İletişim

Video

Kuran-ı Kerim’de Adı Geçen Meyve Her gün yerseniz Ne Olduğuna İnanmayacaksınız

Ekleme Tarihi:

-


Kuran-ı Kerim’de Adı Geçen Meyve Her gün yerseniz Ne Olduğuna İnanmayacaksınız

VİDEO HEMEN AŞAĞIDA 

Kur’an-ı Kerim kendi engin ilminin yanı sıra, nazarlarımızı bazen ‘Kainat Kitabına’ çeker. Böylece Cenâb-ı Hakk’ın sanat eserlerini keşfetmemizi ister. Mü’minleri tefekküre, araştırmaya sevk eder. Bu sebeple İlahî Mesaj’da geçen her söz ve nesne büyük önem taşır. Zaten zikredenin Allah olması zikredileni, daha bir ehemmiyetli kılar.

Kur’ân gibi İlâhî, mucizevî ve kıyamete kadar gelecek insanlara rehber olan bir kitapta bazı gıdaların zikredilmesinin şüphesiz ki birçok hikmeti var. Pek çok yiyecek maddesinin arasında özellikle belli ürünlerin dile getirilmesi Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz’e göre tesadüfî değil: “Kur’ân, bunları zikretmekle, insan sağlığını korumaya vesile olan maddeleri zikretmiş olmakta ve insanların, bu gıda maddelerine dikkatlerini çekmiş ve bunlara olan ihtiyaçlarını belirtmiş olmaktadır.”

Biz de Prof. Dr. Davut Aydüz’ün tespitleri ışığında Ezelî Kelam’da geçen bazı meyveleri ele almak istedik.

SEMAVÎ DİNLER MEYVESİ: HURMA
Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma, cennet nimetleri arasında sayılıyor. Kur’an-ı Kerim’de 20 ayette hurma ve ağacına yer verilmesi de bu meyvenin önemini ortaya koyuyor. İlahî Beyan, hurma ve ağacını değişik ayetlerde misal malzemesi olarak kullanıyor ve onunla insanları uyarıyor. Yine Yüce Kelam’dan hurmanın eski kavimlerde de kullanıldığı anlaşılıyor. Bundan dolayı hurmaya ‘semavî dinler meyvesi’, ağacına da ‘semavî dinler ağacı’ deniliyor.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de “Acve, Cennet meyvelerindendir. O, zehirlenmeye karşı şifadır.”, “Sabahleyin aç karına hurma yiyin, çünkü bağırsak kurtlarını öldürür.” hadislerinde bu meyveyi övüyor.

Allah’ın Hz. Meryem’in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden biri olan hurmanın, hamile ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. İnsan vücudunun canlı ve sıhhatli kalabilmesi için çok önemli olan 10 çeşitten fazla elemente sahip olan bu meyvede, organlara bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, hazmı ve özümlenmesi kolay şeker bulunuyor. Bedenî ve zihnî gelişimi sağlayan hurma, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikâyetlerinin giderilmesine de faydalı.

ALLAH’IN ÜZERİNE YEMİN ETTİĞİ MEYVE: İNCİR
Ülkemizde en çok üretilen meyvelerden biri olan incir, Kur’an-ı Kerim’de Cenâb-ı Hakk’ın üzerine yemin ettiği önemli bitkilerden biri: “İncire, zeytine, Sîna dağına ve şu emîn beldeye andolsun.” (Tîn, 1-3)

Müfessirlerin bir kısmı bu meyve üzerinde yemin edilmesini Akdeniz havzası ve Ortadoğu bölgesinde yetişen önemli bir ticaret metaı olmasına bağlarken bir kısmı ise incirin tefekkür açısından önemine dikkat çekiyor. Zira, binlerce çekirdeğe sahip olması yönüyle incir, diğer meyveler içinde farklılık arz ediyor.