İletişim

Manset

Tarihin en büyüğü başlıyor

Ekleme Tarihi:

-


Tarihin en büyüğü başlıyor… TSK’dan ‘Mavi Vatan’ çıkarması!
TSK, Türkiye’deki bütün denizleri kapsayacak olan, tarihinin en büyük tatbikatına hazırlanıyor. Rumların hak iddia ettiği bölgeleri de kapsayacak olan ve Yunanistan’a karşı mesaj niteliğindeki “Mavi Vatan” tatbikatı, 462 bin kilometrelik alanda yapılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) denizlerde dev bir tatbikata hazırlanıyor. Donanmanın şimdiye kadarki en büyük savaş provası olması beklenen tatbikata ‘Mavi Vatan’ adı verildi.

Akar işareti vermişti
Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin işgal girişimlerine karşı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin denizlerdeki egemenlik alanlarına ‘462 bin kilometrelik mavi vatan’ sözleriyle işaret etmişti.

Hava kuvvetleri de katılacak

27 Şubat-3 Mart tarihleri arasında yapılacak Mavi Vatan Tatbikatı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın tüm unsurlarının yanı sıra Hava ve Kara Kuvvetleri’nden bazı unsurların da katılımıyla icra edilecek. Milli savaş sistemlerinin yoğun olarak kullanılacağı ‘Mavi Vatan-2019’ hava-deniz tatbikatında, Türk Donanması ile Kara ve Hava Kuvvetleri’nin olası harp senaryoları üzerinden caydırıcı gücü sergilenecek. Tatbikatın Ege ve Doğu Akdeniz’de, Yunanistan ve GKRY tarafından sözde tartışmalı gösterilen sahaları da içerecek şekilde Türk kıta sahanlığında yapılması bekleniyor.