İletişim

Manset

Dolar neden yükseldi? İşte yanıtı…

Ekleme Tarihi:

-


Dolar neden yükseldi? İşte yanıtı…


Dolar/TL, Merkez Bankası’nın beklendiği gibi faizi yüzde 24’te bırakmasına karşın 5.44’ü gördü. Doların TL karşısındaki yükselmesinde faiz indirimi gibi bir faktör yoktu. Hükümet kanadından da yapılan açıklamalar içinde de kuru etkileyecek herhangi bir mesaj bulunmuyordu… Peki doları ne yükseltti? İşte doları yükselten neden…

Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi. İleriye yönelik faizleri düşüreceğine ilişkin herhangi bir mesaj da vermedi. Döviz kuru da başta buna pozitif tepki verdi ve kısmen gevşedi. Ancak daha sonra sert yükseldi 3 Ocak sonrasında çıkmadığı 5.40’ın üzerine attı kendini, 5.44’ü gördü.

Peki doları ne yükseltti? Doların TL karşısındaki yükselmesinde faiz indirimi gibi bir faktör yoktu. Hükümet kanadından da yapılan açıklamalar içinde de kuru etkileyecek herhangi bir mesaj bulunmuyordu.

İÇERİDEN BİR NEDEN YOK

-Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yapılandırma süreci sayesinde 318 şirket ve 5.4 milyar liralık kredinin konkordatodan çıktığını açıklaması olsa olsa pozitif etki yapardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart ayı içinde çiftçilere 3.7 milyar lira ödeneceğini açıklaması da bütçe çerçevesinde yapılacak ödemeydi.

-Dolayısıyla bugünkü kur sıçramasının gerisinde içeriden bir neden bulmak zor. Ancak dolar da sadece dün yükselmedi. Hareket mart ayından itibaren başladı ve bugün ivme kazandı. Tam olarak ABD ile diplomasi trafiğinin hızlanması ve ilişkilerin giderek bozulmasıyla paralellik gösteriyor.