İletişim

Manset

Sarraf’tan yalan üstüne yalan!

Ekleme Tarihi:

-


Rıza Sarraf’tan yalan üstüne yalan!

‘Cezaevinden çıkmanın en hızlı yolunun yalan söylemek’ dediğini kabul eden Rıza Sarraf’tan davanın seyrini değiştirecek bir itiraf daha geldi…

ABD’deki kumpas davasında savcılık ile işbirliğine giderek tanıklık yapmayı kabul eden Sarraf, duruşmanın 7. gününde Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya kurduğu hayali ihracat sistemi hakkında nasıl yalan söylediğini itiraf etti.

ATİLLA YÜZ YÜZE GÖRÜŞME TALEBİNDE BULUNMADI

Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming’in sorularını yanıtlayan Sarraf, Atilla’nın kendisinden yaklaşık bir yıl sonra tutuklandığını öğrendiğinde “şoke olduğunu” dile getirdi. Fleming, Sarraf’ın telefon görüşmelerinde Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ve o dönem bankada dış operasyonlardan sorumlu Levent Balkan ile yüz yüze görüşme taleplerinin olduğunu ancak Atilla’dan hiç bir zaman yüz yüze görüşme talebinde bulunmadığına dikkati çekti.

SÖYLEDİĞİ YALANLARI ANLATTI

Halk Bankası çalışanlarının büyük bir kısmının yaptığı işin bütün detaylarını bilmediğini belirten Rıza Sarraf, yaptığı “hayali ticaret” konusunda Halk Bankası çalışanlarına yalan söylediğini anlattı.Sarraf, “Bankada ne ticareti yaptığımızı bilen bir üst düzey vardı. Alt kademe ne yaptığımızı bilmiyordu. Halk Bankasında alt kademeden beni arayan olursa, bu NIOC’nin (İran Milli Petrol Şirketini) ödemesi demedim tabii ki. Zaten telefonlarda da çok açık hiçbir zaman konuşmadık … Bilmeyen insanlara yalan söylediğim kesinlikle doğrudur.” şeklinde konuştu.

‘EVET YALAN SÖYLEDİM’

Öte yandan Sarraf, Fleming’in ısrarlarına rağmen Aslan, Atilla ve kendisi arasında gerçekleşen ve bu sistemle ilgili olan toplantının tarihini net olarak hatırlayamadığını söyledi .Fleming’in hayali gıda ticareti ile ilgili sorularını yanıtlayan Sarraf, “Atilla beyin gerçek gıdanın fiziksel olarak gitmeyeceği hakkında hiçbir fikri yoktu.” dedi.

Sarraf, gıda ticaretine ilişkin “Atilla’ya yalan söylediniz” sorusuna ise “Doğrudur, evet yalan söyledim.” şeklinde cevap verdi. Sarraf, kendi işinin detayları ve hesap ekstrelerini rakiplerine verdiğini iddia ettiği Levent Balkan’ı Süleyman Aslan’a şikayet ettiğini de anlattı. Sarraf, Balkan’ın Halk Bankası’ndan ayrılmasının bununla ilgili olup olmadığını bilmediğini öne sürdü.

HAPİSHANEDEN ÇIKMAK İÇİN YALAN PAZARLIĞI

Sarraf’ın “hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın” dediği ortaya çıkmıştı. Atilla’nın avukatları, Sarraf’ın hapishanedeki telefon görüşmelerinin kayıtlarına ilişkin mahkemeye bir mektup sunmuştu.Savunmanın avukatlarının sunduğu mektupta, 15 Eylül 2016’da Sarraf ile Ahad isimli bir kişi arasında geçen telefon konuşmasında Sarraf’ın “ABD’de hapishaneden çıkmak ya da daha az ceza almak için işlemediğin suçları kabul etmek zorundasın” dediği belirtildi.Mektupta Sarraf’ın “daha az ceza alabilmek için yalan ifade vermekte istekli olduğu” belirtildi.Ancak, mahkemenin elektronik belgelere erişim sistemine yüklenen mektup, kısa süre sonra mühürlendi ve kamu erişimine kapatıldı.