İletişim

Genel

Hazmedemediler! ‘Erdoğan’ın resti ABD’yi çılgına çevirdi’

Ekleme Tarihi:

-


Hazmedemediler! ‘Erdoğan’ın resti ABD’yi çılgına çevirdi’


Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber 7 yazarı Mehmet Acet bugünkü köşeseinde ABD’li üst düzey bir yetkilinin Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözleri ele aldı…ABD’nin Ankara’daki büyükelçiliği aşağı yukarı 1,5 yıldır büyükelçisiz faaliyet gösteriyor.

John Bass’ın Afganistan’a atanmasından sonra, Ankara’ya hala bir büyükelçi atanabilmiş değil.

Bu durum diyalog kanalları sonuna kadar açık olsa da, iki ülke arasında yaşanmakta olan sorunları/krizleri sembolize eden önemli bir tıkanmışlığa işaret ediyor.Eskiden, eskiden dediğim 7,8 yıl öncesine kadar Ankara’daki ABD büyükelçiliğinin basınla ilişkileri, içeriği itibarıyla daha ‘açık’ ve daha ‘göz önünde’ olurdu.

Belli periyotlarla basın davetleri gerçekleşir, açık tartışmalar yapılır, sorular sorulur, sorular alınırdı.

Bu aralar ülkesi adına Suriye Özel Temsilciliği görevini yürüten James Jeffry’nin Ankara’dan ayrılmasından sonra, buradaki ABD elçiliği, basınla ilişkiler bağlamında önemli ölçüde ‘İçine kapandı.’

Son yıllarda sadece şu oluyor:

‘Gölge boksu’ yapar gibi ismini saklayan bir yetkili, diplomasi muhabirlerini toplayıp mesajlarını onlar üzerinden iletiyor.Haberler “Üst düzey bir ABD’li yetkili dedi ki” başlığıyla veriliyor.

O düzey ABD’li yetkilinin ABD elçiliğinde çalışan bir yetkili olduğunu, çoğunlukla haberi veren gazetecilerin Ankara’da görev yapanlardan oluştuğunu fark edince anlayabiliyoruz.