İletişim

Ekonomi

Evet çıkarsa hazır olun

Ekleme Tarihi:

-


Oxford’lu ekonomistten Türkiye açıklaması

Oxford Economics’in Kıdemli Ekonomisti Nafez Zouk, Türkiye’deki piyasaları değerlendirdi.Merkezi Londra’da bulunan ve Oxford Üniversitesi Ekonomi Okulu ile birlikte çalışan bir firma olan Oxford Economics’in Kıdemli Ekonomisti Nafez Zouk, piyasalarda referanduma ilişkin “evet” beklentisinin hakim olduğunu, bu sonucun çıkması halinde Türk varlıklarının ralli yapabileceğini bildirdi.

Nafez Zouk, piyasaların şimdiden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar partisinin zaferini fiyatladığını düşündüğünü, beklentinin de bu yönde olduğunu söyledi. Zouk, “Temel tahminimiz ‘evet’ kampanyasının kazanacağı yönünde. Sonuçlar birbirine yakın bile olsa ‘evet’ cephesinin kazanma olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.”

TÜRK VARLIKLARININ RALLİ YAPMASINA HAZIR OLUN

Sandıktan “evet” sonucu çıkmasının piyasalar tarafından olumlu karşılanacağını ifade eden Zouk, “evet” sonucunun, son 2-3 yıldır Türkiye’de devam eden politik belirsizliği ortadan kaldıracağını söyledi. Zouk, “Piyasalarda referanduma ilişkin ‘evet’ beklentisi hakim. Bu sonucun çıkması halinde Türk varlıkları ralli yapabilir.” dedi.

Ekonomi

Erdoğan’dan flaş faiz açıklaması!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Erdoğan'dan flaş faiz açıklaması!

Dönüş yolunda Türkiye ekonomisi ve atılacak adımlar hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Hazırlıkları sürdürülen 180 günlük eylem planı hakkında “Bütün bakan arkadaşlarım hazırlıklarını Başbakanımıza getiriyor. Başbakanımız da çalışmalarını bitirip bana takdim edecek. Ben de çalışmaları bitirip inşallah adımlarımızı atacağız.”  dedi.

ERDOĞAN’DAN KRİTİK FAİZ AÇIKLAMASI

Bankaların faiz oranlarıyla ilgili gerekli adımların atılacağı sinyalini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Gelişmelerdeki güzelliklere baktığımızda bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz. Özellikle yatırımcımız krediye rahat erişebilmesi lazım ki bu adımlar atılabilsin. Bunun önünü devlet olarak açalım dedik açıldı ama bu yeterli değil. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım böyle yüzde 15, 16 ’lara varan faizlerle olmaz. Aşağı çekilmesi lazım. Bu konuda sinyallerimizi verdik. Sayın Başbakanımızla beraber ilgili bankaları konuşacağız. Diyeceğiz ki, bunu aşağı çekeceksiniz ona göre biz sürümden kazanacağız. Yatırımcıyı köşeye sıkıştırarak değil. Bunu yapınca hem yatırımda farklı bir süreç olacak. İnanıyorum ki Türkiye farklı bir kalkınma performansını elde edecek. Mesela Merkez Bankası döviz rezervi 106 ’ya düştü bir ara, şimdi 112 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Biz biliyorsunuz biz döviz rezervini 27,5 milyar dolardın teslim aldık 15 yıl önce. O zaman IMF ’ye olan borcumuz 23,5 milyor dolardı. IMF 2013 ’te bitti. Merkez 135 ’e kadar bir ara çıktı. Tam o Gezi noktasında oldu faiz 4,6 ’ydı. Zaten orada çılgına döndüler ve darbeyi vurdular. Bu ülkelerin adını vermeyeceğim, mercilerin adını siz de biliyorsunuz. Aynı şeyleri başka yerlerde yapıyorlar ama Türkiye ’de başarılı olamadılar. Bugün işte Venezuela devlet başkanı ile konuşurken o da bu noktada aynen bizde oynanan oyun neyse  orada da aynı oyunu oynadılar. Aktörler aynı aktörler. İnşallah bunları aşmış olacağız.” dedi

Tamamını Oku

Ekonomi

Dünya devlerinden art arda Türkiye açıklamaları!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Dünya devlerinden art arda Türkiye açıklamaları!

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yakaladığı büyüme oranıyla dünya devlerinin dikkatini çekti. Devasa finans kuruluşları, sıcağı sıcağına Türkiye’ye yönelik büyüme tahminlerini güncelledi.

GOLDMAN SACHS

Goldman Sachs, baz etkisine bağlı güçlü büyümenin 3. çeyrekte de devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

3. çeyrekte ekonominin baz etkisinin yardımıyla yıllık bazda yüzde 7,0’a varan bir büyüme gösterebileceğini ifade eden Goldman Sachs, 4. çeyrekte büyümenin yavaşlayacağı beklentisini ve 2017’in tamamı için yüzde 5,0 olan büyüme tahminlerini değiştirmediklerini vurguladı.

2018 tahmini: Goldman Sachs, Kredi Garanti Fonu gibi destekleyici tedbirlerin uzatılması veya ek kamu harcamaları yapılması halinde büyümenin 2018’de yüzde 3,5 olan beklentilerinin üzerine çıkabileceğini de ifade etti.

MORGAN STANLEY

Morgan Stanley, Türkiye için 2017 yılı GSYH büyüme tahminini güçlü kredi büyümesinin etkisiyle ilk 6 ayda yaşanan güçlü büyümenin ardından yüzde 3,3’den yüzde 4,3’e çıkardı.

2018 tahmini: Morgan Stanley, Türkiye ekonomisinin gelecek yıla dair büyüme öngörüsünü ise değiştirmeyerek yüzde 2,8 oranında sabit tuttuğunu bildirdi.

NOMURA

Japon finans kuruluşu Nomura, Türkiye ’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminin yüzde 4,2 ’den yüzde 5,5 ’e yükselttiğini açıkladı.

2018 tahmini: Nomura, 2018’e ilişkin yüzde 3 seviyesindeki büyüme tahminin şimdilik sabit tutulduğu kaydedildi.

JP MORGAN

Amerikalı yatırım bankası J.P. Morgan da, Türkiye ’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 4,6 ’dan yüzde 5,3 ’e yükselttiği açıkladı.

2018 tahmini: JP Morgan, gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisini ise değiştirmeyerek yüzde 3,1 seviyesinde tuttu.

Tamamını Oku

Ekonomi

MÜSİAD, Ülker’rin Londra’daki merkezinde

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

MÜSİAD, Ülker'rin Londra'daki merkezinde

2016 yılından bu yana İngiltere ’de faaliyetlerini sürdüren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ’nin Londra Şubesi ’nin resmi açılışı yapıldı. Açılışa MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan ve Yönetim Kurulu üyeleri, İTO Meclis Başkanı Şekip Avdagiç, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç‘in yanı sıra Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de katıldı.

Açılışta konuşan,  MÜSİAD UK Başkanı Uğur Yılmaz, MÜSİAD ’ın İngiltere faaliyetlerine değinirken özellikle Brexit sürecinden Türkiye ’nin karlı çıkması için yoğun çalışma içinde olacaklarını söyledi.    AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ise “Bir süredir Londra ’dayım.  İstanbul ve Londra ’yı karşılaştırma imkanı buldum. Her iki şehrinde farklı oldukları kadar birçok da ortak noktası var. Diliyorum MÜSİAD İngiltere ’de daha çok ortak değerin ortaya çıkmasına ve bunun faydaya dönüşmesine yardımcı olacaktır” dedi.

BAŞKAN KAAN ’DAN MURAT ÜLKER ’E TEŞEKKÜR

MÜSIAD Başkanı Abdurrahman Kaan da 2003 yılından beri İngiltere ’den Türkiye ’ye 2900 direkt yatırımın yapıldığını belirterek, “Keza bizim ülkemizden de İngiltere ’ye son 10 yılda yaklaşık 2.9 milyar dolar yatırım gerçekleşmiş. Bu noktada Yıldız Holding ’in değerli patronu, kurulduğu günden itibaren MÜSİAD ’a desteğini esirgemeyen saygıdeğer dostum Murat Ülker Bey ’e de teşekkür ediyorum. Yıldız Holding olarak, United Biscuits ’i satın alarak önemli bir atılım yaparak örnek oldular. MÜSİAD UK ile birlikte hem politik hem ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz” dedi.

MURAT ÜLKER: SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

MÜSİAD Heyetinin İngiltere seyahatinde bir nevi ev sahipliği görevi üstlenen Murat Ülker de kendileri için oldukça önemli gördükleri ve lider oldukları İngiltere pazarında artık MÜSİAD ’ın da yer almasından oldukça memnun olduğunu belirtti.

Murat Ülker, “Kurum olarak iş yaptığımız ülkelerde sivil toplum kuruluşlarının varlığını önemsiyoruz. Türkiye ’de MÜSİAD ile oldukça sağlıklı süren ilişkilerimizin, aynı şekilde burada da devam edeceğini umuyorum” dedi.

Murat Ülker ayrıca birçok farklı ülkede faaliyet gösteren şirketleri açısından düşünüldüğünde MÜSİAD ’ın kendileri açısından önemli bir görevi ifa ettiğini, ekonomik ve politik birçok  noktada iletişim halinde olmanın avantaj sağladığını da kaydetti.

MÜSİAD HEYETİ, ÜLKER’İN LONDRA’DAKİ MERKEZİNİ DE ZİYARET ETTİ

MÜSİAD Heyeti İngiltere ’de faaliyetlerini sürdüren Pladis ’in fabrikalarını ve ofisini de ziyaret ederek, Pladis CEO’su Cem Karakaş’ın sunumuyla şirketin çalışmalarına yönelik detaylı bilgi aldı. Heyet ayrıca Londra ’daki GODIVA mağazalarını da gezdi.

Bilindiği üzere Yıldız Holding, İngiliz bisküvi devi United Biscuits satın alımının ardından global olma yolunda Ülker, Godiva ve McVitie ’s markalarını “Pladis” çatısı altında birleştirmişti. Bulunduğu her bölgede lider marka olma misyonuyla çalışmalarını sürdüren “Pladis”, bugün 120 ’nin üzerinde ülkede 26.000 çalışanıyla 4.2 milyar müşteriye hitap ediyor.

Tamamını Oku
Harvey ve Irma'nın toplam maliyeti Harvey ve Irma'nın toplam maliyeti
Güncel42 dakika önce

Harvey ve Irma’nın toplam maliyeti

ABD’li hava durumu tahminleri yapan AccuWeather adlı şirketten yapılan açıklamaya göre, Irma kasırgasının ülkede yaklaşık 100 milyar dolar zarara neden...

Almanya: Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurduk Almanya: Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurduk
Güncel42 dakika önce

Almanya: Türkiye’ye silah sevkiyatını durdurduk

Handelsblatt gazetesinin organize ettiği bir forumda konuşan Gabriel, “Aslında NATO müttefikimize silah sevk etme yükümlülüğümüz bulunuyor. Ancak Türkiye’ye silah sevkiyatını...

Erdoğan'dan AB sorusuna tek cümlelik okkalı cevap! Erdoğan'dan AB sorusuna tek cümlelik okkalı cevap!
Güncel3 saat önce

Erdoğan’dan AB sorusuna tek cümlelik okkalı cevap!

Almanya ile süren gerilimle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Bizim Alman halkıyla, Almanlarla hiç bir sorunumuz yok. Almanya ’da 3 milyonu...

Erdoğan'dan Astana açıklaması! 'Her şey olumlu' Erdoğan'dan Astana açıklaması! 'Her şey olumlu'
Güncel3 saat önce

Erdoğan’dan Astana açıklaması! ‘Her şey olumlu’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Eylül’de yapılacak Astana’da yapılacak Rusya, Türkiye ve İran’ın katılacağı görüşmesinin bölgenin geleceği için kritik bir öneme sahip...

Erdoğan dünyayı ayağa kaldırdı! Erdoğan dünyayı ayağa kaldırdı!
Güncel3 saat önce

Erdoğan dünyayı ayağa kaldırdı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan’da yaşanan katliamın durdurulması için Türkiye’nin her alanda girişimlerde bulunduğunu belirterek, ABD Başkanı Trump’la Kazaksitan’da yaptığı telefon görüşmesinde...

Türk Jetleri bombaladı! Tamamı yok oldu Türk Jetleri bombaladı! Tamamı yok oldu
Güncel3 saat önce

Cumhuriyet gazetesi davasında önemli gelişme

Ayrıntılar geliyor…

Boynundaki şal lastiğe sıkıştı! Boynundaki şal lastiğe sıkıştı!
Güncel4 saat önce

Boynundaki şal lastiğe sıkıştı!

Edinilen bilgiye göre olay, 29 Ağustos tarihinde Rize Sahil Park alanındaki go-kart pistinde meydana geldi. Arkadaşları ile go-kart aracına binen...

Daha önce gördünüz mü? Daha önce gördünüz mü?
Güncel4 saat önce

Daha önce gördünüz mü?

İşte nadir de olsa doğada var olan albino hayvanlar…   Çok nadir olan albino katil balina Rusya ’nın uzak doğusundaki...

Dışişleri Bakanlığı'ndan Mısır açıklaması Dışişleri Bakanlığı'ndan Mısır açıklaması
Güncel4 saat önce

Dışişleri Bakanlığı’ndan Mısır açıklaması

Bakanlık tarafından Mısır’daki terör saldırısına ilişkin yapılan açıklamada  şu ifadeler yer aldı: ” Bugün (11 Eylül) Mısır’ın El Ariş kentinde...

Yunanistan'da 4,9 büyüklüğünde deprem Yunanistan'da 4,9 büyüklüğünde deprem
Güncel5 saat önce

Yunanistan’da 4,9 büyüklüğünde deprem

Atina Rasathanesinin yaptığı açıklamaya göre, saat 19.20’de, merkez üssü Kardiça’nın batısına 16 kilometre uzaklıkta olan 4,9 şiddetinde bir sarsıntı kaydedildi....

Bunlar Çok Okundu