İletişim

Video

Sıçanın çıkardığı sese inanamayacaksınız

Ekleme Tarihi:

-


Sıçanın çıkardığı sese inanamayacaksınız

VİDEO HEMEN AŞAĞIDA 

 

Sıçan ve fare arasındaki belirgin fark, büyüklükleridir. Sıçanlar, farelerden her zaman daha iridirler. Ayrıca, sıçanların kuyrukları farelerinkinden daha uzun olmaktadır.

Bizim gözlemleyebildiğimiz fiziksel farklılıklar bunlar olsa da sıçanlar ve fareler arasında epey fark bulunmaktadır. Örneğin, her iki türün de 10 adet memesi bulunur. Ancak sıçanların 6 memesi göğsünde, 4 memesi kasıklarındayken, farelerin 6 memesi kasıklarında, 4 memesi ise göğüslerinde yer almaktadır. Bununla birlikte, sıçanlar uzun süre yolculuk edebilirken, fareler bunu yapamamaktadır.

Sıçanların zorlu koşullarda uzun süre kalabilmesi onların lağımlarda rahatça yaşayabilmesini sağlamaktadır. Hatta bu yüzden bazı yerlerde sıçanlara lağım faresi de denmektedir. Sıçanlar 4 ay gebelik süreci geçirdikten sonra doğum yaparken, fareler 2 ayda anne olurlar. Sıçanlar 600 mm sıçrayabilirken, fareler yalnızca 300 mm kadar sıçrayabilmektedirler. Gördüğümüz üzere birçok farklı özelliğe sahip olan bu iki canlıyı karıştırmamızın sebebi, sıçanın ve farenin aynı familyadan gelmesi ve fiziksel olarak birbirlerini andırmalarıdır.