İletişim

Teknoloji

Aziz Elmo Ateşi veya Gemici Nuru nedir

Ekleme Tarihi:

-

Aziz Elmo Ateşi veya Gemici Nuru nedir

Türkçe ’de”gemici nuru” olarak da adlandırılır. Genellikle rakımı fazla olan yıldırımsavar, esinti gülü, gemi direkleri ve havadaki uçakların gövdelerinde bu cinsten elektrik boşalımları hakikatleşir. Aziz Elmo Ateşi, sivri ucun çevresinde yoğunlaşan alan çizgilerinin havanın iyonlaşmasına yol açmasından ortaya çıkmaktadır. Bu vaka sonucunda ortaya bir ışık çıkmaktadır. Çıkan bu ateşin rengi mavi, yeşil, beyaz, veya menekşe renginde görülebilmektedir.

ATMOSFER ELEKTRİĞİNİN BOŞALMASI

Gemici ışığı veya gemici nuru olarak da adlandırılır. Genelde sivri uçlu yapıların tepe noktalarında oluşan ve genellikle parlak bir ışık noktası halinde gözüken atmosfer elektriği boşalması hadiseyidir. Genellikle çatırtılı bir sesle beraber oluşmaktadır.

Aziz Elmo Ateşi veya Gemici Nuru nedir

OSMANLI’DA “GEMİCİ NURU”

Osmanlıların “edva-i bahriye” veya “gemici nuru” dedikleri tabiat şahanesi, daha önceki gemicilerce kısmet ve baht işareti sayılırdı. Kolomb, Macellan gibi denizciler de seferlerinde bu hadiseyi görmüşlerdir. Macellan dünya etrafını dolanırken, gemiler Atlas Ummanı ’nda çok büyük kasırgayla karşılaşır ve çıkan kıvılcımlar suratından geminin yandığı sanılır. Bu ışıkların onları gözeten azizler olduğuna inanan tayfa, ışıklara Aziz Elmo ’nun Ateşi adını verir. Roma İmparatoru Sezar ’ın Afrika ’daki bir savaşta, gece yarısı çıkan bir dolu kasırgası sırasında askerlerin mızraklarının ucunda ateş topları gördüğü söylenir. Ortaçağ ’da gemici nurunun görülmesi bazen fobi bazen sevinç kaynağı olurdu.

Aziz Elmo Ateşi veya Gemici Nuru nedir