İletişim

Dünya

‘Gizemli Yahudi’ de açılıştaydı! Trump’a o aklı veren adam

Ekleme Tarihi:

-


‘Gizemli Yahudi’ de açılıştaydı! Trump’a o aklı veren adam…

ABD’nin Kudüs’e taşıdığı İsrail Büyükelçiliği’nin açılışında Donald Trump’a skandal Kudüs kararını aldıran “Gizemli Yahudi” Amerikalı ünlü kumarhaneler zinciri sahibi Sheldon Adelson, tekerlekli sandalyesinde hazır bulundu.

 

ABD’nin Kudüs’e taşıdığı İsrail Büyükelçiliği’nin açılışında Donald Trump’a skandal Kudüs kararını aldıran “Gizemli Yahudi” de hazır bulundu.

Amerikalı ünlü kumarhaneler zinciri sahibi Sheldon Adelson, tekerlekli sandalyesinde açılışa katıldı. Oldukça neşeli olan Sheldon Adelson “ABD’nin en zengin 3. kişisi” olmasına rağmen dünya kamuoyunun pek bilmediği bir isimdi.

New York Times gazetesi, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararının arkasında dünyaca ünlü Amerikalı ünlü kumarhaneler zinciri sahibi Sheldon Adelson’ın olduğunu yazmıştı.

Sheldon Adelson ABD’lilerin bile tanımadığı ancak İsrail’de herkes tarafından tanınan bir işadamı. O kadar zenginki Netanyahu ve Trump’In seçilmesinde büyük rol oynadı. Bütün dünyanın tepkisine yol açan, Kudüs kararında Trump’ın kendi bakanlarıyla bile karşı karşıya gelmesine sebep olan bu gizemli işadamını herkes merak ediyor.

TRUMP’A O KARARI ALDIRAN ADAM

ABD’nin birçok zengini sadece bu ülkede değil dünyada da tanınıyor. Ancak ülkenin en büyük üçüncü zengini, ABD içinde bile çoğu kişi tarafından bilinmiyor. İsrail’de ise herkes tarafından çok iyi tanınıyor. New Yorker dergisi 2008 yılında, Amerika’dan çok İsrail’de tanınan Sheldon Adelson’a 12 sayfasını ayırarak, okurlarına tanıtmıştı.

İSRAİL’E GEZİYE GÖTÜRÜYOR

Dünyanın dört bir tarafından Yahudi gençleri ücretsiz İsrail’e geziye götüren ‘Birthright İsrael’(İsrail’e gitmeye doğuştan hak kazananlar) programına tam 100 milyon dolar bağışta bulundu. Bunun yanı sıra Kudüs’te bulunan Holokost müzesi Yad Vaşem’e 25 milyon dolar, FIDF’e 5,2 milyon dolar aktardı. ABD’deki üniversite kampüslerinde yaygın olan İsrail’i boykot çağrılarına karşı önlem almak üzere ev sahipliği yaptığı zirvede 20 milyon dolar topladı.