İletişim

Video

Dev yılan görenleri ürpertti

Ekleme Tarihi:

-


Dev yılan görenleri ürpertti

VİDEO HEMEN AŞAĞIDA 

Anakonda yılanı, Latince adıyla Eunectes olarak bilinen bu efsanevi yılanlar Güney Amerika’nın balta girmeyen tropik ormanlarında bulunan bataklık ve nehirlerinde yaşam süren dört boa yılanı türüne verilen bir isimdir. Bu yılanlar hakkında ortaya atılan efsaneler yüzünden çok sayıda filme konu olmuşlar ve değişik korku filmlerinde ve belgesellerde yer almışlardır.

Gerek büyüklükleri, gerekse acımasız olmaları yüzünden Güney Amerika’da efsane haline gelmişlerdir.
Yetişkin bir anakonda kolay bir şekilde insanı öldürebilir. Diğer yılanların aksine, anakonda avını zehirlemek yerine boğarak öldürür. Boa yılanı olan pitonlar ile anakonda arasındaki benzerlikler fazladır. Büyük boyda olan anakonda uyguladığı kuvvetle, sardığı avının kemiklerini kolay bir şekilde kırar ve ezilerek ölmesini sağlar. Esnek çene kemikleriyle avlarını bir defada yutarlar.

Anakonda yılanların boyu

Bu yılanların boyu hakkında çok sayıda efsane bulunmaktadır. Bazı kaynaklar bunların 45 metre olduğunu iddia etmektedir. Yılanlar büyük Asya pitonlarıyla benzerlik göstermektedir. Bu yüzden çoğu anakonda filmlerinde bu yılanlar kullanılmaktadır. Anakondalar fil öldüren, boğa öldüren gibi anlamlara gelen yerel isimlerle de anılır. Ancak boyları hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat en ağır ve en uzun yılan türlerinden olduğuna kuşku yoktur. Bu nedenle boylarının 20 metreden fazla, ağırlıklarının ise 500 kg altında olduğu tahmin edilmektedir.