İletişim

Manset

O ülkeden destek! ‘Bu savaşta Türkiye’yi destekliyoruz’

Ekleme Tarihi:

-


O ülkeden destek! ‘Bu savaşta Türkiye’yi destekliyoruz’

Makedonya’nın Türk kökenli Devlet Bakanı Kahil, ”Nasıl Türkiye bizi her adımda destekliyor, biz de devlet olarak Türkiye’yi FETÖ terör örgütüne karşı olan savaşında destekliyoruz ve arkasında duracağız.” dedi

Bu doğrultuda her iki tarafın da çalışmaları olacağını belirten Kahil, 2008’den bu yana faal olmayan Karma Ekonomi Komisyonunun başında olacağını, ilerleyen dönemlerde tüm eksiklikleri gidereceklerini ifade etti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Makedonya’yı seven biri”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Makedonya’ya ilgi, saygı gösteren ve bu ülkeyi seven biri olduğunu aktaran Kahil, “Mayıs veya Haziran’da Makedonya’yı ziyaret edeceklerini dile getirdiler. Makedonya ziyaretiyle, Türkiye’nin Makedonya’ya her türlü, her alanda, her açıdan, hem politika, hem ekonomi, hem de stratejik olarak desteğini verdiğini dile getireceğine inanıyorum. Tabii bu desteğin Balkanlar’a pozitif yönde daha büyük etkisi olacaktır. Makedonya için Türkiye gibi NATO üyesi, ekonomik olarak büyük bir devletin desteğini bizden esirgememesi önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Makedonya’daki Türklerin sık sık yaşadığı sorunlara da değinen Kahil, bu sorunların giderilmesi yönünde çalışmalarının olduğunu, sorunları birer birer gündeme getirip çözeceklerini söyledi.

Makedoncanın yanı sıra Arnavutçanın resmi dil olarak kullanılmasına imkan veren Dillerin Kullanımı Yasasına da değinen Kahil, “Diller Yasası ve bunun ilerlemesini kötü bir şey gibi görmeyelim. Üsküp’te, her yerde tabelalar iki dildeydi. Ekonomik açıdan birlik beraberliği sağlarsak tabii ki diğer durumlara da yansıyacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Çalışmaları boyunca ülkedeki Türklerin eğitiminin ilerletilmesi için çaba gösterdiklerini kaydeden Kahil, gelecek bir ay zarfında Türk Milli Eğitim Bakanı’ndan davet alarak, Makedonya Eğitim Bakanı ile birlikte Türkiye’yi ziyaret edeceklerini, Makedonya’da yaşayan Türklerin eğitim sorununun nasıl çözülebileceğini değerlendireceklerini aktardı.

Türkiye’nin bu doğrultuda da desteğini esirgemediğini dile getiren Bakan Kahil, sorunların hepsi birden çözülemeyeceğini, zira bunun için biraz zaman gerektiğini söyledi.