İletişim

Manset

NATO, Huawei’ye karşı harekete geçti

Ekleme Tarihi:

-


NATO, Huawei’ye karşı harekete geçti


Çin’in teknoloji devi Huawei’ye karşı ABD ve müttefikleri küresel kuşatma politikasını uygulamaya koydu. Politika kapsamında NATO üyesi ülkeler arasında Huawei’ye karşı alınacak önlemlere ilişkin müzakereler başladı. Öte yandan Beş Göz istihbarat servisi de Çinli teknoloji devini hedefine aldı

ABD yönetimi, Çin’li küresel telekomünikasyon devi Huawei’ye karşı, Kuzey Atlantik İttifakı’nı (NATO) harekete geçirdi. İngiliz SkyNews haber kanalı NATO’ya üye ülkelerin, potensiyel bir yasak kararı da dahil olmak üzere, Huawei teknolojisinin ve ekipmanlarının kullanımına ilişkin ortak zemin belirlemek amacıyla müzakerelere başladığını haberleştirdi. İttifakın siber güvenlik sorumlusu Ian West de gelişmeyi doğruladı. Üye ülkeler arasında müzakerelerin başladığını belirten West, Huawei teknolojisi kaynaklı tehdide ilişkin ortak politikanın üye devletlerin kendisi tarafından bağımsız şekilde alınacağını sözlerine ekledi.

BEŞ GÖZ KUŞATACAK

ABD, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya arasında kurulan ve Beş Göz (Five Eyes) olarak adlandırılan istihbarat paylaşım teşkilatı da Çin’i hedef alan yeni politikasını küresel kuşatmaya çevirme kararı aldı. İstihbarat teşkilatı, bu çerçevede Huawei’ye karşı harekete geçti. Beş Göz’e üye ülkelerin en üst düzey istihbarat yetkililerinin geçen yıl Temmuz ayında Kanada’da yaptığı toplantıda Huawei’in küresel büyümesinin önüne geçilmesine ve Çin devleti adına casusluk faaliyetleri yürütmekte olduğu şüphesiyle kontrol altına alınmasına karar verdiği ortaya çıktı. Gelişmeler geriye doğru irdelendiğinde, Huawei’ye yönelik baskının Aralık 2018 ile birlikte artmaya başlaması ile Kanada’da düzenlenen toplantı arasında bağ olduğu görülmekte.