İletişim

Video

Yeni Doğan Bebeğe Bakın Ne Söylüyor

Ekleme Tarihi:

-


Yeni Doğan Bebeğe Bakın Ne Söylüyor

VİDEO HEMEN AŞAĞIDA 

Yeni doğan bakımında dikkat edilmesi gerekenler
Kuşkusuz bir bebek sahibi olmak aşklarını taçlandırmak isteyen her çiftin dileğidir. Hayatınıza giren bir bebek beraberinde birçok korkuyu, yenidoğan bakımı ile ilgili soruları, kafa karışıklığını beraberinde getirmektedir. Birkaç önemli noktaya dikkat ederek bu hassas dönemi huzurla atlatmak mümkün.

Yeni doğana banyo yaptırırken dikkat

Anne karnından çıkıp dış dünyayla tanışan bebeğin teninin hemen yıkanmasına gerek yoktur. Yenidoğan banyosunu yaptırmadan evvel göbeğin düşmesini beklemek gerekir. Bu süreçte bebeğin teni silinerek temizlenebilir ve sık aralıklarla kıyafetleri değiştirilebilir. Sık sık gaz çıkardığını ve kustuğunu düşünecek olursak sık kıyafet değiştirmek en doğrusudur. Göbek düşmesinden sonra mevsime göre neredeyse her gün yıkanabilir.

En uygun yeni doğan bebek kıyafeti

Yenidoğan bebeğin bakımı yapılırken en çok dikkat edilmesi hususlardan birisi de kıyafet seçimidir. Seçilen bebek kıyafetinin, çokça terleyen yenidoğanın terini emebilecek, hava alan, pamuklu ve yumuşak kumaştan olmasına önem gösterilmelidir.Bebek gün geçtikçe hareketlenecek, gazı ve uykusu olduğu zamanlarda huzursuz ve hareketli olacaktır. Seçilen yenidoğan bebek elbisesinin bu hareketler için rahatlık sağlaması, nefes almasına ve kas kemik gelişimine engel olmaması gibi konular da es geçilmemeli.

Yeni doğan bebekte uyku düzeni sağlamak

Yenidoğan bebeklerde gece ve gündüz kavramları oluşmamakla beraber bunu oluşturmak için seçilebilecek kolay yollar bulunmaktadır. Bebeği gündüz vakitlerinde gün ışığının girdiği odada tutarak, geceleri ise loş ve rahatsız etmeyecek bir gece lambasının yandığı odada uyutarak uyku düzeni yavaş yavaş sağlanabilir. Yenidoğan bebekler günün çoğu vaktini uyuyarak geçirirler. Gazı olmayan ve karnı tok olan yenidoğan bebek günde ortalama 18-20 saat uyuyabilir. Fakat tabii ki bu durum bebekten bebeğe değişebilmektedir.