İletişim

Manset

Çıkarma harekatı başladı!

Ekleme Tarihi:

-


Çıkarma harekatı başladı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı olan ve 103 savaş gemisinin katılımıyla Türkiye’nin üç denizinde gerçekleşen Mavi Vatan-2019’un Ege Denizi safhasında, temsili düşman adasına çıkarma harekatı başladı.

Kıyı derinliğinin az olması nedeniyle savaş gemilerinin kapak atmadığı çıkarmada, TCG Bayraktar gemisinde bulunan küçük çıkarma gemileri ve Amfibi Hücum Timine ait botlar kullanıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Cumhuriyet tarihinde ilk defa ana vatanı çevreleyen üç denizde 103 geminin katılımıyla eş zamanlı gerçekleştirilen ‘Mavi Vatan 2019 Tatbikatı’nın Foça bölümünde senaryo gereği düşman toprağı olan Hekim Adası’na amfibi çıkarma harekatı başladı. Haber ajansı Reuters da tatbikatı dünyaya bu fotoğraflarla duyurdu.

Anadolu’yu çevreleyen Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de aynı anda 103 savaş gemisinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Mavi Vatan-2019’ tatbikatının Foça bölümünde, senaryo gereği düşman toprağı olan Hekim Adası’na amfibi çıkarma harekatı başladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından planlanan, Deniz Harp Merkezi Komutanlığı’nda kurulan tatbikat kontrol merkezi tarafından sevk ve idare edilen Mavi Vatan 2019 Tatbikatı’nın Foça bölümü, Foça Deniz Üssü Komutanlığı’na bağlı savaş gemilerinin denize açılmasıyla başladı.