İletişim

Video

Onlarda ve Bizde

Ekleme Tarihi:

-


Onlarda ve Bizde

VİDEO HEMEN AŞAĞIDA

Askerlerin görevleri nelerdir?

Askerlik insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Toplumların güvenlik ihtiyacını karşılayan askerlerin görevleri nelerdir? Cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Askerler bir ülke için en büyük değerdir. Milletlerin belirli bir toprak parçası üzerinde ekonomik, sosyal yaşantısını güvenilir bir şekilde sürdürebilmesi ve devletlerin varlığının devam ettirebilmesi için asker bulundurulması zorunludur. Özellikle ülkemizde önemli bir yeri olan askerlik görevi ‘Peygamber ocağı’ olarak isimlendirilir. Ülkeler için bu kadar önemli olan askerlerin güvenlik dışında birçok görevleri bulunur.

Askerlerin görevleri nelerdir? sorusuna cevap vermeden önce asker nedir? bunu açıklamak gerekir. Asker, genel görevi bir ülkenin iç ve dış güvenliğini sağlamak olan ordu içerisinde görevli erden mareşale kadar rütbeleri olan kişilere denir.

Bir ülkenin ordusu askerlik yükümlülüğü altına giren er ve erbaş gibi şahıslar ile özel yasalarla silahlı kuvvetlere katılan ve resmi kıyafet giymesi zorunlu kişilerden oluşur. Askerler ordu mensubu askerler er, erbaş, astsubay, subay ve paşa gibi rütbelerle belirli bir hiyerarşi içinde yönetilen resmi yerlerde görev yapar. Türkiye için bahsedilirse askerler Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olarak üs ve alt ilişkileri çerçevesinde görevlerini icra etmektedirler.

Askerler bir ülkenin siyasetine ve iç işlerine müdahalede bulunamazlar. Yalnızca ülke sınırlarını korumakla yükümlüdürler. Genellikle kırsal alanlarda görev alırlar. Askerlerin üstlendiği bazı görevler aşağıdaki gibidir;

İç ve dış tehlikelere karşı ülkeyi ve devleti korumak, Savaş sanatını öğrenmek ve öğretmek Ülke içerisinde asayişi ve düzeni sağlamak, Terör örgütleriyle ve teröristlerle mücadele etmek Kaçakçılık ile mücadele etmek Sınırları ihlali yapan kişileri yakalamak Suç işleyenleri adalete teslim etmek Gerekli görüldüğü zamanlarda toplumsal olaylarda görev almak,