İletişim

Dünya

Korkulan oluyor

Ekleme Tarihi:

-


Korkulan oluyor… CNN dünyaya duyurdu!

Kuzey Kore ile ABD’nin nükleer geriliminde yeni hamle geldi, USS Carl Vinson’dan sonra USS Ronald Reagan uçak gemisi de Kore Yarımadası açıklarında tatbikata katılacak. Gelişmeyi, CNN International flaş haber olarak duyurdu.Kuzey Kore’de 2 bin 100 kilometre yüksekliğe ulaşıp 787 kilometre kateden Hwasong-12 füzesini geliştiren ekip, başkent Pyongyang’da binlerce kişi tarafından çılgınlar gibi karşılandı.

ABD yönetimi, dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren Kuzey Kore’ye karşı yeni kozu sahaya sürüyor. Haftalar önce Kore Yarımadası kıyılarına ulaşan USS Carl Vinson uçak gemisinden sonra USS Ronald Reagan uçak gemisi de bölgeye gönderiliyor.

CNN Internatinoal, son dakika olarak duyurduğu haberini iki Savunma Bakanlığı yetkilisine dayandırdı.

USS Ronald Reagan’ın yola çıkışı, Kuzey Kore’nin yeni füze denemesinin hemen ardından geldi. Japonya’daki Yokosuka limanından hareket eden gemiye diğer savaş gemileri eşlik ediyor.

Kuzey Kore ise, son dönemde peş peşe gerçekleştirdiği füze denemelerinin ardından başkent Pyongyang’da kutlama yaptı. Geçen hafta Pazar günü fırlatılan ülkenin en uzun menzilli füzesi Hwasong-12’yi üreten ekip, büyük sevgi gösterileriyle karşılandı.

Alkışlar arasında başkente geldiler

Otobüslerle Pyongyang’a giren mühendisler ve askerler, yol kenarlarına dizilmiş binlerce Kuzey Korelinin alkışları arasında ilerledi. Ellerindeki çiçekler ve bayrakları sallayan kalabalığın fotoğraflarını, resmi haber ajansı KCNA dünyaya servis etti.

Batılı ülkeleri dinlemeyip testlere devam eden Kuzey Kore’nin ateşlediği son füze, nükleer başlık taşıyabiliyor. 2 bin 100 kilometre yüksekliğe ulaşan ve 787 kilometre kateden Hwasong-12, Japonya’nın batı kıyılarına düştü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un fırlatılırken bizzat denetlediği füze, ABD’nin Pasifik Okyanusu’nda yer alan Guam Adası’ndaki üssünü vurabiliyor.

Kim döneminde, babası ve dedesinin ülkeyi yönettiği yıllara nazaran füze denemeleri büyük artış göstermiş durumda. Bu yıl içinde fırlatılan füzelerin sayısı şimdiden 10’u buldu, ateşlenen yeni füzelerin menzilleri giderek artıyor.

Pyongyang yönetimi, Hwasong-12’yi geçen ay Güneşin Günü kutlamalarındaki geçit töreninde ilk kez göstermişti. Savunma uzmanı Melissa Hanham’a göre, yayımlanan fotoğraflar Hwasong-12’nin tek aşamalı, sıvı yakıtlı bir roketle fırlatıldığını gösteriyor. Söz konusu yöntem, bu tür uzun menzil için yakıt, oksitleyici ve taşıyıcı kasa açısından fazla ağır olduğuna işaret ediyor.

Nükleer restleşme

ABD’nin yanı sıra müttefikleri Güney Kore ve Japonya, Kuzey Kore’nin nükleer silah ve füze testlerini durdurmasını istiyor. Son büyük krizde bölgeye uçak gemisi USS Carl Vinson ve diğer savaş gemilerini gönderen ABD, tüm seçeneklerin masada olduğunu birçok kez duyurdu.

Kuzey Kore ise, bölgeye savaş gemileri yollayan ABD’nin yol açtığı baskının Kore Yarımadası’nı nükleer savaş uçurumunun kenarına getirdiğini açıkladı. Kim Jong-un ayrıca, USS Carl Vinson’ı tek bir füzeyle batırabileceklerini dünyaya ilan etti.

Washington yönetimi, Pyongyang’ı ikna etmek için Çin’in devreye girmesini istiyor. Pekin’den Kuzey Kore’ye son dönemde ciddi bir baskı geldi ancak bu Kim Jong-un’un geri adım atmasını sağlamadı.

Çin, tansiyonun düşmesi için ilk adımın nükleer veya füze testlerinin durdurulması olacağını ilan edince Pyongyang’dan şaşırtıcı bir tepki almıştı. Zira, Çin Kuzey Kore’nin en önemli müttefiki ve ticaret ortağı.

25 milyon insan tehlikede

ABD’li istihbarat uzmanları, Kuzey Kore’ye bir askeri operasyonun büyük riskler taşıdığını söylüyor. Aniden füze ya da nükleer tesislerin vurulması, tek başına Kuzey Kore’nin tüm kapasitesini imha etmeye yetmiyor. Böyle bir hamle, Kuzey Kore lideri Kim’in Güney Kore veya Japonya’ya saldırmasına yol açabilir.