İletişim

Ekonomi

Dünya devi, Türk devini satın aldı

Ekleme Tarihi:

-


250 yıllık dünya devi, Türk devini satın aldı

Dünya mühendislik devi İngiltere merkezli GKN Mühendislik, Türkiye`de toz metal sektörünün en büyüğü Tozmetal Ticaret ve Sanayi A.Ş’yi satın aldı.Yıllık satışları 11.4 milyar dolar olan GKN bünyesinde 58 bin kişi çalışıyor.Konuyla ilgili anlaşma, GKN’nin İngiltere’deki merkezi tarafından duyuruldu.GKN Powder Metalurji CEO’su Peter Oberparleiter, satın alma ile ilgili büyük bir heyecan duyduklarını ifade ederek, “Toz metal çok iyi işleyen bir firma ve bizim toz metal pazarındaki büyük varlığımızı tamamlayacak” dedi.

Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz Tozmetal Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Tanzer Kardeşler’den ise henüz bir dönüş olmadı. Habertürk’ten Eren Güler’in haberine göre satın alma ile ilgili bir fiyat bilgisi paylaşılmazken, işlemin tamamlanması, ilgili kurumlarının onayının ardından gerçekleşecek.

TOZMETAL TÜRKİYE’DE SEKTÖRÜN LİDERİ

1973 yılında Sadettin Kardeşler tarafından kurulan Tozmetal, metal tozlarından parça üreterek başta otomotiv yan sanayii olmak üzere, beyaz eşya ve diğer tüm sektörlere üretim yapıyor. 2016 yılını 30 milyon dolarlık satış geliri ile tamamlayan şirket, 6 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 7 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteriyor. Ürün gamı 1500 parçanın üzerinde olan Tozmetal, Türkiye’de sektörünün lideri konumunda bulunuyor.

Ekonomi

Erdoğan’dan flaş faiz açıklaması!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Erdoğan'dan flaş faiz açıklaması!

Dönüş yolunda Türkiye ekonomisi ve atılacak adımlar hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Hazırlıkları sürdürülen 180 günlük eylem planı hakkında “Bütün bakan arkadaşlarım hazırlıklarını Başbakanımıza getiriyor. Başbakanımız da çalışmalarını bitirip bana takdim edecek. Ben de çalışmaları bitirip inşallah adımlarımızı atacağız.”  dedi.

ERDOĞAN’DAN KRİTİK FAİZ AÇIKLAMASI

Bankaların faiz oranlarıyla ilgili gerekli adımların atılacağı sinyalini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan “Gelişmelerdeki güzelliklere baktığımızda bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz. Özellikle yatırımcımız krediye rahat erişebilmesi lazım ki bu adımlar atılabilsin. Bunun önünü devlet olarak açalım dedik açıldı ama bu yeterli değil. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım böyle yüzde 15, 16 ’lara varan faizlerle olmaz. Aşağı çekilmesi lazım. Bu konuda sinyallerimizi verdik. Sayın Başbakanımızla beraber ilgili bankaları konuşacağız. Diyeceğiz ki, bunu aşağı çekeceksiniz ona göre biz sürümden kazanacağız. Yatırımcıyı köşeye sıkıştırarak değil. Bunu yapınca hem yatırımda farklı bir süreç olacak. İnanıyorum ki Türkiye farklı bir kalkınma performansını elde edecek. Mesela Merkez Bankası döviz rezervi 106 ’ya düştü bir ara, şimdi 112 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Biz biliyorsunuz biz döviz rezervini 27,5 milyar dolardın teslim aldık 15 yıl önce. O zaman IMF ’ye olan borcumuz 23,5 milyor dolardı. IMF 2013 ’te bitti. Merkez 135 ’e kadar bir ara çıktı. Tam o Gezi noktasında oldu faiz 4,6 ’ydı. Zaten orada çılgına döndüler ve darbeyi vurdular. Bu ülkelerin adını vermeyeceğim, mercilerin adını siz de biliyorsunuz. Aynı şeyleri başka yerlerde yapıyorlar ama Türkiye ’de başarılı olamadılar. Bugün işte Venezuela devlet başkanı ile konuşurken o da bu noktada aynen bizde oynanan oyun neyse  orada da aynı oyunu oynadılar. Aktörler aynı aktörler. İnşallah bunları aşmış olacağız.” dedi

Tamamını Oku

Ekonomi

Dünya devlerinden art arda Türkiye açıklamaları!

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Dünya devlerinden art arda Türkiye açıklamaları!

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yakaladığı büyüme oranıyla dünya devlerinin dikkatini çekti. Devasa finans kuruluşları, sıcağı sıcağına Türkiye’ye yönelik büyüme tahminlerini güncelledi.

GOLDMAN SACHS

Goldman Sachs, baz etkisine bağlı güçlü büyümenin 3. çeyrekte de devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

3. çeyrekte ekonominin baz etkisinin yardımıyla yıllık bazda yüzde 7,0’a varan bir büyüme gösterebileceğini ifade eden Goldman Sachs, 4. çeyrekte büyümenin yavaşlayacağı beklentisini ve 2017’in tamamı için yüzde 5,0 olan büyüme tahminlerini değiştirmediklerini vurguladı.

2018 tahmini: Goldman Sachs, Kredi Garanti Fonu gibi destekleyici tedbirlerin uzatılması veya ek kamu harcamaları yapılması halinde büyümenin 2018’de yüzde 3,5 olan beklentilerinin üzerine çıkabileceğini de ifade etti.

MORGAN STANLEY

Morgan Stanley, Türkiye için 2017 yılı GSYH büyüme tahminini güçlü kredi büyümesinin etkisiyle ilk 6 ayda yaşanan güçlü büyümenin ardından yüzde 3,3’den yüzde 4,3’e çıkardı.

2018 tahmini: Morgan Stanley, Türkiye ekonomisinin gelecek yıla dair büyüme öngörüsünü ise değiştirmeyerek yüzde 2,8 oranında sabit tuttuğunu bildirdi.

NOMURA

Japon finans kuruluşu Nomura, Türkiye ’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminin yüzde 4,2 ’den yüzde 5,5 ’e yükselttiğini açıkladı.

2018 tahmini: Nomura, 2018’e ilişkin yüzde 3 seviyesindeki büyüme tahminin şimdilik sabit tutulduğu kaydedildi.

JP MORGAN

Amerikalı yatırım bankası J.P. Morgan da, Türkiye ’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 4,6 ’dan yüzde 5,3 ’e yükselttiği açıkladı.

2018 tahmini: JP Morgan, gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisini ise değiştirmeyerek yüzde 3,1 seviyesinde tuttu.

Tamamını Oku

Ekonomi

MÜSİAD, Ülker’rin Londra’daki merkezinde

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

MÜSİAD, Ülker'rin Londra'daki merkezinde

2016 yılından bu yana İngiltere ’de faaliyetlerini sürdüren Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ’nin Londra Şubesi ’nin resmi açılışı yapıldı. Açılışa MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan ve Yönetim Kurulu üyeleri, İTO Meclis Başkanı Şekip Avdagiç, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç‘in yanı sıra Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de katıldı.

Açılışta konuşan,  MÜSİAD UK Başkanı Uğur Yılmaz, MÜSİAD ’ın İngiltere faaliyetlerine değinirken özellikle Brexit sürecinden Türkiye ’nin karlı çıkması için yoğun çalışma içinde olacaklarını söyledi.    AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ise “Bir süredir Londra ’dayım.  İstanbul ve Londra ’yı karşılaştırma imkanı buldum. Her iki şehrinde farklı oldukları kadar birçok da ortak noktası var. Diliyorum MÜSİAD İngiltere ’de daha çok ortak değerin ortaya çıkmasına ve bunun faydaya dönüşmesine yardımcı olacaktır” dedi.

BAŞKAN KAAN ’DAN MURAT ÜLKER ’E TEŞEKKÜR

MÜSIAD Başkanı Abdurrahman Kaan da 2003 yılından beri İngiltere ’den Türkiye ’ye 2900 direkt yatırımın yapıldığını belirterek, “Keza bizim ülkemizden de İngiltere ’ye son 10 yılda yaklaşık 2.9 milyar dolar yatırım gerçekleşmiş. Bu noktada Yıldız Holding ’in değerli patronu, kurulduğu günden itibaren MÜSİAD ’a desteğini esirgemeyen saygıdeğer dostum Murat Ülker Bey ’e de teşekkür ediyorum. Yıldız Holding olarak, United Biscuits ’i satın alarak önemli bir atılım yaparak örnek oldular. MÜSİAD UK ile birlikte hem politik hem ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz” dedi.

MURAT ÜLKER: SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

MÜSİAD Heyetinin İngiltere seyahatinde bir nevi ev sahipliği görevi üstlenen Murat Ülker de kendileri için oldukça önemli gördükleri ve lider oldukları İngiltere pazarında artık MÜSİAD ’ın da yer almasından oldukça memnun olduğunu belirtti.

Murat Ülker, “Kurum olarak iş yaptığımız ülkelerde sivil toplum kuruluşlarının varlığını önemsiyoruz. Türkiye ’de MÜSİAD ile oldukça sağlıklı süren ilişkilerimizin, aynı şekilde burada da devam edeceğini umuyorum” dedi.

Murat Ülker ayrıca birçok farklı ülkede faaliyet gösteren şirketleri açısından düşünüldüğünde MÜSİAD ’ın kendileri açısından önemli bir görevi ifa ettiğini, ekonomik ve politik birçok  noktada iletişim halinde olmanın avantaj sağladığını da kaydetti.

MÜSİAD HEYETİ, ÜLKER’İN LONDRA’DAKİ MERKEZİNİ DE ZİYARET ETTİ

MÜSİAD Heyeti İngiltere ’de faaliyetlerini sürdüren Pladis ’in fabrikalarını ve ofisini de ziyaret ederek, Pladis CEO’su Cem Karakaş’ın sunumuyla şirketin çalışmalarına yönelik detaylı bilgi aldı. Heyet ayrıca Londra ’daki GODIVA mağazalarını da gezdi.

Bilindiği üzere Yıldız Holding, İngiliz bisküvi devi United Biscuits satın alımının ardından global olma yolunda Ülker, Godiva ve McVitie ’s markalarını “Pladis” çatısı altında birleştirmişti. Bulunduğu her bölgede lider marka olma misyonuyla çalışmalarını sürdüren “Pladis”, bugün 120 ’nin üzerinde ülkede 26.000 çalışanıyla 4.2 milyar müşteriye hitap ediyor.

Tamamını Oku
TIR ihanetindeki 3600 görüşme TIR ihanetindeki 3600 görüşme
Güncel25 dakika önce

TIR ihanetindeki 3600 görüşme

MİT TIR ’larının durdurulmasını organize eden FETÖ imamlarından ‘Cemal ’ kod isimli Süleyman Gürbüz ’ün bağlantıları deşifre oldu. İstanbul Cumhuriyet...

CHP'de koltuk yarışı başladı! Tam 12 aday çıktı CHP'de koltuk yarışı başladı! Tam 12 aday çıktı
Güncel25 dakika önce

CHP’de koltuk yarışı başladı! Tam 12 aday çıktı

TBMM ’nin 1 Ekim ’deki açılış haftasında; Meclis İçtüzüğü ’ne göre 2 yılda bir yapılması gereken Meclis Başkanlığı ve Başkanlık Divanı üyelikleri...

Türk Jetleri bombaladı! Tamamı yok oldu Türk Jetleri bombaladı! Tamamı yok oldu
Güncel26 dakika önce

Eski MİT’çilere operasyon

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne mensup oldukları tespit edilerek kamu görevinden ihraç edilen ve haklarında suç duyurusunda bulunulan eski MİT personeli...

CHP'den skandal Danıştay başvurusu CHP'den skandal Danıştay başvurusu
Güncel26 dakika önce

CHP’den skandal Danıştay başvurusu

CHP, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ü Danıştay’ı töhmet altında bıraktığı iddiasıyla  disiplin sevkini isteyecek. CHP 11:30’da başvurusunu yapacak.

PKK'nın yıktığı Nusaybin ayağa kalkıyor PKK'nın yıktığı Nusaybin ayağa kalkıyor
Güncel2 saat önce

PKK’nın yıktığı Nusaybin ayağa kalkıyor

Mardin ’in Nusaybin ilçesine kayyum olarak atanan Nusaybin kaymakamı Ergün Baysal, PKK ’nın yakıp yıktığı Abdulkadirpaşa, Dicle, Fırat, Yenişehir mahallerinin...

Akşener'in danışmanına 15 yıl FETÖ cezası Akşener'in danışmanına 15 yıl FETÖ cezası
Güncel2 saat önce

Akşener’in danışmanına 15 yıl FETÖ cezası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili HASAN Yılmaz tarafından, FETÖ’nün  avukatlık yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Meral  Akşener ’in hukuk danışmanı avukat Nuri Polat...

Harvey ve Irma'nın toplam maliyeti Harvey ve Irma'nın toplam maliyeti
Güncel6 saat önce

Harvey ve Irma’nın toplam maliyeti

ABD’li hava durumu tahminleri yapan AccuWeather adlı şirketten yapılan açıklamaya göre, Irma kasırgasının ülkede yaklaşık 100 milyar dolar zarara neden...

Almanya: Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurduk Almanya: Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurduk
Güncel6 saat önce

Almanya: Türkiye’ye silah sevkiyatını durdurduk

Handelsblatt gazetesinin organize ettiği bir forumda konuşan Gabriel, “Aslında NATO müttefikimize silah sevk etme yükümlülüğümüz bulunuyor. Ancak Türkiye’ye silah sevkiyatını...

Erdoğan'dan AB sorusuna tek cümlelik okkalı cevap! Erdoğan'dan AB sorusuna tek cümlelik okkalı cevap!
Güncel8 saat önce

Erdoğan’dan AB sorusuna tek cümlelik okkalı cevap!

Almanya ile süren gerilimle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Bizim Alman halkıyla, Almanlarla hiç bir sorunumuz yok. Almanya ’da 3 milyonu...

Erdoğan'dan Astana açıklaması! 'Her şey olumlu' Erdoğan'dan Astana açıklaması! 'Her şey olumlu'
Güncel8 saat önce

Erdoğan’dan Astana açıklaması! ‘Her şey olumlu’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Eylül’de yapılacak Astana’da yapılacak Rusya, Türkiye ve İran’ın katılacağı görüşmesinin bölgenin geleceği için kritik bir öneme sahip...

Bunlar Çok Okundu