İletişim

Tarih

Hayvanların Görüp Sahiplerinin Göremediği 5 Şey

Ekleme Tarihi:

-


Hayvanların Görüp Sahiplerinin Göremediği 5 Şey

İnsanoğlu hayvanların kendilerini nasıl gördükleri ile ilgili hep bir merak içinde olmuştur. Fakat uzun yıllar bunu ispatlayamadan çalışmalar yapmıştır. Şimdi ise bazı hayvanların çevrelerini görme şekilleri deneylerle ispatlanmış ve onaylanmıştır. İşte o hayvanlar;

Maymun: Eski maymunların insanlar gibi bütün renkleri görebildikleri biliniyordu fakat şimdi renk körlüğü maymunlar arasında çok yaygın. Özellikle de erkek maymunlarda. Zamanımızda maymunların görme yetileri o kadar farklı ki bir aile içinde bile bu farklılık gözlenebiliyor.
Kuşlar: Belki de hayvanlar içerisinde en fazla renk ayrımına varabilen tek tür. Özellikle de güvercinler. Milyonlarca farklı renk tonunu algılayabiliyorlar. Bu da onların ne kadar ince detaylı bir şekilde renkleri görebildiklerini gösteriyor.

Kedi ve köpekler: Neredeyse gri renklerde görüyorlar. Bu da onların ne kadar kötü bir görme yetileri olduğunu gösteriyor. Ses ve koku yetileri daha çok geliştiği için zaten görme yetisine ihtiyaç da duymuyorlar. Kediler görme konusunda daha kötü bir durumda iken gece olduğunda durum tersine dönüyor. Hatta insanlardan bile daha iyi görebiliyor bazen kediler.

Yılanlar: Yılanların gözlerinde iki farklı sistem mevcut. Bunlardan birisi ısıya duyarlı iken diğeri renkli algılama yetisi. Hangisini kullanmak isterse onu kullanabilir durumda. Geceleri veya avlanma durumunda ısıya duyarlı olanını kullanabiliyor.
Atlar: Atların görme yetisi tamamiyle farklı. Çok iyi bir görüş alanına sahipken iki gözün arasında bulunan bölgeyi göremiyorlar. Yani çok geniş bir tabloyu ikiye böldüğünüzü düşünün.

Sinekler ve böcekler: Bir gözünüzde 30 bine yakın bir lens olduğunu düşünün. İşte ne kadar farklı ve değişik görebileceğinizin kanıtı. Sineklerin göz yapıları parçalara ayrılmış şekildedir.
Yusufçuk: Görme algıları hareket duyusuna uygun bir şekilde ilerler. Çok hızlı bir şekilde algılarla fakat ağırlaşmış bir şekilde görürler. Bu yüzden öldürme konusunda atik ve serttirler. Çok güçlü olmasa da renk algıları mevcut.