İletişim

Manset

Almanya ve Japonya o tohumların peşinde! Satmadı

Ekleme Tarihi:

-


Almanya ve Japonya o tohumların peşinde! Satmadı
Türkiye’de sınırlı sayıdaki kenevir üreticisi Samsun’da bulunuyor. Mustafa Aykel (53) tohumları dedelerinin yöntemiyle Osmanlı’dan bu yana kendilerinin ürettiğini anlattı. Aykel, “Almanya, Japonya ve başka ülkelerden heyetler gelip, tohum istiyor ancak satmıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir hamlesi üreticinin yüzünü güldürdü. Kenevir üretimi 1991 yılında 20, 2016 yılında ise 19 il ile sınırlandırıldı. Çelik yelekten, kağıt üretimine, gemi iskeletinden, giysi yapımına kadar yüzlerce kalem ürün elde edilen kenevirin üreticileriyle konuştuk. Samsun’daki endüstriyel kenevir üreticileri Mustafa Aykel (53) Osman Kunduz (60) ve Selami Çakır (76) üretimin başından sonuna kadar tüm aşamalarını anlattı.

RETİM TAMAMEN KONTROL ALTINDA

Vezirköprü ilçesinin Narlısaray Mahallesi’nde kenevir yetiştiren 60 yaşındaki Osman Kunduz, ilçede kenevir üretenlerin aşamaları ve denetim süreçleri hakkında bilgi verdi. Kenevir üretiminde 1 Ocak ile 1 Nisan tarihleri arasında il ve ilçe tarım müdürlüklerine gidilerek bakanlığın hazırlamış olduğu kenevir ekim formunu doldurduklarını belirten Kunduz, “Hangi endüstri alanında kenevir ekilecek ise bunları belirtiyoruz. Nisan ya da mayıs ayında bitkinin ekimi yapılır. Haziran ayında sulanır, Ağustos ayında da hasadı yapılır. Daha sonra suya yatırırız” dedi.