İletişim

Güncel

Bu tehlikeye dikkat! Çoğumuzun haberi yok ama…

Ekleme Tarihi:

-

Bu tehlikeye dikkat! Çoğumuzun haberi yok ama...

Bunları biliyor musunuz?

Skimmerlar, hırsızların kartınızın üzerindeki manyetik bölümden bilgi çalmak için kullanılar bir cihazdır. Bu cihazları kartınızı soktuğunuz yere monte ederler, ve siz kartınızı kullandığınız anda tüm bilgileriniz hırsızların eline geçmiş olur.

Tuş takımının üstündeki sahte tuş takımıda, hırsızların, şifrenizi çalmak için uyguladığı diğer bir yöntemdir. Bu cihazlar basılan kombinasyonları, içlerindeki hafızaya kaydeder ve hırsızlar gün sonunda bu cihazı yerinden söküp, bilgilerinizi çalmaya hızlı bir şekilde başlayabilirler.

 


Daha önce görmediğiniz, alışık olmadığınız fazladan bir/birkaç parça var ise o ATM’den uzak durun.

 


Kart slotunda kayma, yerine oturmama, çizikler ve kırıklar varsa, dikkatli olun, tehlikede olabilirsiniz.

 


Gizli kameralar, siz şifrenizi yazarken bunu kayıt altına almak için kullanılır. Bu kameraların kullanıldığı genel noktalar: ATM’deki tuş takımının yanında, ekranın üst kısmında vb. yerler olabilir. Bazen okadar küçük olurlar ki ATM’deki minicik bir leke gibi gözükebilirler.

 


Arabaya oturduğunuzda, garip bir koku almasanız bile, önce 1-2 dakika camları açın sonra klimayı çalıştırın. Arabayı çalıştırdıktan sonra da pencereleri bir süre daha açık tutun.

 


Bunları biliyor musunuz? Dünyanın en ilginç bilgileri…

 


Uçaklardaki bu siyah üçgenin ne anlama geldiğimi biliyor musunuz?


Uçağın içerisinden kanadının en iyi bir biçimde gözlemlendiği yeri belirtiyor. Bu hizaya denk gelen pencereden bakarak, kanatta herhangi bir problem olup olmadını görebilirsiniz.

 


Hong Kong’da ve Çin’de bazı gökdelenler devasa delikler barındırıyor. Bunların ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

 


Bu deliklere “ejderha kapısı” deniyor.

 

İnanışa göre, bu kapıların ejderhaların dağlardan suya doğru uçmalarına izin veren geçitler olduğu düşünülüyor.


Ve bu düşünce Feng Şui’den kaynaklanıyor.

 

Feng Şui, “rüzgâr” ve “su” anlamına gelen ve doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisi.


Feng Şui, insanların çevreyle, mekânlarla ve nesnelerle uyumunu sağlamaya yönelik bir uygulamadır.

 

Böylece evrendeki ruhsal enerji ile insanların etraflarındaki objelerin uyumu böylece sağlanılmaya çalışılıyor. Enerjinin akışını engellemenin ise şanssızlık getirileceğine inanılıyor.


Avrupa kültüründe uğursuzluk getirdiklerine inanılan, efsanelerde kötü karakterler olduğuna inanılan ejderhalar, Çin’de ise aksine iyiliğin ve bilgeliğin sembolüdür.

 


Bu sebeple günümüzde Hong Kong ve Çin merkezli kimi şirketler daha fazla para kazanmak adına Feng Şui danışmanlığı alıyor.

 


Çin Halk Cumhuriyeti’nin beş büyük devlet bankasından biri olan The Bank of China’da işlerin yolunda gitmemesinde Feng Şui felsefesini yeterince takip etmemesi gösteriliyor.

 


Herhangi bir kurşun kalemi fotoğraftakine benzer bir hale getirdikten sonra elektronik bir kalem olarak kullanabilirsiniz.

Kalemi oyduğunuz o kısımdan tuttuğunuz zaman vücuttaki elektriği kaleme aktarmış oluyorsunuz ve kurşun kalem oluyor size elektronik kalem.


Meşhur çikolatada bulunan nu deliklerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

 

Önlü arkalı iki deliğe iki parmağınızı bastırırsanız çikolatalarınızın kolayca çıkacağını göreceksiniz.


Bu berelerin üzerinde bulunan ponponların sadece aksesuar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunların tarihi 18.yy’a kadar uzanmaktadır. Fransız denizciler düşük güverte tavanlaraına çarptıklarında kafalarını korumak için bu tarz şakpalar giyiyorlardı. Daha sonra farklı askeri elbiseler de bu şekilde tasarlandı.

 


Çoğu kişi arabaya oturur oturmaz hiç düşünmeden klimayı çalıştırır. Peki ama bunun sizin ve etrafınızdakiler için gerçekten tehlikeli olabileceğini biliyor musunuz?

 


Bunun nedeni ise arabayı dışarıda bıraktığımız zaman camları kapamamızdır. Gölgede bıraktığımız zaman arabanın içinde 400 ila 800 mg benzen birikir.

 


Camlar kapalı bir şekilde arabada oturduğunuz zaman benzen solursunuz. Bu da karaciğerinize, kemik dokularını ve böbrekleri etkiler. Organizmadan benzenin atılması çok uzun sürer.

 


Klima, soğuk hava üflemeye başlayana kadar, öncelikle içeride ısınan havayı ve beraberinde benzeni dışarı üfler.

 


Bu şekerleme çubuklarındaki minik delik sayesinde çubuk şekerlemeye ilk batırıldığında bu delikten içeri giren şekerin, çubuğa daha sıkı tutunması kolaylaşıyor.

 


Alüminyum folyolarınızın, siz çekerken kutusunda durması için kutunun köşelerinde delikler var. Tek yapmanız gereken folyoyu çekerken ön ve arka kısmındaki deliklere parmaklarınızı bastırmanız halinde siz folyoyu çekerken, folyo kutunun içinde kalacaktır.

 


Kapıları kilitli bir arabadan kaçmanız gerekirse, kafalığı (koltuk başlığı) yerinden çıkarın ve metal çubuklarıyla camı kırın.

 


Dikiz aynasındaki bu küçük düğmenin ne olduğunu biliyor musunuz?

 


Genellikle pek çok cisim asılan bu küçük yer işlevi aslında çok farklı…

 


Aynanızın arka tarafındaki göz alması engelleyicisini aktive ediyor.

 


Gözünüzü rahatsız eden ışık, başka yere yansıtılır.

 


Eski pantolonlarda bulunan bu halkanın bir işlevi var aslında. Bu halkayı kemerin diline geçirdiğinizde pantolonun ön kısmının aşağı sarkmamasını sağlarsınız.

 


Naylon poşetlerin ortasındaki bu delikler ne işe yarar? Bu deliler poşetleri asmak için kullanılır. Böylece poşetler asılı oldukları yerden kolayca alınabilir. Genelde market ve pazarlarda satıcıların bu şekilde kullandıklarını gözlemleyebilirsiniz.

 


Pet şişelerdeki bu disklerin kapağı kolayca açmanıza yardımcı olduklarını mı düşünüyorsunuz? Eğer öyle düşünüyorsanız, yanlışsınız. Bu diskler kapağı kolayca açmamanızı sağlamak için üretilmiştir. Çalkalanmış, gaz basınçlı şişeler eğer bu diskler olmasaydı kolayca kapağı açtığınızda patlardı. Dolayısıyla bu disklerle kapağı yavaş yavaş açtığınızda patlama ve püskürmeyi engellemiş olursunuz.

 


Kotların üzerinde bulunan küçük metal parçalara perçin deniyor. Perçinler, dikişin tutmayacağı kalınlıktaki kumaşları birleştirmek için

 


Hemen hemen her yerde gördüğümüz bu sarı çizgilerin anlamını biliyor musunuz?

 


Dünyanın her yerinde kullanılan bu kabartmalı sarı çizgiler bakın ne işe yarıyor.

 


Bu sarı çizgiler görme engelli insanların hayatlarını kolaylaştırmak için yapılmış yol çizgileridir.

 


Yollarını daha rahat bulabilmeleri için yapılmış bu sarı çizgiler, onlar için büyük önem taşırken, bizler de sarı çizgilere arabalarımızı park etmemeli ve elimizden geldiğince onlara yardım etmeliyiz.

 


Kısa saçın size yakışıp yakışmayacağını işte bu basit kural ile öğrenebilirsiniz.

 


Çenenizin altına kalemi yatay olarak, kulağınızın altına da cetveli dikey olarak yerleştirin.

 


Kulak memenizden başlayarak cetvelle kalemin kesiştiği yere kadar ölçün. Ölçtüğünüz yükseklik 2.25 inçten azsa kısa saç sizde güzel duracak demektir.

 


Stilistler bu yöntemi güvenilir ve doğru buluyor.

 


Tavan fanını saat yönünde çevirin, bu sayede yukarı yükselen sıcak hava odaya dağılır.

 


Kışın dolap kapılarını ve tuvalet camlarını açık bırakın, bu sıcak hava borularının donmasını önler.

 


Kendi ısı yalıtımınızı yapmak için pencerelere su püskürtüp plastik baloncuklar yerleştirin.

 


Eğer dışarda iseniz ellerinizi sıcak tutmak için eldivenin altına plastik eldivenlerden giyin.

 


Arabanızın camlarının buz tutmaması için sirkeli su karışımını camlarınıza dökün.

 


Çorabınızın içini kristal kedi kumu ile doldurup ön camın önüne koyun, camın nemlenmesini önleyin.

 


Yan aynaların etrafını naylon bir poşet ile kapatmanız aynaların buğulanmasını önleyecektir.

 


Sürüş esnasında karın yapışmasını önlemek için farların üzerine balmumu sürün.

 


Araba anahtarınıza süreceğiniz az bir miktar sıvı sabun aracınızın kapısını kolayca açmanızı sağlar.