İletişim

Manset

Türkiye’den ABD’de hamle: Planlarımız başladı

Ekleme Tarihi:

-


Türkiye’den ABD’de hamle: Planlarımız başladı

Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, “Amerika’da Türk lobisini oluşturmak için planlarımız başladı. Biz Türkiye’den yeni Amerika’ya gidecek olan üreticilerle birlikte Amerikan pazarında bunu oluşturmak için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, Amerika’da farklı lobilerin olduğunu, bu lobilerin birlik, beraberlik içerisinde hareket ettiğini, Türk tarafında böyle bir şey olmadığını, Türk tarafında herkes birbirini etkilemeye ve zarar vermeye çalıştığını söyledi.

Akat, “Amerika’da üst seviyedeki iş adamlarına baktığınız zaman belli bir yere varmışlar. Bugün Amerika’da sahibi Türk olan bir çok firma var. Fakat onlarla konuştuğunuz zaman biz Türk firması değiliz Amerikan firmasıyız diyorlar. Çünkü Amerikanlaşmışlar ve Türk tarafını unutmuşlar. Biz bunu aşmak için toplu halde hareket edip Amerika’da Türk lobisini oluşturmak için planlarımız başladı. Biz Türkiye’den yeni Amerika’ya gidecek olan üreticilerle birlikte Amerikan pazarında bunu oluşturmak için çaba sarf ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖNÜMÜZDEKİ 5 SENE İÇERİSİNDE AMERİKA İLE TİCARİ İLİŞKİLERİ YÜZDE 100 ARTTIRMAYI PLANLIYORUZ”

2017 yılında Amerika’ya 7,5 milyar dolar ihracatın ve 8,5 milyar dolar ithalatın olduğunun altını çizen Akat, “2018’de ihracatımızın yaklaşık yüzde 10-15 civarında artmasını bekliyoruz. Vize krizine rağmen Türk mallarına Amerika’da taciz uygulanmadı ve Türk ticaretine yönelik sıkıntı olmadı.” dedi.

Akat, “Gönül isterdi ki daha yüksek seviyede ticaret hacmimiz olsun. Önümüzdeki 5 sene içerisinde Amerika ile ticari ilişkileri yüzde 100 arttırmayı planlıyoruz. Konjektör bize yarıyor. Amerika’nın Meksika’ya Çin’e ve en büyük ithalatı yaptığı ülkelere bakış açısında ciddi yaptırımlar olmaya başladı. Trump dönemiyle bu yaptırımlar bize fayda sağlayacak. 2018’in ikinci yarısından sonra daha yüksek seviyede olacağını göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türk gıda, üretim ve yedek parça sektörünün Amerikan standartlarına daha uygun bir şekilde üretim yapabileceğini belirten Akat, şunları kaydetti:

“İhracatı daha da arttırabilecek atılımlar yapıyoruz ve Türk sanayicinin Amerika’da pazar araştırması yapmasını öneriyoruz. Bunları sağladıktan sonra inanın ticari hacim daha da artacaktır. Çünkü engeller Türk gıda sektöründe Amerikan pazarına uygun paketlenme yapılmıyor. Aslında Amerika’daki sistem çok pratik bunlar aşılırsa müthiş bir şekilde hızlı bir ihracat kanalı açılacak. İnsanların gözünde Amerika uzak bir ülke. Okyanus aşılması gereken bir ülke olarak bakılıyor. Fakat bugün Amerika’nın New York, Miami tarafındaki bölgelere baktığımız zaman bu bölgelere yapılan ihracatla uçak ile bir günde istediğimiz malı yollayabiliyoruz.

Amerika standartlarına uygun birçok ürünümüz var ve bu ürünler kargo fiyatlarını rahatlıkla karşılayabiliyor. Ayrıca gemi taşımacılığında bugün Avrupa’ya bir ürün yolladığımızda 3 günde varıyor diyoruz ama rahatlıkla 1 hafta 10 gün sürüyor gümrük işlemleriyle fakat New York gibi yerlere 20-25 günde rahatlıkla bir konteyneri yollayabiliyorsunuz. Gümrük işlemleri Amerika’da Türkiye’de konteynere yüklendiği zaman orada işlemleri yapıp tamamlıyorsunuz. Yani gümrüğe gitti. 10 gün 1 ay bekliyor öyle bir derdiniz yok. Zaten konteyner Türkiye’de yüklendiği andan itibaren Amerika’da işlemleri yapmak zorundasınız.”