İletişim

Güncel

İlk kez göreceksiniz! Türkiye’ye böyle bakın

Ekleme Tarihi:

-


1960 – İstanbul

İstanbul’un girişinden bir görüntü. O dönem tabeladan da anlaşılacağı üzere nüfus yaklaşık 1.5 milyonmuş. Şimdilerde İstanbul, 17-18 milyona yaklaşan müthiş bir nüfusa sahip…

Eski TRT kameramanlarından gazeteci Yüksel Hançerli.


İzmit´in İşgal Yıllarından bir fotoğraf… “Tershane Bahçesinde İdam Edilen Bir İzmitli” 


Fotoğrafın Hikayesi; İzmitli Atıf Kaptan, tersane bahçesinde yaşananları şöyle anlatıyor: “Bir gün memleketin ileri gelenleri, bu arada babamı, Enver Paşa´nın yaverlerinden amcamız Kaymakam Mümtaz Bey´i işgal kuvvetlerinin tutuklayarak hapsettiklerini gördük.”

 


“Bu tutuklu kişilerin Malta´ya sürülecekleri söyleniyordu. Binbir zorlukla babamı, tutuklu bulunduğu tershanenin yanında hapishane olarak kullandıkları binada ziyarete gittik.”

 


“Nihayet bazı nafiz dostların tavassutu ile peder, bu Malta yolculuğundan yakayı sıyırabildi. Bu defa evimiz işgalciler tarafından basılmaya başlandı. Silahlar arıyorladı. İki günün biri tershane bahçesinede binbir iftira ile bir Türk kurşuna diziliyor ve biz bunları görüyorduk”. 

 


Osmanlı Devleti’nde 4 kez, toplamda 8 yıl Sadrazamlık görevini yürüten Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa. Geçtiğimiz yıllar kaybettiğimiz usta oyuncu Zeki Alasya, kendisinin ikinci dereceden yeğeni olur.  

 


1923 Son Halife Abdülmecid Efendi 


1929 Türkspor Dergisi Türkspor Dergisi’nin 1.sayısı. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa ve Başbakan İsmet Paşa bir aradalar. 

 

 


1936 Mehmet Akif Ersoy İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy ölüm döşeğindeyken..

 


1960 Balıkesir İmam-Hatip Okulu Balıkesir İmam-Hatip okulundaki öğretmenler.

 


1969 Metin Oktay Taçsız Kral Metin Oktay, 1968-1969 sezonunun gol kralı olmuş ve krallık tacını takmıştır. Galatasaray o sezonu şampiyon olarak tamamlamıştır.  Eskişehirspor ikinci, Beşiktaş üçüncü, Fenerbahçe ise dördüncü olmuştur.

 


1970’ler Süleyman Demirel

 


5 Kasım 1977 Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası’nın Yürüyüşü Basına sansürü protesto için binlerce emekçi İstanbul’dan Ankara’ya yürüdüler.  Yürüyüşe Türkan Şoray, Tarık Akan, Kadir İnanır ve Fatma Girik gibi yüzlerce tanınmış sinema oyuncusu katıldı. Fotoğraftaki ise Yadigar Ejder.    

 


1980’ler 12 Eylül Darbesi sonrası12 yaşında Ahmet isimli bir çocuk.

 


Aynı yürüyüşte Müjdat Gezen.

 


1979 Kenan Evren ve Bülent Ecevit Darbeden kısa bir süre önce Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Başbakan Bülent Ecevit. 

 


29 Ekim 1980 Üçlü Zirve 29 Ekim kutlamaları. Başbakan Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Kenan Evren bir aradalar.

 


1983 Erzurum Depremi6.9 şiddetindeki bu depremde 1155 kişi ölmüş, 537 kişi yaralanmıştır. Yaklaşık 10 bin konut kullanılamaz hale gelmiş 30.000 hayvan da telef olmuştur. Cumhuriyet tarihimizin en büyük deprem facialarından biridir. 

 


1922 Yıldız Hamidiye Camii Abdülhamit’in bir zamanlar cuma namazlarını kıldığı hatta kendisine suikast düzenlenen camii. Abdülhamit döneminden sonra çekilen bu fotoğraf bir ”Cuma Selamlığı” törenini gösteriyor.  

 


1922  / Şekerkamışı tarlası Coğrafi sınırları Alanya burnundan başlayıp Suriye’ye kadar uzanan antik bölgedeki bir şekerkamışı tarlasında çalışan işçiler.. 

 


1923 – Kasap dükkanı Bu fotoğraf arşive kaydedilirken kenarına sadece ”İstanbul’da bir kasap dükkânı” yazısı iliştirilmiş. Sol taraftan kadraja giren medrese öğrencisi, arkada çengellere asılmış etler ve poz veren kasap.

 


1924 / İzmir’de deve kervanı Sırtlarında yüklerle Anadolu’dan yola çıkıp İzmir’in limanlarına yüklerini boşaltmak için ilerleyen develer.  

 


1928 / Tornacı Tornayı çevirmek için sol ayağını kullanan, elinde kemanesini tutan bu adam etrafındaki oyma aletleri ve önündeki tanelerden anlaşılıyor ki bir tesbih imalatçısı. Fotoğrafın nerede ve ne zaman çekildiğine dair bir bilgi bulunmazken, 1928’de National arşivine girdiğini öğreniyoruz. 

 


1928 ”Kemal Paşa’nın Türkiye’sinden görüntüler” diyor resmin altında  Daktiloyla düşülmüş bir başka not olarak: ”Başkent olması Ankara’yı çok canlı bir şehre dönüştürdü’.’ cümlesi yer alıyor.   Üç katlı ahşap binanın vihannüması üzerindeki leylek yuvası da gözden kaçmaması gereken bir nokta. 

 


1928 / İtalya’dan Atina’ya oradan Büyükdere’ye Deniz uçağı Brindisi’yle sabah 07:00’de hareket edip, Atina’da bir mola veren ve ardından (fotoğrafçının notuna göre) saat 16:45’te istanbul’a ulaşan yolcular.   Yolcular görülen kalas parçasının üzerinden geçecek, ahşaptan yapılma basamaklardan inecek   ve Büyükdere’nin o yıllardaki kıyılarına varacaklar.

 


1928 / Sepetlerindeki elmaları yolculara satmaya çalışan kadınlarFotoğrafçı Haydarpaşa’dan trene atlayıp Sapanca’da inip bu fotoğrafı çektikten sonra uzun uzun kendi ülkesindeki trenleri anlatmaya başlamış:’ ‘Bizim trenimiz Kassel’den Henschel&Shon yapımı bir Alman lokomotifi, bir yük vagonu, iki adet üçüncü sınıf vagonu, bir yemek vagonu ve bir de yataklı vagondan oluşuyordu.” 

 


1929  / Beykoz açıkları Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Kazım Özalp Paşa imparatorluk dönemi tenezzüh kıyılarının modernleştirilmesiyle inşa edilen bir tekneyle kıyı yarışlarını izlemeye geliyor.   

 


1929 / Peri düğünü Üçhisarlı damat elindeki düğün bayrağı ve gelin alayı eşliğinde gelinin köyü Kapadokya’dan geçiyorlar.   

 


1937 / Yürümeyi seven Türkler Fotoğrafçı Edwards S. Murray bu anı ölümsüzleştirdikten sonra, “Türkiye’de yemenicilik işiyle uğraşan insan çok” cümlesini  de not düşmüş. Ona göre Türkler aynı zamanda çok iyi yürüyüşçüler. Şehir insanı, köylüler herkes yürümeyi seviyor.    

 


1938 / Antakya’nın Dükkanları Çarşı – pazar gezen fotoğrafçı bu fotoğrafa “Antakya’nın dükkânları” notunu düşmüş. 

 


1951  / Zonguldak Şehrin tam ortasından geçen ve taş kömürü taşıyan tren yolları. Fotoğrafçı, kart baskının arkasına fotoğrafın kullanılmaması halinde Washington’da verdiği adrese geri gönderilmesini rica ettiği bir not düşmüş.   

 


1953  / Van Gölü kıyıları Deniz görünümündeki göl denen Van Gölü bazen öyle bir dalgalanıyordu ki üzerindeki küçük gemiler karaya demir atamıyordu.  Fotoğrafçı bu fotoğrafı çektiği sırada şunu söylüyor: “Anadolu’nun motorlu araçlarla donatıldığının kanıtı gibi,” ve ekliyor: “kamyonun ön camında Allah’a emanet yazıyor.” 

 


1956 /   Gençlik bayramı O zamanlardaki adıyla Mithat Paşa Stadı’ndaki kalabalık Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını izliyor.   

 


Bursa’da Türk Esnafı 

 


Yüksek Kaldırım – 1880

 


Türk Ev Hanımı – 1870


Ayasofya – 1854


Galata Kulesi – 1880 


Üsküdar’a Bakış – 1890


Haremdeki Kadınlar – 1864


Sirkeci – 1870 


Galata Kulesi’nden Bakış – 1890


Ortaköy Cami – 1860 


Türk Seyyar Satıcı – 1880


III. Ahmed Çeşmesi – 1870


İstanbul – 1854 

 


Edirnekapı 1800’ler  

 


Türk hoca – 1880 

 


Sultanahmet – 1880


Boğaziçi Köprüsü ’nün temeli 20 Şubat 1970 ’te atıldı. İki ay sonra gazeteciler gittiğinde Karslı işçi Beyaz Name tek başına çalışıyordu. 

 


Konut hakkı için çoluk çocuk yürüyen insanlar; “Gecekonduda biz, Teşvikiye ’de siz”, “Kuşların bile yuvası var” pankartlarıyla…

 


Türkiye’ 1970’ler Masa tenisiBülent Ecevit ve Deniz Baykal, masa tenisi oynarken.

 


1840 sonrası Osmanlı’da Tıbbiye Öğrencileri

 


1930’lar Atatürk ve İnönü Gülhane Parkı’nda

 


Yaklaşık 100 yıl önce Kars

 


1870 Osmanlı’da bir harem ağası

 


1966 Eskişehirspor

 


1974 Beşiktaş Soyunma Odası

 


1908 Osmanlı’da 3. Sınıf Tren Vagonu

 


Yaklaşık 100 yıl öncesi Başkentimiz Ankara

 


1890 – İstanbul’da Ayakkabı Tamircileri

 


1918 – İstanbul’da Ekmek Dağıtan Bir Hayırsever. Dünya Savaşı’nın bittiği yıl, halk perişan halde… 

 


1895 – Pera’da Minik Bir Öğrenci Bugün yaşıyorsa en az 125 yaşındadır.

 


1910 yılından bir kare. İstanbul’un Beyoğlu ilçesi 16. yüzyılın sonuna kadar genelde bağlık bahçelik bir alandı. Fakat 17. yüzyıldan itibaren Fransa ve Venedik elçiliklerinin açılması ilçeyi canlandırmıştır. 19. yüzyılda ise Beyoğlu bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

 


1939 – Dürrüşehvar Sultan Son Osmanlı Halifesi Abdülmecit Efendi’nin kızı. Bu fotoğrafta 25 yaşında olup, 2006 yılında hayatını kaybetmiştir.

 


1940  – Gezi Parkı’nın merdivenlerinde bir anne ile çocuğu. Gezi Parkı’nın bulunduğu yerde Osmanlı dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Topçu Kışlası vardı. Bu Topçu Kışlası, 1909’daki 31 Mart Olayları’nda isyancıların karargâhı konumundaydı. İnönü Stadı’nın yapılmasıyla işlevini kaybeden harabe halindeki Topçu Kışlası yıkıldı ve Gezi Parkı yapıldı. Gezi Parkı, İstanbul’a Cumhuriyet Dönemi’nde kazandırılan ilk park olma özelliğini taşıyor. İsmet İnönü Dönemi’nde yapıldığı için bu park ilk başlarda “İnönü Gezisi” olarak adlandırılıyordu.

 


1930 – Taksim

 


1870’ler İzmir

 


1892 – Galata Köprüsü 

 


1916 –  Leblebici Horhor Ağa Ülkemizdeki ilk konulu film denemesi olan “Leblebici Horhor Ağa” filmidir. Ancak, Leblebici Horhor Ağa ne yazık ki başrol oyuncularından birinin ani vefatıyla yarıda kalmıştır.

 


10 Kasım 1953 – Anıtkabir Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e taşındığı gün. 10 Kasım 1953 günü çekilen bir fotoğraf.

 


1970’ler – Tarık Akan, Teoman Ayık ve Kemal SunalHababam Sınıfı ekibi.

 


1970’ler – Bir Zamanlar 1 Mayıs Türkan Şoray ve Kadir İnanır, 1 Mayıs kutlamalarında…

 


14 Haziran 1959 – Fenerbahçeliler ısınırken Galatasaray maçı öncesi ısınan Fenerbahçeli futbolcular. Fenerbahçe, Galatasaray’ı 4-0 mağlup edip şampiyon olmuştur.