İletişim

Teknoloji

Maglev treni nedir

Ekleme Tarihi:

-

Maglev treni nedir

Magnetic Levitation sözcüğünden gelen Maglev treni uzun ismiyle manyetik levitasyon treni olarak belirlenir. Temel çalışma ilkeyi manyetik kaldırma gücü kullanılarak tren havada yakalanarak yüksek süratlere çıkmaktadır. Raylarla rastgele bir sürtünme olmadığı için Maglev treni 600 kilometrelik süratlere kadar erişebilmektedir.

MAGLEV TRENİ NASIL ÇALIŞIR

Yüksek süratlere çıkabilen Maglev treninin hareketi elektromıknatıslar sayesinde yapılır. EDS Electrodynamic Suspension teknolojisi kullanılan raylar ve trende, motoru oluşturan dıştaki değişmez kısım ve içteki dönen kısım dairesel biçimde iç içe olduklar için dönme hareketi üretirler.

Sürtünmesiz bir biçimde çalışan EDS teknolojisine sahip trenlerde, raylarda bulunan elektromıknatısların kutupları treni hareket ettirecek biçimde değiştirilir. Bu başkalaşım sayesinde ise Maglev treni yüksek süratlere çıkabilmektedir. Duyarlı sistemler tarafından yapılan bu başkalaşım treni saate 500 kilometrelik süratlere eriştirebilmektedir.

SÜPER SÜRATLİ TREN: MAGLEV

Saatte 500 kilometrelik süratlere çıkan Maglev trenini hakimiyet etmek için çok hassas sistemlere lüzum dinlenir. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Güney Kore duyarlı sistemlerle hakimiyet edilen bu trenin üzerine çalışmalarını hala sürdürmektedir.

Maglev treni nedir

Japonya’da 2015 senesinde Central Japan Railway isimli firmanın yaptığıdeneyde Maglev treni saate 590 kilometrelik sürate çıktı. Bu sınamayla işletme dünya rekorunu kırdı.

Süper süratli tren Maglev 590 kilometre sürate erişti

Hala çalışma evresinde olan Maglev treninin günlük hayatta kullanılan ilk misali, Çin’in Şangay şehrinde hizmet vermektedir. 30 kilometrelik bir rotada çalışan tren, bu mesafesi 7 dakika alabiliyor.

Maglev treni nedir

MAGLEV İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Klasik trenlere kıyasla daha süratli ve daha ucuz olan Maglev trenleri çok duyarlı sistemlerle çalıştığı için şu anki teknoloji bu trenlerin günlük hayatta kullanılması için yeterli değildir. Üzerinde çalışmalar ise hala devam etmektedir. Ayrıca klasik ray sistemlerinden değişik bir manyetik sisteme sahip bu trenler de mesken merkezi ile arasına özel hatlar döşenmesi gerekmektedir bu da maliyeti bir hayli artırmaktadır.