İletişim

Dünya

Rusya’dan Venezuela hamlesi

Ekleme Tarihi:

-


Rusya’dan Venezuela hamlesi! Yüzlerce paralı asker konuşlandı


Rusya’nın paramiliter güçlerine bağlı yaklaşık 400 askerini Venezuela’ya gönderdiği belirtildi. Rusya adına Suriye ve Ukrayna’da da savaşan Wagner Group’a bağlı paralı askerlerin Kazak lideri Yevgeny Shabayev, emrin kendilerine pazartesi günü geldiğini ve askerlerin Maduro hükümetinin üst düzey yetkililerini korumak için ülkeye gittiğini söyledi.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan iki kaynak, Rusya’ya bağlı paramiliter güçlerin Venezuela’ya gittiğini açıkladı. Ajansa konuşan üçüncü bir kaynak ise, bu durumu doğrulayarak, paralı askerlerin ülkeye ne zaman geldiğini ve görevinin ne olduğuna dair ayrıntılı bilgi veremeyeceğini söyledi.

VENEZUELA’YA GİDEN ASKER SAYISI 400 CİVARI

Reuters’ta yer alan diğer bir bilgide, Rusya’dan Venezuela’ya giden paramiliter asker sayısının yaklaşık 400 olduğu belirtildi.

PARAMİLİTER GRUBUN LİDERİ KONUŞTU: MADURO VE ÇEVRESİNİ KORUYACAĞIZ

Rusya adına Suriye ve Ukrayna’da da savaşan Wagner Group’a bağlı paralı askerlerin Kazak lideri Yevgeny Shabayev’in The Guardian’a telefonla verdiği bilgide ise, emrin kendilerine pazartesi günü geldiğini ve askerlerin Maduro hükümetinin üst düzey yetkililerini korumak için ülkeye gittiğini söyledi.