İletişim

Video

Paraşütçü

Ekleme Tarihi:

-


Paraşütçü

VİDEO HEMEN AŞAĞIDA

İlk olarak 1700’lü yıllarda kullanılmaya başlanan paraşüt genel olarak spor amaçlı tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar paraşütü ilk çizen kişinin Leonardo Da Vinci olduğunu belirtiyor. Ancak daha sonraları birçok kişi, paraşüt üzerinde çalışmış ve herkes biraz daha geliştirerek son halini almasını sağlamıştır. Ülkemizde ise Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda yararlanılan paraşütün icadı ve tarihçesi yazımızda anlatılmıştır

Paraşüt, son yıllarda sıklıkla turizm alanında gördüğümüz bir spor dalı olsa da aslında çok derin bir geçmişi vardır. Günümüz tarihinde çok kolay yapılan paraşüt sporu, eski zamanlarda çeşitli yöntemler denenerek uygulanmıştır.

İlk paraşüt çizimlerinin Leonardo Da Vinci’ye ait olduğu tespit edilmiştir. Ancak kendisinin çizimlerinden daha iyi çizimler ortaya çıkmıştır. Paraşüt alanında ilkler ilk uçaktan atlama, ilk uzaydan iniş gibi çeşitli alanlarda olmuştur.

Bu nedenle paraşütün ilk kullanım tarihi ve icadı ile ilgili net bir bilgi vermek güçtür. Günümüzde spor alanı dışında uçak ve helikopter gibi araçlarda herhangi olası, güvenliği tehdit edecek durumlarda atlayabilmek paraşütler yerleştirilmiştir. Bu tedbir sayesinde birçok hayat kurtulmuştur.