İletişim

Video

Kaplanla kapışan Leoparın acı sonu

Ekleme Tarihi:

-


Kaplanla kapışan Leoparın acı sonu

VİDEO HEMEN AŞAĞIDA 

 

Kaplan; Yırtıcı dörtayaklılardan, kedi cinsinde, aslan iriliğinde, ondan daha çevik, daha saldırıcı bir hayvandır. Kaplanlar en çok Asya’nın sıcak bölgelerinde, Hindistan’da, da, Türkistan’da, İran’da, Çin’de, Japonya’da, Cava’da ve Sumatra’da rastlanır. Kaplan yalnız Asya’ da bulunur.

Kaplan, İrilik, kemik yapısı, dişler, tırnaklar bakımından aslana çok benzer. Kaplanın postu, aslanınki gibi düz renk değildir. Açık sarıya bakan kahverengi üzerine siyah, beyaz çizgilidir. Erkek kaplanlar genel olarak 200-250, dişiler 150-160 kilo ağırlıkta olur. Kaplanın ömrü ortalama 20-25 yıl kadardır. Soğuk yörelerde yaşayan kaplanların postları, sıcak bölgelerde yaşayanlarınkinden daha sık, uzun kalın tüylüdür. Kuzey Çin’de, postunda beyaz üzerine açık kahverengi yollar olan değişik bir kaplan cinsi yaşar.

Kaplan, etoburlardandır. Hindistan’da yaşayan hayvanların en sevdikleri besin geyik, yaban domuzu, antilop, sığır etidir.Hindistan’da insan eti yiyen kaplanlara da rastlanır. Bunlar çoğunlukla yaşlanmış, dişleri keskinliğini kaybetmiş olan kaplanlardır, bu yüzden sığır etinden daha yumuşak olan insan etini tercih ederler. Hindistan’da bu kaplanların bir yılda 130.000 kişiyi öldürdükleri görülmüştür. İnsan eti yiyen kaplanlar yaşlı oldukları için tecrübeli ve zekidirler, yakalanması, öldürülmesi çok güçtür.