İletişim

Genel

Romalıların Yaptığı 10 Şey

Ekleme Tarihi:

-


Romalıların Yaptığı 10 Şey

VİDEO HEMEN AŞAĞIDA 

Özellikle sosyal medyada, ‘dizinin aslına sadık kalmaması, Spartacus’ün ölmemesi’ gerektiği yönünde duygusal yorumlar yapıldı. Peki, Spartacus hareketi neydi? Dizide anlatılanlar ne kadar gerçekti? İşte Spartacus’le ilgili tarihi bilgiler…

Trak kökenli Spartacus, Roma ordusunda görev yaparken Gladyatör okuluna satılmış ve gladyatör olarak arenalarda dövüştürülmüştü. MÖ 73’te isyan başlamış, köle ordusunun sayısı 90 binleri bulmuş, isyan M.Ö 71’de kanlı bir şekilde bastırılmıştır. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eski Çağ Tarihi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Oğuz Tekin’e Spartacus hareketini sorduk. İşte yanıtlar:

-Spartacus hareketinin başarıya ulaşmasının nedeni neydi?

Hareket başarıya ulaşmamıştır; sadece geciçi başarılar söz konusudur. Çünkü nihayette Spartacus Roma’ya son vermemiştir; Roma, Spartacus isyanına son vermiştir. Yani kazanan taraf, Spartacus değil, Roma’dır. Spartacus’un geçici başarısının nedeni ise, Romalıların böyle bir isyana hazırlıksız olması ve başlangıçta sayıca az olan Spartacus’un beraberindekilerin giderek kalabalıklaşmasıdır.

ROMA ÖNCE ÇOK ÖNEMSEMEDİ

Yani, çevreden çok sayıda köle de kendilerine katılmış ve sayı artmıştır. Romalılar bunu tahmin edemediler, belki önemsemediler ve ilk karşılaşmalarda başarısız oldular. Ama öyle görünüyor ki Romalılarla Spartacus ve beraberindekiler hiçbir zaman bir meydan savaşı yapmadılar. Böyle bir savaşta Spartacus aleyhine orantısız güç söz konusu olacağından Romalılar her zaman galip gelirlerdi. Spartacus ve beraberindekiler daha ziyade vur kaç yöntemiyle veya baskınlarla başarı sağladılar. Bir tür gerilla savaşı gibi… Yani, Spartacus, peşlerine gönderilen küçük Roma kuvvetlerine başarı sağladı veya baskınla başarıyı yakaladı.

ROMA LEJYONLARI ÇARESİZ MİYDİ?

-Spartacus’un 77 kişilik ordusu Roma lejyonlarını nasıl püskürtebildi? Dizide anlatıldığı gibi Roma lejyonları, gladyatörler karşısında çaresiz miydi?

Spartacus’un beraberindeki 77 kişi (muhtemelen yakıştırma bir rakam) sadece başlangıçta vardı; yani kaçış operasyonu sırasında. Bu sayı kısa zamanda arttı; yaklaşık 70.000 – 90.000 köleden söz edilmektedir. Bu bir Roma lejyonundan daha kalabalık bir rakamdır. Roma lejyonunda 6000 asker vardır. Ama kuşkusuz Romalılar bir lejyonla savaşmıyorlardı; çok sayıda lejyon seferber ediliyordu. Ama başlangıçta Roma kuvvetlerinin az sayısı Spartacus’un lehine başarı sağladı. Spartacus’un 77 kişilik ordusunun bir Roma lejyonu karşısında başarı sağlaması mümkün değildir.

KÖLELERİN SAYISI BİRKAÇ LEJYON KADARDI

Tam teçhizatlı Roma askerleri karşısında Spartacus ve beraberindekilerinin hiç şansı olmayacağı açıktır. Bu nedenle gerçekte, hiçbir zaman 77 kişilik köle ordusu, 6000 kişilik Roma lejyonuyla karşı karşıya gelmemiştir. Söz konusu olan lejyondan küçük Roma askeri gruplarıdır. Roma lejyonuna ancak sayıları binlerle ifade edildiğinde karşı koymaya çalışmışlardır. Roma lejyonları Spartacus karşısında hiç bir zaman çaresiz olmadılar, olamazlardı da. Ama dediğim gibi, sadece başlangıçta, vur kaç taktiğiyle kazanılan başarılar söz konusudur. Sonlara doğru kölelerin Roma lejyonlarıyla karşı karşıya kaldıkları dönemde ise, kölelerin sayısı da en az birkaç Roma lejyonu kadardı. Ama o zamana gelindiğinde ise Roma işin ciddiyetini anlamış, mücadelede başarılı olmuş ve Roma isyanı kanlı bir şekilde bastırmıştır; binlerce köle öldürülmüştür.