İletişim

Teknoloji

Katalanların Bağımsızlık Resti, Başbakan “Başkanı Görevden Alacağım” Derken Geldi

Ekleme Tarihi:

-

Katalanların Bağımsızlık Resti, Başbakan "Başkanı Görevden Alacağım" Derken Geldi

Bağımsızlık halkoylamasının ardından Katalonya hükümetinin feshedilmesi ve erken tercihlerini görüşmek üzere bir araya gelen İspanyada bir araya gelen Senatoda, başbakan Rajoy bağımsızlık krizine son vermek için hükümetin feshedilmesini istedi. Bu konuşmanın hemen arttan İspanya’nın Katalonya otonom yönetimi meclisi, tek taraflı bağımsızlık duyuru etti.

BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Mariano Rajoy İspanya Senatosunda yaptığı konuşmada, Katalonya Otonom Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont’u, dayanakçıları ve bakanlarıyla beraber misyondan almak istediğine söyledi. Gelinen noktada otonom bölgenin yetkilerini almaları gerektiğini zira önlerinde başka alternatif olmadığını belirten Rajoy, Katalonya idaresini, bağımsızlık arzında ısrar ederek “hukukun üstünlüğü ilkesine uymamakla” yargıladı.

Rajoy’un konuşması senatörlerce alkışlandı.
SENATODAKİ KONUŞMASININ HEMEN ARDINDAN BAĞIMSIZLIK İLANI GELDİ

Senatoya seslenen İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya’da yaşanan son hadiselerin kanunların, demokrasinin ve hakların sarih ihlali olduğunu söyleyerek 155’inci maddenin uygulanması için çağrı yaptı. Bu konuşmanın hemen ardından İspanya’nın Katalonya otonom yönetimi meclisi, tek taraflı bağımsızlık duyuru etti.

155. MADDE NE KAPSIYOR

Senato’dan onay çıkarsa Katalan bölgesel idaresine karşı tedbirler cumartesi gününden itibaren yürürlüğe sokulabilecek ve tercihlerde ocak ayından itibaren yapılabilecek.

İspanya Senatosu’nda çoğunluğu, Rajoy’un lideri olduğu Millet Partisi oluşturuyor.

İspanya hükümeti, tüzüğün 155. maddesi uyarınca hareket edilmesini öngören tertip etmeyi bugün bir araya gelen Senato’nun onayına sundu.

Mevzubahisi madde, otonom bölgelerde bir kriz vaziyetinde milli hükümetin yönetimi doğrudan eline almasına imkân tanıyor.

SENATO KATALANLARIN MUKADDERATI İÇİN TOPLANDI

İspanya’da Senato, Katalonya otonom idaresinin 1 Ekim’de tertip ettiği bağımsızlık halkoylamasının ardından Anayasa’nın 155’inci maddesi çerçevesinde alınan kararların uygulanması için toplandı. Başbakan Mariano Rajoy başkanlığındaki hükümet, Katalonya hükümetinin feshedilmesi ve erken tercihlere gidilmesi kararı alarak onay için Senatoya yollamıştı.

Son Dakika! Katalanlar Tek Taraflı Bağımsızlık İlan EttiSon Dakika! Katalanlar Tek Taraflı Bağımsızlık Duyuru Etti
Katalanlar Bağımsızlık İlan Etti, Barcelona Ligden Atılmanın Eşiğine GeldiKatalanlar Bağımsızlık Duyuru Etti, Barcelona Ligden Atılmanın Eşiğine Geldi

[KGVID]https://izle.haberler.com/2017/10/27/ispanya-da-senato-karari-bekleniyor-8231-10178241.mp4[/KGVID]