İletişim

Manset

Arabistan ve BAE’den gizli toplantı! Hedefleri Türkiye

Ekleme Tarihi:

-


Arabistan ve BAE’den gizli toplantı! Hedefleri Türkiye


İsrail, Mısır, BAE ve Suudi Arabistan’ın istihbarat şefleri Türkiye’yi hedef alan gizli bir toplantı yaptı. Londra merkezli Middle East Eye’ın haberine göre bir Körfez ülkesindeki toplantıda İran ve Türkiye’nin bölgedeki etkinliğini kırma kararı alındı. Ancak Mossad Başkanı Cohen “İran’ın gücü kırılgan, gerçek tehdit Türkiye’den geliyor” dedi

4 ülkenin 4 maddelik stratejisi ise şu şekilde: Afganistan’da Taliban ile müzakereleri ilerletmek. Irak’taki Sünni kartının kontrol edilmesi. Esed’in yeniden Arap Birliği’ne kazandırılması ve PKK/PYD kartını kullanmak.

Londra merkezli Middle East Eye internet sitesi yayın yönetmeni David Hearst, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır ve İsrail’in, Türkiye ve İran’ı bölgeden dışlamaya yönelik bir plan hazırlandığını iddia etti. Hearst’ün dün yayınlanan yazısında planın, Esed rejimini tekrar Arap Birliği’ne üye kabul ederek, Türkiye ve İran’ın bölgedeki etkinliğini azaltmayı hedeflediğini belirtti. Söz konusu gelişme, Arap ülkelerinin Esed rejimine Arap Birliği’ne geri dönüş karşılığı, ülkedeki İran etkisini azaltma ve Suriye’ye bir Arap gücü yerleştirme şartı koştuğuna ilişkin iddialarla da örtüşüyor.