İletişim

Ekonomi

Türkiye’ye konteyner kumpası

Ekleme Tarihi:

-


Türkiye’nin ihracatına konteyner kumpası

Türkiye’ye ekonomik operasyon yapmak isteyenler bu kez ihracatçıyı hedef aldı. Konteyner devleri, limana mal getirip boşalttıktan sonra Türk mallarını almadan boş dönüyor.

Türkiye’ye ekonomik operasyon yapmak isteyenler boş durmuyor. Referandum sürecinde piyasalarda algı operasyonu yapmaya çalışan zihniyet bu kez mart ayını yüzde 19’luk artışla kapatan ihracatçıları hedef aldı. İhracatçılar yurt dışına mal göndermek için konteyner bulamıyor. En büyük sıkıntı ise maden ve mermer ihracatında yaşanıyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu’nun verdiği bilgiye göre dünyada konteyner taşımalığını elinde bulunduran 5-6 şirket var. Bu şirketler Türkiye’ye mal getirip boşalttıktan sonra Türk mallarını almadan boş dönüyor.

FİYATLAR 2’YE KATLANDI

Ali Kahyaoğlu yaşanan bu durumu “Kimin yaptığını bilemem. Avrupa mı diğerleri mi ama Türkiye’yi ekonomik olarak boğmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin üzerine çok büyük oyunlar oynanıyor” sözleriyle anlattı. Bu şirketlere muhtemelen baskı yapıldığını söyleyen Kahyaoğlu “Şu an konteyner sıkıntısı inanılmaz düzeyde. Çin, Hindistan ve Dubai’ye yükleme yapamıyoruz. Önceden 400 dolara konteyner yolluyorduk. Fiyatlar da katlandı. Konteyner fiyatları 1.200 dolara çıktı” diye konuştu. Kahyaoğlu, Türkiye’ye mal getiren gemilerin boş konteynerle geri dönmemesi için mutlaka devlet tarafından takip edilmesi gerektiğini söyledi

Ekonomi

AB’den doğalgaz krizi tedbiri

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

AB'den doğalgaz krizi tedbiri

Strazburg ’da toplanan AP Genel Kurulu ’nda, AB Komisyonu ’nun 2016 başında açıkladığı “Sürdürülebilir Enerji Güvenliği Paketi” kapsamındaki yeni doğalgaz arz düzenlemesi onaylandı.

AB üyesi bir ülkenin doğalgazla ilgili acil durumlarda diğer üye ülkelerden destek almasını sağlayacak yeni iş birliği kurallarını içeren düzenleme, 567 evet, 101 hayır ve 23 çekimser oyla kabul edildi.

Yeni düzenlemeyle, doğalgaz krizi yaşayan AB üyesi ülkeler birbirlerine yardım etmek zorunda olacak. Ayrıca, AB Komisyonu üye ülkelerin doğalgaz arz güvenliği ve altyapısı ile ilgili yapacakları sözleşmelere erişim hakkı kazanacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesi için AB Konseyi ’nde onaylanması ve AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanması gerekiyor.

Tamamını Oku

Ekonomi

Murdoch’ın SKY’ı satın alma girişimi

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Murdoch'ın SKY'ı satın alma girişimi

İngiltere Kültür, Medya ve Spor Bakanı Karen Bradley, “21st Century”nin SKY hisselerinin tamamını satın almasına ilişkin olarak, konunun Rekabet ve Piyasalar Otoritesinin (CMA) değerlendirmesine bırakılabileceğini belirtti.

İngiliz Parlamentosunda soruları yanıtlayan Bradley, medya patronu Rupert Murdoch ’ın sahibi olduğu “21st Century”nin medya kuruluşu SKY ’daki hisselerin tamamını satın alma girişiminin incelenmesi için konuyu rekabet kuruluna taşımayı planladığını söyledi.

Bradley, “Ortada birleşmenin kamu yararının aksine işlediğine ilişkin bir risk olduğuna inanırsam, bu konuyu (rekabet kurumuna) yönlendirebilirim. Bu tamamen garip bir durum değil.” ifadesini kullandı.

Bradley daha önce haziran ayında yaptığı değerlendirmede medyanın çok sesliliğinin korunması amacıyla konuyu denetim kuruluşlarının değerlendirebileceğini belirtmişti.

Bradley, “Denetim kuruluşu Oxfam ’ın raporu doğrultusunda, meydanın çoklu yapısına dayanarak konuyu soruşturmanın ikinci fazına taşımayı düşünüyorum. Oxfam ’ın konuya ilişkin sunduğu kanıtlar ve mantık ikna edici. Amaçlanan medya yapısı haber kaynakları açısından üçüncü en büyük ağa sahip. BBC ve ITN ’nin sadece biraz gerisinde.” ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere ’de muhalefetteki İşçi Partisi ’nin Gölge Kültür, Medya ve Spor Bakanı Tom Watson, Bradley ’nin konuya ilişkin duruşunu desteklediğini belirterek, “İlk kez mevcut hükümet içerisinden biri Murdoch ’ın istekleri karşısında duruyor. Daha önce bu hiç olmamıştı.” yorumunu yaptı.

İngiliz basının önemli gazetelerinden Times, Sunday Times, Sun ve Sun on Sunday’i bünyesinde barındıran “News UK” medya şirketinin sahibi 85 yaşındaki Murdoch, ülkede siyaset ile basındaki etkisiyle tanınıyor.

Medya mülkiyetinde “20-20 kuralı”

İngiltere ’de yürürlükte olan rekabet kuralı gereği medyada kartelleşmenin mümkün olamayacağı genel bir kanı olsa da, Murdoch’ın sahibi olduğu medya grubu gibi bazı medya gruplarının etkinliğinin ülkedeki çoğulcu medya idealine gölge düşürdüğü iddia ediliyor.

Buna göre, İngiltere medya denetim kurumu Ofcom’un ülkedeki medya mülkiyeti kurallarını her 3 yılda bir gözden geçirmesi gerekiyor.

Kural, farklı basın kuruluşları mülkiyetiyle ilgili kısıtlamalar da getiriyor. Buna göre, ulusal gazete pazarında yüzde 20 ve daha fazlası paya sahip bir gazetenin sahibi, başka bir televizyon ya da radyo kanalı satın alamıyor.

“20-20” kuralına göre, pazarın yüzde 20’sinden daha az paya sahip bir gazetenin sahibi “kamu çıkarı, medya mülkiyeti ve bilgi çeşitliliği” gibi konular dikkate alınarak, Ofcom’un onayıyla başka bir televizyon ya da radyo kanalı satın alabiliyor.

Tamamını Oku

Ekonomi

Bakan kuru üzüm satış töreninde! Verdiği fiyat…

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Bakan kuru üzüm satış töreninde! Verdiği fiyat...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Manisa programı çerçevesinde Tarım Kredi Kooperatifi Saruhanlı Şubesi’nde düzenlenen sezonun ilk çekirdeksiz kuru üzüm satış törenine katıltı.

Çok sayıda üreticinin katıldığı törende Kooperatif adına üretici Ali İrfan Pala’nın getirdiği 3 tonluk çekirdeksiz kuru üzüm için pazarlık yapan Bakan Fakıbaba, kilogramına 4 lira verdiği teklifin kabul görmemesi üzerine fiyatı 10 kuruş artırdı.

Bakan Fakıbaba, ilk ürünü kilogramı 4 lira 10 kuruştan satın aldı.

Tamamını Oku
ABD'den Türkiye'ye yeni mesaj: Endişeliyiz ABD'den Türkiye'ye yeni mesaj: Endişeliyiz
Güncel13 dakika önce

ABD’den Türkiye’ye yeni mesaj: Endişeliyiz

Ankara ve Moskova’nın S-400 sözleşmesinin imzalandığını açıklamasının ardından Sputnik’e konuşan Michael, “Muhtemel S-400 alımına ilişkin endişelerimizi Türk yetkililere ilettik. Türkiye’yi...

YDUS sonuçları açıklandı YDUS sonuçları açıklandı
Güncel13 dakika önce

Üniversitelere ek yerleştirme sonuçları açıklandı

ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 2017-Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ek yerleştirme işlemleri tamamlandı. Sonuçlar, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden...

Dünya bu anı bekliyor! iPhone 8 tanıtılıyor Dünya bu anı bekliyor! iPhone 8 tanıtılıyor
Güncel13 dakika önce

Dünya bu anı bekliyor! iPhone 8 tanıtılıyor CANLI

20:35 Apple Watch Nike Edition da yeni renklere sahip oldu. 20:33 Apple ilk kez SIM yerleştiren firma değil. Samsung yıllar önce yapmıştı....

Kundaktan kurtarılan bebeğin halleri Kundaktan kurtarılan bebeğin halleri
Güncel1 saat önce

Kundaktan kurtarılan bebeğin halleri

Kundaktan kurtarılan bebeğin halleri

İzmir ’de feci kaza: 2 ölü İzmir ’de feci kaza: 2 ölü
Güncel1 saat önce

İzmir ’de feci kaza: 2 ölü

Kaza, saat 07.30 sıralarında Bayraklı Tünelleri girişinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Bornova istikametinden Karşıyaka istikametine doğru seyir halinde olan...

Valilikten 'zehirlenme' açıklaması Valilikten 'zehirlenme' açıklaması
Güncel1 saat önce

Valilikten ‘zehirlenme’ açıklaması

Siirt Valiliği, Kurtalan Belediyesine ait su deposundan çalınarak Aktaş köyüne getirilen klor tankının iş makineleriyle bölgeden taşınarak gerekli kontrollerin yapıldığını,...

Aliyev, Ankara Büyükelçisi Bagirov'u geri çağırdı Aliyev, Ankara Büyükelçisi Bagirov'u geri çağırdı
Güncel1 saat önce

Aliyev, Ankara Büyükelçisi Bagirov’u geri çağırdı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre Aliyev, Türkiye ve aynı zamanda Makedonya Büyükelçisi olarak görev yapan Faik Bagirov’un geri çağrılmasını...

Türk Jetleri bombaladı! Tamamı yok oldu Türk Jetleri bombaladı! Tamamı yok oldu
Güncel1 saat önce

TSK’dan SİHA açıklaması

TSK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar hiçbir sivil, masum vatandaşımıza yönelik zarar verecek uygulama içinde...

Dağ filminde adı geçen köyü PKK'lılar işgal etti Dağ filminde adı geçen köyü PKK'lılar işgal etti
Güncel2 saat önce

Dağ filminde adı geçen köyü PKK’lılar işgal etti

Irak’ta Selahattin ilinin Tuzhurmatu İlçesi’ne bağlı Türkmen Çardaklı Köyü’nün, terör örgütü PKK tarafından işgal edildiği iddia edildi. Dağ II filminde...

TIR'larla 4 günde taşınabildi! TIR'larla 4 günde taşınabildi!
Güncel2 saat önce

TIR’larla 4 günde taşınabildi!

Her biri 64 metre uzunluğunda olan pervaneleri taşıyan TIR’ların geçişi sırasında bazı yollar trafiğe kapatıldı. Gaziantep’in Nurdağı İlçesi’nde kurulacak RES’teki...

Bunlar Çok Okundu