İletişim

Güncel

Savaşın eşiğine gelinmişti Ve fırtına dindi! Rezil oldular

Ekleme Tarihi:

-


Savaşın eşiğine gelinmişti Ve fırtına dindi! Rezil oldular

ABD’nin dünyayla dalga geçip savaş gemilerinin rotasını yanlış duyurmasıyla başlayan gerilim, dün filonun tam ters istikamette seyrettiğinin duyurulmasıyla dindi. Kuzey Kore, Washington’dan bir daha planlarına kendisinin karıştırmamasını istedi.

ABD’nin uçak gemisi USS Carl Vinson ve diğer savaş gemilerini Kore Yarımadası’na hiç göndermediğinin ortaya çıkmasıyla, Kuzey Kore’den ilk tepki geldi.ABD’ye ateş püsküren resmi medya, Washington’dan sonraki planlarına Kuzey Kore’yi karıştırmamasını istedi ve muazzam önleyici saldırıyı hatırlattı.

Çin de resmi gazetelerden biri olan Global Times aracılığıyla Washington’ı topa tuttu. Komünist Parti’nin resmi gazetesi, “Gerçek şu ki, ABD ordusu ve Başkan Trump sahte haberi beraber üretti. Kuşkusuz ABD tarihindeki nadir skandallardan biri ve Trump’ın itibarına zarar verdi” diye yazdı.

‘KAĞITTAN KAPLAN…’

Donanma filosunun hamleleri, Çinliler tarafından sosyal medyada alay konusu oldu. Çin’in Twitter versiyonu olarak bilinen Weibo’da yazılan bir mesajda, ‘Uyur-gezer uçak gemisi’ tanımlaması yapılıyor. Bir diğer mesajda ise, ‘Kağıttan kaplan’ ifadesi yer alıyor.

Rusya ise, ABD ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bilek güreşine tutuşmuş halde. Washington tarafından getirilen Kuzey Kore’yi kınama mesajının geçmesini istemiyor. Çin ise, söz konusu kararı kabul etti.

WASHİNGTON’DAN FARKLI TEPKİLER

Olayın ardından, ABD tarafında bir kafa karışıklığı göze çarpıyor. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’nin savaş çıkarmak istemediğimizi bilmesini istiyoruz, bu yüzden bizi buna zorlamayın. Top onların sahasında ve bu noktada oynamaya çalışmamalılar” dedi.