yok oldu
Güncel5 saat önce

BMGK’dan flaş açıklama! 9 yıl sonra ilk kez…

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 9 yılda ilk kez Myanmar konusunda ortak bir açıklama üzerinde uzlaşarak, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara...

Katar'dan Türkiye onayı Katar'dan Türkiye onayı
Güncel5 saat önce

Katar’dan Türkiye onayı

Doha’daki emirlik divanında Katar Başbakanı Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani’nin başkanlığında düzenlenen olağan toplantıda, Türkiye ve İran ile...

Almanya'dan yeni Türkiye açıklaması! Almanya'dan yeni Türkiye açıklaması!
Güncel6 saat önce

Almanya’dan yeni Türkiye açıklaması!

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye silah ihracatının genel olarak durdurulmasına karşı olduğunu söyledi. TÜRKİYE ÖNEMLİ...

Bunlar Çok Okundu