İletişim

Manset

Türkiye darbeyi vurdu

Ekleme Tarihi:

-


AB’nin kaynakları tükendi gözünü oraya dikti! Türkiye darbeyi vurdu


Avrupa’nın yüzyıllardır sömürgelerinden elde ettiği varlıkları tükeniyor. Avrupa kıtasında ne kömür kaldı ne de başka bir yer altı zenginliği. Şimdi Avrupa gözünü Kıbrıs’a dikti. Bölgedeki kaynaklar ise ABD’nin ağzını sulandırıyor. Türkiye’yi denklemden çıkararak bölgenin zenginliklerine konmak istiyor. Gelişmeler üzerine Türkiye ise Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de “Mavi Vatan” tatbikatı düzenleyerek mesaj verdi ve Rumları bu pembe hayalinden uyandırdı

TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

Neyse ki, Türkiye’nin eşzamanlı olarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de gerçekleştirdiği “Mavi Vatan” tatbikatı Rumları pembe hayallerinden uyandırmış durumda. Tatbikatın ardından ani bir aydınlanma gelmiş, ABD, AB ve doğal gazla ilgili diğer ülkelerde de aynı farkındalık oluşmuş gibi. ABD ve AB borsalarında faaliyet gösteren şirketler, başta Exxon olmak üzere, çekincelerini şirketlerinin bağlı oldukları devletlere ve hisse kaydını yaptırdıkları borsalara bildirmiş durumdalar. Borsa yönetimi izin vermediği müddetçe tek bir kuruş dahi harcayamayacaklarını çok iyi biliyor yatırımcı firmalar.

İçine girilen bu aşamada tek çare, son 56 yıldır sürmekte olan Kıbrıs sorununun bir şekilde, AB’nin Kıbrıs adasının tümünün üzerindeki hükümranlığının kalıcı olacağı ama Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin de itiraz etmeyeceği, Kıbrıslı Türkleri Rumların saldırılarından koruyacak garantilerin ve Türkiye’nin garantörlüğünün de devam edeceği bir yöntemle çözmek. Bundan sonraki aşamada neler olacağını hep birlikte göreceğiz ve yaşayacağız.