İletişim

Teknoloji

Oyunseverleri gelecekte bekleyen 5 büyüme

Ekleme Tarihi:

-

Oyunseverleri gelecekte bekleyen 5 büyüme

Peşinden milyonlarca insanı çeken reyin sektörü her geçen gün yeni bir büyümeye şahit oluyor. Teknolojik büyümelerin tesirlerini dolaysız olarak özümseyen reyin dünyasının, gelecekte karşılaşacağı beş yeniliği aktaran incehesap.com’un Kurucu Ortağı Nurettin Erzen’e göre, savaş oyunlarının tüm sansasyonel atmosferini salonumuzda yaşayacağımız günler hiç de uzak değil.

Gün geçtikçe değişen ve buna paralel olarak büyüyen teknolojik dünya, pek çok sektörde olduğu gibi reyin sektörünün üzerinde de derin tesirler vazgeçiyor. Günümüzde onlarca milyar dolarlık bütçeyle en süratli başkalaşım gösteren ve dev bir sanayi halini alan reyin sektörünün en eforlu personellerinden olan reyin konsolları, belli periyotlarda yeni jenerasyon versiyonlarıyla karşımıza çıkıyor. 1960’lardan bugüne kadar uzanan bu karar, büyük ebattaki konsolların yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarına karışmaya başlamasıyla çok daha büyük büyümelere şahit olarak sürecek gibi görünüyor. Erzen, reyin dünyasının gelecekte nasıl bir surata sahip olacağını ise tüm reyin bileşenleri üzerinden aktarıyor.

1 – Konsollar ivme kazanıyor

Yakın bir gelecekte reyin oynamak için özelleşen konsolların cebimizde, çantamızda, konutumuzda hatta toplu taşımada eforlu bir yer edineceği kesin. Gaming sektörü de mini konsol saldırılarıyla bu sinyalleri vermeye başladı. Geleceğin konsollarının bizi oyunun içine dahil eden 3-D başlıklar gibi parçalar barındıracağına ve basitçe taşınabilir olacağına kuşku yok. Bir zaman sonra nerede istenirse orada reyin oynanabilecek.

2 – Joystick’lerden 3D başlıklara doğru

Bu sene reyin sektörünü en derinden etkileyen büyümelerden biri de sanal gerçeklik sunan başlık ve gözlüklerin yeni jenerasyon reyin konsollarına geçimli olmaya başlamasıydı. Bu gidişat reyin imalcilerinin de tecrübeyi çoğaldıran oyunlara yönelmesine neden oldu. Fiziksel hareketleri oyuna aktarabilen konsolların her yıl daha da kuvvetleneceğinden ve üç ebatlı başlıklarla kullanıldığında reel hissi yaratan oyunlara şahit olunacağından ise belirlim.

3 – Kasetten PSN’ye uzanan yolculuk

Konsollar ile alakalı gelecekte kesin olarak asıllaşacak bir değişik büyüme ise, oyunların artık fiziksel olarak satın alma yarıyılının biteceği. Pek çok üretici, hali hazırda DVD gibi fiziksel öğeler yerine PSN gibi online marketlere yöneldiğinden çok yakında tüm oyunları online marketlerden satın alıyor olacağız. Bir değişik alternatif ise oyunların kullanıcılar arasında kiralanması veya kullanıcılar arası satışı olacak gibi görünüyor. Şimdilik her oyunda bulunan “key” ile satın alınan reyin tek bir kullanıcının oynamasına izin verirken ileride bunun ikinci el satışı veya kiralanması mevzubahisi olacak.

4- Apayrı bir ebat

VR kuşkusuz son senelerin en çok ses getiren projelerinden biri. Şimdilik emekleme seviyesinde olan bu teknoloji önümüzdeki yarıyıllarda daha hakikatçi bir hal alacak. Bu teknoloji, AI başka bir deyişle suni zihin kavramıyla birleştiğinde ortaya hayal dahi kurmakta zorlandığımız reyin teknolojisini birliktesi getirecek.

5- Sosyalleşmenin yeni ismi “gaming”

Günümüzde hemen hemen tüm alanların tecrübelediği sosyallik kavramı reyin sektöründe de mevcut. İnternet alt yapılarının büyümesi, her yerden yüksek süratli iletişim sağlanabilmesi oyunların da çoklu oyunculu oyunlara dönüşmesini sağlıyor. Sosyalleşmek artık dışarda dostlarınızla gezmenin yanında sanal civarda faallikler oluşturmayı da içeriyor. Özellikle konsol için üretilen çoklu oyuncu ile oynanan oyunlar insanların sosyalleşmesini süratlendirerek kısa zaman içerisinde popüler hale geldiğinden geleceğin konsolları buna göre özelleşecek ve her yerden internete bağlanabilir olacak.