İletişim

Güncel

Savaşın eşiğine gelinmişti Ve fırtına dindi! Rezil oldular

Ekleme Tarihi:

-


Savaşın eşiğine gelinmişti Ve fırtına dindi! Rezil oldular

ABD’nin dünyayla dalga geçip savaş gemilerinin rotasını yanlış duyurmasıyla başlayan gerilim, dün filonun tam ters istikamette seyrettiğinin duyurulmasıyla dindi. Kuzey Kore, Washington’dan bir daha planlarına kendisinin karıştırmamasını istedi.

ABD’nin uçak gemisi USS Carl Vinson ve diğer savaş gemilerini Kore Yarımadası’na hiç göndermediğinin ortaya çıkmasıyla, Kuzey Kore’den ilk tepki geldi.ABD’ye ateş püsküren resmi medya, Washington’dan sonraki planlarına Kuzey Kore’yi karıştırmamasını istedi ve muazzam önleyici saldırıyı hatırlattı.

Çin de resmi gazetelerden biri olan Global Times aracılığıyla Washington’ı topa tuttu. Komünist Parti’nin resmi gazetesi, “Gerçek şu ki, ABD ordusu ve Başkan Trump sahte haberi beraber üretti. Kuşkusuz ABD tarihindeki nadir skandallardan biri ve Trump’ın itibarına zarar verdi” diye yazdı.

‘KAĞITTAN KAPLAN…’

Donanma filosunun hamleleri, Çinliler tarafından sosyal medyada alay konusu oldu. Çin’in Twitter versiyonu olarak bilinen Weibo’da yazılan bir mesajda, ‘Uyur-gezer uçak gemisi’ tanımlaması yapılıyor. Bir diğer mesajda ise, ‘Kağıttan kaplan’ ifadesi yer alıyor.

Rusya ise, ABD ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bilek güreşine tutuşmuş halde. Washington tarafından getirilen Kuzey Kore’yi kınama mesajının geçmesini istemiyor. Çin ise, söz konusu kararı kabul etti.

WASHİNGTON’DAN FARKLI TEPKİLER

Olayın ardından, ABD tarafında bir kafa karışıklığı göze çarpıyor. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’nin savaş çıkarmak istemediğimizi bilmesini istiyoruz, bu yüzden bizi buna zorlamayın. Top onların sahasında ve bu noktada oynamaya çalışmamalılar” dedi.

Güncel

3 ayda öğrenciye 3 bin 600 TL

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

3 ayda öğrenciye 3 bin 600 TL

2 bin 942 öğrenci, yaz tatilinde işbaşı eğitimi karşılığında 3 bin 600 lira ücret aldı. Mesleki ve teknik eğitim alan öğrencilerin mesleki gelişimlerini daha üst düzeye çıkarmak amacıyla desteklenen programla öğrencilerin yaz tatili boyunca işletmelerde çalışmaları sağlandı.

MEB ile İŞKUR işbirliği ile Aktif İşgücü Programları içerisinde yer alan İşbaşı Eğitim Programları’na mesleki ve teknik Anadolu liselerinin 10, 11 ve 12’inci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Öğrenciler ders yılı boyunca gördükleri teorik bilgilerini iş ortamında uygulama fırsatı buldu. En fazla 3 ay süren işbaşı eğitim programına katılan öğrencilere günlük 40.5 lira destek verildi, sigortaları yapıldı..

Tamamını Oku

Güncel

13 ülke benzini ve dizeli yasaklamaya hazırlanıyor

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Bayramda akaryakıta 1,5 milyar lira harcandı

Dünyanın en büyük otomotiv pazarına sahip olan Çin, otomobil üreticilerinin fosil yakıtlı araç satışlarını sona erdireceğini ve bu sayede şirketlerin elektrikli araç geliştirme çabalarını hızlandırmaya yönelik bir teşvik oluşturmayı amaçladıklarını açıkladı

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, hükümetin benzinli araç üretim ve satış işlemlerini sona erdirmek için takvim üzerinde belli bir tarih belirlemek için çalıştıklarını söyledi. Çin’in bu kararı otomobil endüstrisi üzerinde derin bir etki olacak.

ÇİN TEK DEĞİL

Fosil yakıtlı araçlara yasak getirmeye hazırlanan tek ülke sadece Çin değil. İngiltere, ülkenin havasını temizlemek için 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel araç satışını yasaklamayı planlıyor. 2050 yılına kadar ise yollardaki tüm araçların sıfır emisyon üreten araçlar olması hedefleniyor. İngiltere, yıllık 2.7 milyon araç satışı ile dünyanın en büyük altıncı araç pazarı konumunda bulunuyor.

Benzer şekilde Fransa da küresel ısınmaya karşı 2040 yılına kadar fosil yakıtlı araçların satışına sınırlama getirmeye hazırlanıyor. 2040 yılından sonra Fransa sadece elektrikli, hibrit ve diğer temiz yakıtlı araçların satışına izin verecek.

FRANSA VE ALMANYA SIRADA

 Fransa’da temiz yakıtlı araçların toplam pazar içerisindeki payı henüz yüzde 4 olsa da segment hızlı bir şekilde büyüyor. 2017 ilk çeyrekte satılan her dört araçtan biri temiz yakıtlı araç oldu.

Almanya da bu konuda niyetini belli eden ülkeler arasında yer alıyor. Henüz diğer ülkeler gibi belirli bir tarih telaffuz edilmese de, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bu yönde bir niyetlerinin olduğunu ve temiz yakıtlı araç yaklaşımını doğru bulduğunu belirtmişti. Merkel bunun için de otomotiv endüstrisinin hızlı bir şekilde altyapısını ayarlaması gerektiğini ifade etmişti.

HİNDİSTAN’DA HEDEF 2030

Bir diğer dev otomotiv pazarı olan Hindistan da benzin ve dizel yakıtlı araçlardan vazgeçmeye hazırlanıyor. Hindistan hükümeti, bu yılın başnda yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar ülkede satılan her otomobilin elektrikli motora sahip olması gerektiğini duyurmuştu.

Hindistan dünyada hava kirliliği en yüksek ülkelerin başında geliyor. Önümüzdeki dönemde de özellikle orta sınıfın araba sahipliğinde büyük bir artış bekleniyor. Eğer orta sınıf ailelerin ilk arabası elektrikli olursa, Hindistan hava kirliliğini azaltmada büyük bir adım atmış olacak.

Norveç de elektrikli araçlara geçiş konusunda kesin bir tarih belirleyen ülkelerden. Ülkdede 2025 yılında satılan her otomobil ve hafif ticari araç sıfır emisyonlu araç olacak. Norveç halihazırda temiz yakıtlı araç kullanımında dünyadaki en ileri ülkelerden. Geçtiğimiz yıl satılan araçların yüzde 40’ı elektrikli ve hibrit araçlardan oluştu.

DİĞER ÜLKELER

Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporuna göre yukarıdaki ülkelerin haricinde elektrikli araçlar konusunda hedef açıklayan 8 ülke daha bulunuyor.

Avusturya, Danimarka, İrlanda, Portekiz, İspanya, Japonya, Hollanda ve Güney Kore bu konudaki niyetini ortaya koyan ülkeler arasında bulunuyor.

SATIŞLAR 10 ÜLKEDE YOĞUNLAŞIYOR

Dünyada elektrikli araç satışları son dönemde çok hızlansa da genele fazla yayılamıyor. Sadece 10 ülke toplam satışların yüzde 95’ine ev sahipliği yapıyor.

Bu ülkeler ise şöyle:

“Çin, ABD, Japonya, Kanada, Norveç, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda ve İsveç”

Hükümetler elektrikli araçlara geçiş konusundaki niyetlerini bir bir açıklarken otomotiv firmaları da boş durmuyor. Bir çok firma elektrikli araçlara yeni yatırımlarını açıklarken bunlara son olarak Mercedes katıldı.

Daimler CEO’su Dieter Zetsche, 2022’ye kadar Mercedes’in tüm modellerinde elektrikli opsiyonun da tüketicilere sunulacağını açıkladı. Ayrıca şirket, Smart markasını da komple elektrikle çalışan bir marka haline dönüştürecek.

Volvo ve Land Rover da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda tüm modellerinde elektrikliye döneceklerini duyurmuştu.

Tamamını Oku

Güncel

Emekliye enflasyon zammı

Ekleme Tarihi:

-

Ekleyen:

Emekliye enflasyon zammı

Ocak’ta yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi enflasyon zammı alacak. 2017’nin ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon, emeklilerin zam oranını gösterecek.

Emekliler zam oranını merakla beklerken; 3 formül konuşuluyor. Zam oranı; Merkez Bankası’nın enflasyon tahminine göre yüzde 2.65, beklenti anketlerine göre yüzde 3.37, 2017 enflasyonunun Ağustos’taki gibi yıllık yüzde 10.68 olması halinde ise yüzde 4.52 olacak.

Bu oran gerçekleşirse memurlar ve emeklileri de fark alma hakkı elde edecek. Halen en yüksek SSK-Bağ-Kur emekli aylığı 4 bin 240 lira seviyesinde bulunuyor.

Bu maaş; zam oranı yüzde 2.65 olursa 4 bin 352, yüzde 3.37 olursa 4 bin 382, yüzde 4.52 olursa 4 bin 431 liraya çıkacak. Yani maaşlarda 191 liraya varan artış gerçekleşecek. Kesin zam oranı, 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon verileriyle belli olacak.

Tamamını Oku
3 ayda öğrenciye 3 bin 600 TL 3 ayda öğrenciye 3 bin 600 TL
Güncel39 dakika önce

3 ayda öğrenciye 3 bin 600 TL

2 bin 942 öğrenci, yaz tatilinde işbaşı eğitimi karşılığında 3 bin 600 lira ücret aldı. Mesleki ve teknik eğitim alan...

Bayramda akaryakıta 1,5 milyar lira harcandı Bayramda akaryakıta 1,5 milyar lira harcandı
Güncel39 dakika önce

13 ülke benzini ve dizeli yasaklamaya hazırlanıyor

Dünyanın en büyük otomotiv pazarına sahip olan Çin, otomobil üreticilerinin fosil yakıtlı araç satışlarını sona erdireceğini ve bu sayede şirketlerin...

Emekliye enflasyon zammı Emekliye enflasyon zammı
Güncel39 dakika önce

Emekliye enflasyon zammı

Ocak’ta yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi enflasyon zammı alacak. 2017’nin ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon, emeklilerin zam oranını gösterecek....

IMF ’yi ters köşe yapan beş yıldızlı büyüme IMF ’yi ters köşe yapan beş yıldızlı büyüme
Güncel39 dakika önce

IMF ’yi ters köşe yapan beş yıldızlı büyüme

Türk ekonomisi şaşırtmaya devam ediyor. İlk çeyrekte yüzde 5.2 büyüyen ekonomi ikinci çeyrekte de yüzde 5.1 ’i yakaladı. Böylece Türkiye...

Türkiye'de 360 milyon dolarlık yatırım yaptılar Türkiye'de 360 milyon dolarlık yatırım yaptılar
Güncel40 dakika önce

Türkiye’de 360 milyon dolarlık yatırım yaptılar

Türkiye ’ye göç eden 3 milyonu aşkın Suriyelinin Türk ekonomisine yük olduğu, işsizliği artırdığı tartışmaları devam ederken, “Suriyelilerin Durumunun İyileştirilmesi...

Katil damat İstanbul'a getirildi! Katil damat İstanbul'a getirildi!
Güncel40 dakika önce

Katil damat İstanbul’a getirildi!

Başakşehir’de kızının evinde uğradığı bıçaklı saldırıda öldürülen Yeni Akit gazetesinin genel yayın yönetmeni Kadir Demirel’in katil zanlısı damadı Cemil Yavuz...

'Driftçi' magandanın şovu bariyerlerde bitti! 'Driftçi' magandanın şovu bariyerlerde bitti!
Güncel40 dakika önce

‘Driftçi’ magandanın şovu bariyerlerde bitti!

‘Driftçi’ magandanın şovu bariyerlerde bitti!

İnanılmaz o anları böyle görüntüledi! İnanılmaz o anları böyle görüntüledi!
Güncel40 dakika önce

İnanılmaz o anları böyle görüntüledi!

Vahşi doğanın inanılmaz anları… Bir erkek ve dişi aslan, Güney Afrika’daki Kruger ulusal parkında şiddetli bir kavgaya tutuşurken fotoğraflandı. Bu...

Bir ablanın en acı anı kameraya böyle yansıdı... Bir ablanın en acı anı kameraya böyle yansıdı...
Güncel40 dakika önce

Bir ablanın en acı anı kameraya böyle yansıdı…

Bir ablanın en acı anı kameraya böyle yansıdı…

Taziye evinde şok olay! Küle döndü Taziye evinde şok olay! Küle döndü
Güncel40 dakika önce

Taziye evinde şok olay! Küle döndü

Çadırda bulunan mutfak tüpü son anda fark edilerek dışarı çıkarıldı. Edinilen bilgiye göre, Kars Kerkez Çakmak köyü Çalkavur Mahallesi ’nde...

Bunlar Çok Okundu