İletişim

Manset

İsrail ’le diplomatik ilişkileri keseriz

Ekleme Tarihi:

-

Başbakan Yıldırım'dan son dakika Kudüs açıklaması

AK Parti Meclis grup toplantısında, ABD ’nin, Kudüs ’ü İsrail ’in başkenti olarak tanıyacağı iddialarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kudüs ’ün müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu belirtti. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Amerika ’nın Kudüs ’ü İsrail ’in başkenti olarak tanıma kararı almaya hazırlandığı yönündeki haberlerle ilgili üzüntülerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kudüs, Sayın Trump, müslümanların kırmızı çizgisidir. Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken her gün hak ihlalleri, zulümler, baskılar sürerken İsrail ’e destek mahiyetinde böyle bir kararın alınması sadece uluslararası hukukun ihlali değil, aynı zamanda insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbedir.

BÜTÜN İŞLERİ BİTİRDİ BU MU KALDI?

REKLAM

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İİT Liderler Zirvesi ’ni İstanbul ’da toplayacağız. Sadece bununla da kalmayacağız. Bu liderler zirvesiyle de çok daha önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını o zirvede hareketlendireceğiz. Zira sıradan bir olay değil, bu olay. Amerika bütün işleri bitirdi de şimdi bu mu kaldı? DEAŞ ile de işi bitir, bu mu kaldı?

Erdoğan'dan Trump'a rest: Kudüs kırmızı çizgimiz!OYNAT01:19Erdoğan’dan Trump’a rest: Kudüs kırmızı çizgimiz!ABD Başkanı Donald Trump’a Kudüs çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir” dedi.YORUM YAPGoogle Plus’ta paylaşWhatsapp’ta paylaşBip’te paylaş

DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ KESERİZ

Biz kesinlikle son ana kadar buradaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. Amerika ’yı, bölgedeki sorunları daha derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda buradan bir kez daha ikaz ediyoruz: Böyle bir şey olamaz. Böyle bir adım atamazsınız. Zira artık dünya bir bütündür.

REKLAM28 ŞUBAT BENZERİ BİR SÜREÇABD ’de, Türkiye ’deki 28 Şubat dönemine benzer bir süreç yaşanıyor. Bizi İran ile ticaretimiz nedeniyle yargılamaya kalkanların niyeti, sınırlarımız boyunca kurmaya çalıştıkları on binlerce kişilik terör ordusunu gizlemektir. Nitekim seyrine baktığımızda, bu davanın, ülkemizi bölgedeki iddialarından ve kazanımlarından vazgeçirmek için bir şantaj aracı olarak kullanılmak üzere gündemde tutulduğu açıkça görülüyor. Ülkemizi uluslararası alanda karalamaya yönelik bir mizansen sergilenmektedir.

CAMBAZA BAK, CAMBAZA OYUNU

ABD ’deki dava, hukukla, adaletle, ticaretle uzaktan yakından ilgisi olmayan, bir cambaza bak cambaza oyunu. Bu oyunla bir taşla aynı anda pek çok kuşun birden vurulmasının hedefleniyor. Davanın projesi, Amerikan yönetimi içindeki bir gruba aittir. Malzemelerinin temini görevi de FETÖ ’ye ve CHP ’ye verilmiştir. Davanın iddianamesindeki komplo iddiası doğrudur. Ama bu komplo Amerika ’ya değil, Türkiye ’ye karşı kurulmuş bir komplodur. Bu dava 17/25 Aralık ve 15 Temmuz ’un devamı olan FETÖ ’nün sürecinin tam göbeğinde olduğu uluslarası bir darbe girişimidir. Her kim Amerika ’daki davayı Türkiye ’nin iç siyasetinde bir malzeme olarak kullanmaya kalkarsa o da aynı ihanetin ortağı demektir.

REKLAM

Erdoğan, Meclis’te çeşitli yarışmalarda ödül alan sporcu ve öğrencileri kabul etti.

DEAŞ ’ın sürüleceği yer Sina Çölü ’dür

“Buradan, Amerika ’ya sesleniyorum; hala 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini anlayamadınız mı, anlamayacak mısınız?” diye soran Erdoğan, DEAŞ bahanesiyle yürütülen sinsi oyunun gizlenebilecek tarafı kalmadığına işaret etti. Erdoğan, “Şimdi buradan bir şey açıklıyorum. Rakka operasyonundaki DEAŞ militanlarının sürüleceği yer neresi biliyor musunuz? Mısır Sina Çölü, oraya. Orada onlar istihdam edilecekler. Görevlerini daha sonra yakından takip edeceğiz. Yaptırımları ihlal etme iddiasıyla bizi Amerika ’da çarmıha germeye çalışanların burnumuzun dibinde terör devleti kurma girişimini herhalde eli kolu bağlı seyredecek değiliz, bunu da böyle bilsinler” dedi.

REKLAM

İpliğini pazara çıkardık

“Anamuhalefet partisinin başındaki zatın, grup kürsüsünden salladığı kağıtların, yalan ve iftira olduğunu millete anlattıklarını” belirten Erdoğan, günlerce kamuoyunu, “Cumhurbaşkanı ’nın yakınları, yurt dışındaki bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdi” diyerek aldatan şahsın ipliğini pazara çıkardıklarını söyledi. Erdoğan, “Ana muhalefetin diğer adıyla ana hıyanetin başındaki zata çağrımı tekrarlıyorum: Şayet iddiasını ispat edebilmiş olsaydı, ben Cumhurbaşkanlığı makamından ayrılacak, siyaseti de bırakacaktım. Ortada bu zatın iddia ettiği gibi bir para gönderme işi olmadığına göre aynı onurlu, haysiyetli, ilkeli tavrı kendisinden bekliyorum” diyerek istifaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile 2. Uluslararası İş’te Kadın Zirvesi’ne katıldı. Erdoğan, konuşmasının ardından iş hayatında başarılarıyla öne çıkan farklı meslek gruplarından 10 kadına ödül verdi.

REKLAM

ABD ’nin bize karşı planı var

Meselenin görünüşteki sebebi olan İran ile ticarette haklı olan tarafın Türkiye olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Kusura bakmasınlar, kiminle ticaret yapacağımızın kararını biz veririz, başkaları değil. Türkiye ’nin Amerika ’ya karşı bir planı yoktur ama Amerika ’nın bize karşı bir planı olduğu artık iyice anlaşılıyor. Kuzey Suriye, en doğusundan al batıya doğru orada bir terör koridoru oluşturulduğunu görüyoruz. Bu terör koridoru içerisindeki kurulmakta olan üsler. Tırlarla zırhlı taşıyıcılar, silah, mühimmat bu bölgeye geldi. Peki bu silahlar bu bölgeye niye gelir? Nerede kullanacak bunu Amerika, DEAŞ ’a karşı mı kullanacak? Ya DEAŞ diye bir şey mi kaldı orada? Ya İran, ya Türkiye, sıkıysa Rusya. Başka var mı? Kusura bakmasınlar adım adım her şeyi takip ediyoruz, biz de gereği neyse bunu yapmanın mecburiyeti içerisindeyiz.”

REKLAM

FETÖ ’ye mi CHP ’ye mi teslim edelim?

AK Parti olarak yol ayrımlarıyla, tercihlerle ilk defa karşılaşmadıklarını belirten Erdoğan, “Darbeciler silahlarıyla, tanklarıyla, toplarıyla üzerimize geldiğinde yine bu tercihle karşılaştık. Her seferinde mücadeleyi tercih ettik, ülkemizi de bugünlere getirdik. Bugün bize yapılan şantaja boyun eğip, ülkemizin anahtarlarını bunların taşeronu olan FETÖ ve CHP ’ye mi teslim edelim?” dedi. Erdoğan, milletin Türkiye ’nin dış düşmanlarının siyasi ayaklarına her zaman dersini verdiğini vurgulayarak, “Çünkü milletimiz bize verdiği destekle, ‘dünya 5 ’ten büyüktür ’ diyerek küresel zulüm düzenine başkaldırmamızı sağladı. Milletimiz inşallah bu şantaj sirkini de tertipçilerinin başına geçirecektir” dedi.

Küstahlıkİsrail yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın, Kudüs ’ün müslümanların kırmızı çizgisi olduğu yönündeki açıklamalarına küstah ifadelerle cevap verdi. Erdoğan ’ın açıklamalarıyla telaşa kapılan İsrailli bakanlar haddini aştı. İsrail Dışişleri Bakanı Emanuel Nahson, paylaştığı yazılı açıklamada, “Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail ’in de 70 yıllık başkentidir” dedi. Yerel basında yer alan haberlere göre, İsrail Milli Eğitim Bakanı Naftali Benett de, “Maalesef Erdoğan son yıllarda İsrail ’e saldırmak için hiç bir fırsatı kaçırmadı. İsrail, Kudüs ’ün İsrail devletinin başkenti olarak tanınması da dahil tüm amaçlarına devam etmeli. Her zaman eleştirecek birileri olur ama neticede birleşik bir Kudüs ’e sahip olmak Erdoğan ’ın sevgisine sahip olmaktan daha iyi” dedi. Yerel basında ayrıca, İsrail Ulaştırma ve İstihbarat bakanlıklarını yürüten Yisrael Katz ’ın, “Türkiye ’nin Cumhurbaşkanı’ndan emir almayız. İsrail egemen bir ülkedir ve Kudüs onun başkentidir” şeklindeki sözlerine yer verildi.

Beyaz Saray'dan'Kudüs' açıklamasıDÜNYABeyaz Saray’dan ‘Kudüs’ açıklaması

REKLAM

İşte kirli plan!DÜNYAİşte kirli plan!

ÖNERİLEN VİDEOLAR İşte kirli plan!Sokak köpeğiydi üniversiteye ‘bekçi’ olduSokaklarda geçen 6 aylık yaşamının ardından arkadaşlarından ayrılıp üniversite kampüsü önünde ısrarlı bekleyişi, Oscar’a sadece sevgi ve düzenli mama değil, kimlikli güvenlik personeli olma kapısını da açtı.Doğanın elektriksel gücü nefesleri kesti!Doğanın bu açıdan çekilmiş görüntüleri izleyenlerin nefesini kesti. Dustin Farrell isimli bir kameraman, günlerce dolaşıp profesyonel araçlarla çekimini yaptığı Transient (geçici) isimli video ile doğanın elektriksel gücünü gözler önüne serdi. İşte o nefes kesen görüntüler…Minikler asker ağabeylerini unutmadıHatay’da Zübeyde Hanım Anaokulunda okuyan 6 yaşındaki öğrenciler, Tunceli’de görev yapan askerlerimiz için sınıflarında komando yemini etti.

UFO merakı yüzünden NASA’yı hackleyen Gary MckinnonDünyanın en büyük askeri bilgisayar korsanlığına imza atan Gary Mckinnon en tehlikeli hackerlar arasında gösteriliyor. UFO belgelerinin saklandığını düşündüğü için başlayan ilginç hikayesi Pink Floyd şarkılarına bile konu olmayı başardı.

Filmin etkisinden çıkamayan çocuk böyle ağladıÇizgi film izleyen küçük bir çocuk kuyuya düşüp annesini kaybeden dinazor yavrusunu görünce göz yaşlarını tutamadı.Bunu Gördünüz Mü? Pas Atarken İmkansızı BaşardıHaftaya damgasını vuran ve mutlaka izlenmesi gereken anlar Tuğçe Ergül’ün sunumuyla ekranlarınızda: Bunu Gördünüz Mü?Erdoğan: Zarrab davası bir darbe girişimidirAK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de Reza Zarrab davasına ilişkin, “FETÖ’nün tam göbeğinde olduğu uluslararası darbe girişimidir. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini anlayamadınız mı? Anlamayacak mısınız?” dedi.Erdoğan’dan Trump’a rest: Kudüs kırmızı çizgimiz!ABD Başkanı Donald Trump’a Kudüs çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir” dedi.Arakanlı Müslümanlar Türkleri görünce…Myanmar zulmünden kaçıp Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların kamplardaki yaşam mücadelesi sürüyor. Bangladeş’teki bir mülteci kampında Türklerle karşılaşan Arakanlı Müslümanların Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan sevgisi böyle kaydedildi.

Aksa muhafızı Salah 108 gündür zulüm altında1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah, İsrail polisinin 15 Ağustos’ta Ummul Fehm’deki evine düzenlediği baskınla gözaltına alınmıştı. İsrail güçleri bu sabah da Salah’ın avukatı Halid Zeberka’yı gözaltına aldı. İşgalci İsrail tarafından 108 gündür ‘hukuksuzca’ gözaltında olan Salah, İsrail’in işgal politikasını engelleyen önemli bir gücü elinde tutuyor. Bu nedenle İsrail onu bir tehdit olarak görüyor.Siyasette ‘dekont ’ tartışmasıCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında gösterdiği kâğıtların ardından siyasette tansiyon yükseldi. Kılıçdaroğlu’nun belge iddiaları ardından Kim Ne Dedi?

Binbaşı yemin töreninde ‘Dua’yı okuduŞanlıurfa’da eğitimleri tamamlanan sözleşmeli güvenlik korucuları, düzenlenen törenle yemin etti. Jandarma Binbaşı Vakkas Memiş ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da zaman zaman okuduğu Arif Nihat Asya’nın “Dua” adlı şiirini okudu.Takvim yapraklarının örttüğü zaman odaları: MuvakkithanelerOsmanlı’da saat ve takvim ayarlamalarının yapıldığı muvakkithaneler, halk için namaz saatlerinin takip edilmesi açısından oldukça önemliydi. Buralarda güneş saatlerinin yardımıyla namaz vakitleri düzenlenip, Ramazan için imsakiye hazırlanırdı. İslam kültüründe ilk muvakkithane Emeviler döneminde yapıldı, İstanbul’daki ise Fatih Camii’nde.

Araba kurtarmada akla gelmeyecek yöntem!Rusya’da buz tutan Baykal Gölü’ne arabasıyla balık tutmaya gelen bir balıkçının aracı buzun kırılması sonucu göle battı. Balıkçılar kendi geliştirdikleri yöntem ile arabayı buz tutan gölden çıkarması ilginç görüntülere sahne oldu.Somalili çocukların Türk askeriyle karşılaştığı o an…Somali’deki askeri üste konuşlanan askerlerimizin Somalili çocuklar ile bir araya gelmesi ortaya bu güzel görüntüleri koydu.“Mevlid Kandili Özel”yenisafak.com, Türkiye’de ilk defa sosyal medya üzerinden canlı yayınla “Kandil Özel Programı” gerçekleştirdi. Üsküdar Yeni Valide Camii’nde İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Mevlid Kandili Özel Programı, büyük ilgi gördü.Ugandalı Ivan: Diyarbakır artık evim gibiUganda’da üniversitede okurken biriktirdiği harçlıklarıyla geldiği Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni gezen ve hayatını Diyarbakır’da sürdürmeye karar veren İngilizce öğretmeni Wanitho lvan Kerawiya, “Türkiye’de bir aile kurdum. Buradan ayrılamıyorum. Öğrencilerim de ailem de burada artık. Yeni ülkem burası. Diyarbakırlıyım artık.” diyor.

Ünlü sunucu ABD ’nin Zarrab oyununu 3 dakikada anlattı: Cambaza bak!Ünlü sunucu ve TV programcısı Abdurrahman Uzun, Türkiye üzerinden ‘Reza Zarrab davası’ ile oynanan oyunu 3 dakikada özetledi.Bir Şarkı Bir Hikaye: Kuş Olup UçsamTürk müziğinin en orijinal bestelerinin sahibi Neveser Kökdeş’in, “Kuş Olup Uçsam” şarkısının hazin bir hikayesi var. Sizi, genç yaşında dul kalan bir kadının kalbinden dökülen bu sözlerin ve hüzünlü nağmelerin akışına bırakalım…Beton dökümünde kullanılan ilginç yöntemBeton dökümünde %35 ağırlık tasarrufu sağlayacak oldukça farklı bir yöntem: Bubbledeck teknolojisi

[KGVID]https://yenisafak.vod.ma.doracdn.com/resim/upload/video/2017/12/05/26e2e1607e34475c96c02ec8ec7c7a05.mp4[/KGVID]