İletişim

Siyaset

Nur Serter CHP'den istifa etmeyeceklerini açıkladı

Ekleme Tarihi:

-


Emine Ülker Tarhan'ın istifasının ardından parti içi isyanın büyümesi bekleniyordu. Önce Dilek Akagün Yılmaz ve Nur Serter basın toplantılarını iptal etti, sonra Süheyl Batum disipline sevk edildi. Açıklama yapan Nur Serter, “CHP'yi kimseye bırakmayız” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, CHP'nin Atatürk'ün kurduğu parti olması nedeniyle, 'kutsal emanetin' kendi çizgisinin dışında olanlara terk edilmemesi gerektiğini düşündükleri için istifa etmeyeceklerini duyurdu.

BASIN TOPLANTISINI İPTAL ETTİLER

Emine Ülker Tarhan’ın istifasından birkaç gün sonra birlikte hareket ettikleri öne sürülen Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile İstanbul Milletvekili Nur Serter’in, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi. Ancak toplantı ‘ani bir kararla’ iptal edildi.

Serter ve Yılmaz’ın basın toplantısını iptal etmesi, “istifa etmemeleri konusunda ikna edildiler” şeklinde yorumlandı.

PAZARLIK İDDİASINA RET

Meclis kulislerinde, Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “pazarlık yaptığı, bu pazarlık sonrası CHP eski Genel Başkanı Baykal’a yakınlığıyla bilinen iki milletvekilinin istifadan vazgeçtiği” iddiaları ortaya atıldı.

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan İstanbul Milletvekili Nur Serter, “Hiç alakası yok” diyerek ‘pazarlık’ iddialarını kesin bir dille reddetti.

TOPLANTIYI NEDEN İPTAL ETTİLER?

Serter, yapacakları basın toplantısının Radyo Televizyon Üst Kurulu’yla (RTÜK) ilgili olduğunu, partisinin RTÜK önünde eylem yapacağı için toplantılarının anlamsız kalacağından iptal ettiklerini söyledi.

Twitter hesabı üzerinden “istifa açıklamasını” anımsatılan Serter, “Benim Twitter hesabım yok. Çok spekülasyon yapılıyor. Daha önce de Twitter üzerinden açıklamalar olmuştu. Twitter hesabımın olmadığını o zaman da açıklamıştım” dedi.

“İSTİFA ETSEYDİM TARHAN'I BEKLEMEZDİM”

Ankara Milletvekili Tarhan’ın istifasını “basından öğrendiğini” ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, “Süheyl Batum, Dilek Akagün Yılmaz, Birgül Ayman Güler dahil hiçbirimizin haberi yoktu. İstifa edecek olsam Emine Ülker Tarhan’ın istifasını beklemez, kendi başıma ederdim. Dolayısıyla bu tür haberlerin hepsi yalan” diye konuştu.

“CHP'Yİ KİMSEYE BIRAKMAYIZ”

‘Herhangi bir oluşum ya da parti kurma çalışmaları var mı’ şeklindeki soruya Serter, “Bir oluşumun olma ihtimalini sıfır olarak görüyorum. Gerçekçi bulmuyorum. CHP’nin bizler için, kendisini gerçekten Atatürkçü olarak tanımlayan insanlar için gönlünde çok kutsal bir yeri var. Çünkü Atatürk’ün kurduğu parti. Bu partinin içinde kalarak, inandığım değerler için mücadele etmenin doğru olduğunu düşündüğüm için istifa etmedim. Bu kutsal emanetin kendi çizgisinin dışında olanlara terk edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Şu an itibariyle istifa da etmiyorum” diye yanıt verdi.
Ensonhaber