İletişim

Manset

ABD’nin planı ortaya çıktı

Ekleme Tarihi:

-


ABD’nin planı ortaya çıktı! Türkiye ve YPG arasına onları sokacak
Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber7.com yazarı Mehmet Acet, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’yi tehdit eden tweeti ve tampon bölge önerisinin ayrıntılarını kaleme aldı. Acet, tampon bölge planı ile ilgili olarak Pompeo’un 8 Arap ülkesine yaptığı ziyarete dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Washington’da “Türkleri nasıl durdururuz” sorusu ve telaşının gelip durduğu yer burası oldu.Yani, ekonomi kartını kullanarak, kriz sopasıyla Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda PKK/YPG’ye karşı harekete geçmesini önlemek için kullanılan tehdit dili.

Türkiye’yi durdurabilecek ikinci bir araç olmadığını düşündükleri için olsa gerek, bu kadar aleni, diplomasi dilini bir kenara bırakan, bodoslama, küstahça bir üslup da diyebiliriz buna.Ankara’nın bu twite tepkisinin ölçülü kaldığını da not edelim.

Daha doğrusu tehdide tehditle karşılık vermeyen, ama kararlı pozisyonunu tekrarlayan bir tutum aldı Ankara.Yetkili ağızlardan yapılan açıklamalarda, “Hedefimiz Kürtler değil, PKK ve uzantısı YGP’dir” ifadelerinde karşılığını bulan bir cevap verildi Trump’a.

POMPEO’NUN ZİYARETLERİ…

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 8 Arap ülkesini kapsayan gezisinden gelen sinyallere bakılırsa, Washington bu bölgede kullanmak için bir tür “Arap barış gücü” oluşturmaya çalışıyor.

Yani, Türkiye’nin girmesinin engelleneceği (Eğer bu mümkün olursa) yerlere Arap ülkelerinden oluşturulan birlikler yerleştirilecek ve ABD mantığına göre bu birlikler Türkiye ile YPG arasında ‘Tampon görevi’ üstlenecek.

Senaryo aşağı yukarı böyle bir şey.

Bu yeni bir öneri ve arayış olduğu için Ankara’nın böyle bir senaryoya nasıl tepki vereceği henüz kesinleşmiş değil.Ama her durumda, böyle bir arayışın Türkiye’nin bölgeye dönük rezervlerini ortadan kaldırmayacağı da ortada.