İletişim

Manset

Akdeniz’de 7 ülke Türkiye’ye karşı bir araya geldi!

Ekleme Tarihi:

-


Akdeniz’de 7 ülke Türkiye’ye karşı bir araya geldi!
Doğu Akdeniz bölgesinde gaz üretimi, tüketimi ve geçiş ülkelerini bir araya getiren Doğu Akdeniz Gaz Forumu (DAGF) Mısır’ın başkenti Kahire’de kuruluyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Filistin ve Mısır’ın enerji bakanları forumun kurulması için toplandı. Kurulacak forum Türkiye’nin gaz arama faaliyetlerine karşı bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Akdeniz’e en uzun kıyısı bulunan ülkelerin başında gelen Türkiye’ye karşı bölgede yürütülen kirli oyun yeni bir boyut kazandı. Mısır Petrol ve Madencilik Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, Akdeniz’de aralarında Türkiye’nin olmadığı 7 ülke Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kurulması için anlaşmaya vardı.

Açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün, Filistin ve ev sahibi Mısır’ın enerji bakanları forumun kurulması için Kahire’de bir araya geldi. Doğu Akdeniz bölgesinde şimdiki ve muhtemel gaz üreticileri ile tükeci tarafları arasında ve bölgeden geçişe ilişkin konularda uluslararası hukuka uygun iş birliğinin zorunlu olduğu vurgulandı.

İlgili ülkelerin bakanları, bölgedeki gaz potansiyelinin verimli kullanılması için teknik ve ekonomik alanlarda verimli iş birliğinin yolunu açmak üzere çalışma taahhüdünde bulundu.