İletişim

Teknoloji

Çin tüm ülke için surat tarife sistemi geliştiriyor

Ekleme Tarihi:

-

Çin tüm ülke için surat tarife sistemi geliştiriyor

“South China Morning Post” gazetesinin haberinde, Kamu Güvenliği Bakanlığı bünyesinde 2015 ’te başlatılan milli surat tarife projesinin, merkezi Şanghay’da bulunan Isvision şirketi tarafından yürütüldüğü belirtildi.

Surat tarife sisteminin ne zaman bitirileceğine ait bilgi verilmezken, mevzubahisi sistemin kimlik resmi ile kameradan elde edilen resmi eşleştirmesi hedefleniyor.

Çin’de havayolu firmaları bu sistemi yaygın olarak kullanıyor

TÜM YETKİL ÜNİTELERE DAĞITILACAK

Güvenlik kameraları, bulut bilgi tabanı ve bilgi merkezleriyle bilgi irtibatı yapacak surat tarife sisteminin, arz edilen bilgiyi ülkede tüm alakalı yetkili ünitelere dağıtması kastediliyor.

DÜNYANIN EN KALABALIK ÜLKESİ

Dünyada 1 milyar 300 milyondan fazla popülasyonuyla en kalabalık ülke olan Çin ’de, surat hatları birbirine benzeyen insanların çokluğunun projeyi güçleştirdiği belirtiliyor.

GÜVENLİK TEHLİKEYİ OLUŞABİLİR

Öte yandan Çinli uzmanlar, surat tarife teknolojisiyle bir araya gelen milyonlarca bireye ait kimlik bilgilerinin dijital etrafa aktarılması gidişatında güvenlik tehlikeleri oluşacağı ihtarında bulundu.

Çin tüm ülke için yüz tanıma sistemi geliştiriyor

ÜLKEDE YAYGIN OLARAK KULLANILIYOR

Çin ’de yaygın kullanılan surat tarife sistemi, banka ATM’leri, lokantalar, üniversitelerdeki kız yurtları ve umumi tuvaletlerde kullanılıyor.

Ülkenin Şangdong, Hınan, Ciangsu, Guangdong eyaletlerinde bazı yoğun sokaklara, yayaların trafik kaidelerine riayet etmesini sağlamak emeliyle içerisinde kamera ve resim cihazının bulunduğu surat tarife sistemi yerleştirilmiş, takribî 20 dakika içinde, ihlali yapan yayanın kimlik numarası ve konut adresi, yaya geçidinin üzerine yerleştirilen ekrandan “trafik kaidelerini ihlal etti” ihtarıyla millete teşhir edileceği söylenmişti.

Ayrıca başşehir Pekin’deki namlı Cennet Tapınağı parkı içindeki tuvaletlerde yaşlıların tuvalet kağıtlarının konutlarına götürmesini yasaklamak için tuvalet girişlerine surat tarife teknolojisi kullanan kameralar koyulmuş ve tuvalet kağıdı hırsızlığı önlenmeye çalışılmıştı.