İletişim

Yaşam

Et yiyen dev ‘sarıkız örümceği’

Ekleme Tarihi:

-


Et yiyen dev ‘sarıkız örümceği’

Dünyada Camel Spider olarak bilinen ülkemizde de Sarı Ömer ya da sarıkız olarak adlandırılan örümcek türü, oldukça tehlikeli oluşuyla biliniyor.

Akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile besleniyor

Dünyada çöl bölgelerinde ülkemizde de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan Sarı Ömer örümceği, zehriyle bir insanı öldürebiliyor!

Zehriyle bir insanı öldürebilir

Sıcak iklimlerde gece ortaya çıkan Sarı Ömer örümceği, saldırgan yapıları nedeniyle bu bölgelerde yaşayan insanların korkulu rüyası.

Aç kaldığında kendinden büyük memelileri bile yiyor

Çünkü bu örümcek türünün çok güçlü bir çene yapısı bulunuyor. Bu nedenle et parçalarını kolayca koparabiliyorlar.

Canlıların etinden beslenmeyi seviyor

Bir insan eli kadar boyu olan Sarı Ömer örümceği böcek, kemirgen, kertenkele, yılan gibi canlıların etinden beslenmeyi seviyor. Hatta Sarı Ömer örümceği, akrep bile avlayabiliyor.

Dev örümcek 1 metreye kadar zıplayabiliyor

Örümcek türlerinin en hızlısı olan Sarı Ömer, zıplama yeteneğiyle de avını kolayca yakalayabiliyor. Peki sarıkız örümceği sokunca neden canlılar kaçmıyor ya da kaçamıyor? Çünkü Sarı Ömer örümceği soktuğu zaman deriyi uyuşturuyor ve av, ısırıldığının farkında olamıyor.

Aç kaldığında kendinden büyük memelileri bile yiyor

Sarı Ömer örümceği alt ağzından deriye, eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtıyor. Zehir deriye yayıldıktan bir süre sonra yemeye başlıyo

Aç kaldığında kendinden büyük memelileri bile yiyor

Sarı Ömer örümceği, insana saldırmaya pek cesaret edemiyor ama bir kez soktuğunda, eğer tedavisi yapılmaz ise et parçalarını eritmeye devam ediyor.

Sarı Ömer tedavisi

Sarı Ömer sizi soktuğu anda, o bölgeyi uyuşturur ve ısırdığı bölgedeki et erimeye başlar. Bu nedenle eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız anında amonyak tedavisi uygulamalısınız. Etrafınızda amonyak yok ise, idrar ile ilk tedaviyi uygulayabilirsiniz. Çünkü idrarın içerisinde bolca amonyak bulunur. Ardından hemen hastaneye gitmelisiniz.